Tarybos pirmininkės Jolantos Ivanauskienės teigimu, atlygis pareiškėjams didinamas siekiant parodyti, jog kiekvienas žmogus gali padėti išsiaiškinti verslo kartelius.
„Taryba planuoja plačiau viešinti informaciją apie kartelius, kurie dažniausiai sudaromi slaptai, o jų tikslas – padidinti susitarimo dalyvių pelną vartotojų sąskaita. Būtent daroma žala yra viena iš priežasčių, kodėl karteliniai susitarimai priskiriami prie pavojingiausių konkurencijos teisės pažeidimų. Taip tikimės didinti visuomenės sąmoningumą, kad net ir pavieniai asmenys gali padėti išaiškinti kartelius, nuo kurių yra nukentėję daug vartotojų“, – komentare BNS sakė J. Ivanauskienė.
Nuo vasario pradžios išmoką nustatys atsižvelgdama ir į įrodymų naudą, dėl jų nustatyto pažeidimo pavojingumą, trukmę bei įtaką vartotojams. Dar bus vertinamas įrodymus pateikusio žmogaus bendradarbiavimas bei kokią riziką informuodamas tarybą jis patyrė.
Atlygis sudarys iki 10 proc. tarybos už pažeidimą skirtos baudos ar jų sumos, tačiau ne mažiau kaip 1 tūkst. ir ne daugiau kaip 100 tūkst. eurų. Be to, išmoką galės gauti ir asmenys, pateikę reikšmingos informacijos apie jau pradėtą tyrimą.
J. Ivanauskienė vylėsi, kad informuoti apie galimą kartelį žmones galėtų paskatinti sėkmės istorijos, pavyzdžiui, Vartotojų aljanso teismuose laimėtas ginčas dėl 26 vairavimo mokyklų ir jų asociacijos kartelinio susitarimo, kai mokyklos pačios grąžino permokėtas sumas vartotojams.
„Tokios sėkmės istorijos, tikiu, taip pat gali paskatinti asmenis pateikti turimą vertingą informaciją apie galimą kartelį Konkurencijos tarybai“, – BNS teigė J. Ivanauskienė.
Konkurencijos įstatymas nuo 2019 metų leidžia mokėti atlygį fiziniams asmenims, pranešusiems apie galimus konkurencijos pažeidimus.
Pasak tarybos, Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse, tik nedidelė dalis tokios informacijos tampa pagrindu pradėti tyrimą, tačiau kai kurie duomenys paskatina ekspertus išsamiau analizuoti situaciją tam tikruose sektoriuose.
Pernai taryba 24 bendroves paragino įsivertinti jų veiklos teisėtumą ir susilaikyti nuo bet kokių veiksmų, kurie galėtų pažeisti konkurencijos teisę.
Pradėjus tyrimą ir nustačius konkurenciją ribojantį susitarimą, pažeidėjams gali būti skiriama bauda iki 10 proc. bendrųjų pasaulinių metinių pajamų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!