Korumpuoti Kinijos pareigūnai per 20 metų išgraibstė daugiau kaip 120 mlrd. dolerių valstybės lėšų, teigia centrinis bankas. Nuo 16 iki 18 tūkst. vyriausybės pareigūnų ar valstybinių įmonių vadovų paliko šalį ar tiesiog pradingo kartu su 800 mlrd. juanių (daugiau kaip 300 mlrd. litų) nelegalių pajamų, teigiama šią savaite paskelbtame tyrime.
Aukštesnio rango pareigūnai su didesnėmis pinigų sumomis dažniausiai išvykdavo į išsivysčiusias šalis, tokias kaip JAV, Kanada ir Australija, o kiti rinkosi regionines valstybes – Rusiją ar Tailandą, praneša naujienų agentūra AFP.
Keletas dezertyrų pradiniu tašku pasirinko Honkongą, o iš ten keliavo į Tautų Sandraugos šalis. Kiti slapstėsi mažose Afrikos, Lotynų Amerikos ir Rytų Europos šalyse ir ten bandė gauti dokumentus, kurių reikia vykstant į Vakarus, pažymima ataskaitoje.
Paplitęs kyšių pinigų išvežimas iš šalies gali „pakirsti Partijos valdžios pamatus“. Be to, tai žalinga šalies ekonomikai, įspėjama tyrime, kuris remiasi 2008 metų birželį surinktais duomenimis.
„Griežtos bausmės už korupciją ir efektyvi prevencija yra būtina sprendžiant visuomenės paramos laimėjimo ar pralaimėjimo bei Partijos gyvybės ar mirties klausimą, todėl tai – pagrindinė partijos užduotis, su kuria ji turi puikiai susitvarkyti“, – teigiama dokumente.
Nepaisant daugybės valymo kampanijų, oficialus kyšininkavimas Kinijoje – vis dar plačiai paplitęs reiškinys. Tai – didžiausia visuomenės pasipiktinimo valdžia priežastis.
Prezidentas Hu Jintao ir kiti aukšti pareigūnai ne kartą sakė, kad korupcija Kinijoje kelia grėsmę Komunistų partijos legitimumui ir ragino likviduoti bet kokias nelegalias veikas.
Kai kurie nusikaltėliai, apie kuriuos kalbama centrinio banko ataskaitoje, pinigus kirsdami Kinijos sieną išsinešė lagaminuose, kiti juos pervedė nelegaliais, privačiais kanalais.
Sudėtingesnės operacijos atliktos naudojant suklastotus kontaktus, vagiant valstybės įmonių užsienio turtą ar įkuriant kompanijas užsienio rinkose.
Dauguma pareigūnų pirmiau į užsienį išsiųsdavo savo giminaičius ar artimuosius, kad jie nupirktų nekilnojamo turto ar įkurtų kompanijas, kur ir būdavo pervedamos nelegalios pajamos.