Dar ne taip seniai kaip ant mielių augusios nekilnojamojo turto kainos, panašu, mus prie to įpratino. Todėl dabar, jau kurį laiką rinkoje nusistovėjus štiliui, dažnas savęs klausiame, ar čia tik ne tyla prieš audrą? Ar tai nėra tik trumpas atokvėpis prie naują kainų spurtą aukštyn arba žemyn? Apie šiandienos situaciją nekilnojamojo turto rinkoje pasakoja brokeris Manfredas Žaliauskas.
Namai, nameliai...
„Butų kainos nusistovėjusios ir iš esmės nesikeičia jau apie porą metų. Pastebimi nežymūs sezoniškumo „pikai“: kainos šiek tiek pakyla ir krinta priklausomai nuo metų laiko. Pavasarį ir rudenį nekilnojamas turtas nedaug pabrangsta. Žiūrint plačiau, į nekilnojamą turtą pastaruoju metu investuojama nenoriai. Jeigu ir yra judėjimas, tai tik gyvenamųjų būstų sektoriuje. Čia vyksta natūrali kaita: jei žmonės augina kelis mažamečius vaikus, dažnai parduoda mažesnį butą ir perka didesnį. Vyresnieji nori parduoti sodybas ir apsigyventi arčiau daktarų – mieste. Daugiau uždirbantys parduoda trijų arba ketverių kambarių butą ir išsikelia gyventi į namą“, – pasakoja M. Žaliauskas.
Anot jo, Šiauliuose labiausiai paklausūs yra nedideli nameliai, iki 130–150 kv. metrų gyvenamojo ploto. O didesnis nei 200 kv. metrų – nepaklausi prekė. Turbūt dažnas norėtų gyventi erdviau, tačiau riboja išlaikymo kaštai.
Dažniausiai perkami apie 250–300 tūkst. litų kainuojantys gyvenamieji namai. Įrengtas naujos statybos namas, priklausomai nuo vietos, gali kainuoti nuo 400 tūkst. litų iki milijono ir dar daugiau. O seno statymo pokarinių „grybukų“ kainos sukasi apie 130–140 tūkst. litų. Šitiek kainuoja gerai įrengtas butas. Tik tiek, kad jį nusipirkus, reikalingas kapitalinis remontas.
„Negalintys įpirkti „tikro“ namo, žvalgosi į sodų bendrijas, ieškodami nedidelių sodo namelių. Pirmiausiai į bendrijas, turinčias išvystytą infrastruktūrą, pro kurias važinėja miesto autobusai – čia būstai brangesni. O bendrijose, kurias realiai galima pasiekti tik su automobiliu, nameliai būna pigesni. Tačiau žmonės perka ir juos. Sodų bendrijose esantys gyvenamieji namai kainuoja panašiai kaip ir bet kur mieste.
Sklypai
„Perkamiausi sklypai – vietose, kuriose jau išvystyta infrastruktūra arba garantuotai tai bus padaryta artimiausiu metu. Svarbu, kad būtų pagrindinės komunikacijos: elektra, dujos, kanalizacija, vanduo, įvažiavimas į sklypą... Nebeliko tokio sąmyšio, kaip per patį bumą, kai pirkdavo žemės ūkio paskirties sklypus vien tam, kad kažkada bus keičiama jų paskirtis ir bus galima statyti gyvenamuosius namus, – tęsia nekilnojamojo turto brokeris.
Susidomėjimas komercinės paskirties sklypais praktiškai lygus nuliui. Perkama nebent tada, kai jų kaina mažesnė už rinkos kainą – daroma investicija ateičiai.
Sodo sklypai, neturintys namelių, pasak brokerio, gali kainuoti nuo kelių dešimčių tūkstančių litų. Su nameliais, ypač esantys važiuojant Rėkyvos arba Kuršėnų kryptimi, iki šimto tūkstančių ir daugiau.“
Sodybos
Pavasaris ir vasara, anot M. Žaliausko, yra „sodybų metas“. Labai grobstomos sodybos Vilniaus krašte ir, panašu, toji mada atėjo ir į Šiaulius. T. y. norima turėti ne sodą bendrijoje, bet sodybą. Kas yra labiau pasiturintys, ieško sodybų 30–40 kilometrų nuo miesto, su geru privažiavimu ir ten įsirengia vasarnamius, kad būtų galima praleisti savaitgalius, pailsėti.
„Pavasarį ir vasarą sodybos yra iš tikrųjų noriai perkamos, O sodybos, esančios prie vandens telkinių arba kitose gražiose vietose – tiesiog grobstomos“, – konstatuoja pašnekovas.
Garažai
„Jie tradiciškai agentūrų nepasiekia. Gal tik nežymi dalis... Pavyzdžiui, šiuo metu galime pasiūlyti vos du garažus... Dažniausiai apie parduodamą garažą sužinoma iš kaimynų arba iš skelbimo, pakabinto garažų bendrijoje. Tai, be visa ko, dar ir pigiau...“ – teigia brokeris.
Butai
Pasak M. Žaliausko, Šiauliuose naujos statybos butų kaina nėra labai aukšta. Imant vidurkį, ji gerokai mažesnė nei sostinėje, nors statybinės medžiagos kainuoja panašiai. Nemažai kas naujos statybos butus perka vien dėl autonomiško šildymo. Gal juose gyventi nėra daug pigiau, (brangstant dujoms autonominis šildymas nėra jau toks ekonomiškas), bet komfortiškiau. Naujos statybos buto (namas ne senesnis kaip 7–8 metų) kvadratinis metras šiuo metu kainuoja apie 3000 litų. Žinoma, kaina ir čia priklauso nuo įrengimo lygio, nuo aukšto, nuo vietos bei kt.“
Taigi kainą lemia daug faktorių, vis gi palyginimui norėtųsi išgirsti kiek maždaug kainuoja vienokie ar kitokie butai Šiauliuose?
M. Žaliauskas: „Daugiausiai šios rūšies sandorių atliekama miesto pietinėje ir centrinėje dalyse. Pietiniame mikrorajone vieno kambario buto kaina, priklausomai nuo įrengimo ir nuo aukšto, svyruoja apie 40–65 tūkstančių litų. Dviejų kambarių butas atitinkamai kainuoja 50–95 tūkstančius. Renovuotuose namuose butai truputį brangesni. Belieka pridurti, jog trijų kambarių butas kainuoja nuo 75 iki 125 tūkst. litų, priklausomai kuris aukštas, koks įrengimas, naujo ar seno planavimo, ar paliekami baldai, ir pan.“
O kiek butų kainas lemia vieta?
„Daug visokių faktorių apsprendžia buto kainą, o vieta taip pat daro nemažą įtaką. Kalbant apie pietinį mikrorajoną, daug butų perkama Gegužių, Aido, Tilžės gatvėse. Matyt žmonėms svarbu, kad šalia būtų miesto transporto stotelė, prekybos centras. Kad būtų patogu gyventi ir neturint nuosavo automobilio“, – sako nekilnojamo turto brokeris.
Nuoma
Anot pašnekovo, butų nuomos kainos mieste irgi labai svyruoja. 1–o kambario buto nuoma mėnesiui gali atsieiti nuo 100 iki 600 litų. Priklausomai, ar yra patogumai, kaip butas įrengtas, nuo išlaikymo kaštų, ir t. t. Už 600 litų galima išsinuomoti šiuolaikiškai įrengtą butą su baldais. Dviejų kambarių buto nuoma gali svyruoti nuo 100 litų (kai butas nesuremontuotas, bet dar tinka gyventi) iki 1000 litų (kažkas panašaus į apartamentus). Trijų kambarių buto nuoma siekia nuo 250 iki 1000 litų.
Romualdas BALIUTAVIČIUS