Kinija liūdnai pagarsėjusi dėl savo piratinių DVD plokštelių ir padirbtų „iPhone“, tačiau ši kopijavimo kultūra dabar persikelia ir į architektūrą: kinai pradėjo klonuoti ištisus miestus.
Patekus į „Thames Town“, dingsta visas kiniško gyvenimo šurmulys, gatvėje neprekiaujama kiauliena ir niekas nezuja triračiais motociklais, rašoma BBC.
„Tai beveik atitinka svajonių Europą“, - sako britų architektas Tony's Mackay'us, kuris projektavo šį dirbtinį miestelį.
Kai prieš 12 metų jį nusamdė vietiniai, čia architektas rado ūkius ir antis. Šiandien čia vingiuoja siauros gatvelės, užeigos ir pusiau mediniai europietiški namai. Galima pamatyti netgi Winstono Churchillio statulą.
„Neatrodo visiškai tesingai. Atrodo dirbtinai“, - ne visai patenkintas savo darbu sako T. Mackay'us.
Anot jo, dirbę dizaineriai iš pastatų sukūrė pastišą, apjungdami skirtingus stilius, bet pamiršdami autentiką. Kai kurie namai yra šešių aukštų, kas tikrai nebūdinga europietiškam senamiesčiui. Kol kas miestelyje nėra gyventojų ir jis veikiau primena filmavimo aikštelę kaip iš kino juostos „Trumeno šou“.
Visgi dauguma porų renkasi šį miestelį savo vestuvinių nuotraukoms, o kiti čia pietauja, nes taip, pasak kinų, pigiau pajusti užsienio dvasią.
„Thames Town“ yra vienas iš Šanchajaus „Vienas miestas, devyni miesteliai“ projekto dalių. Siekiama, kad aplink miestą išdygtų skirtingų tarptautinio stiliaus miestelių.
Kinijoje taip pat galima rasti Eifelio bokšto, Tauerio tilto ir net Stounhendžo kopijas. Pernai daug diskusijų sukėlė įvykis, kai Kinijoje išdygo į „Unesco“ Pasaulio paveldo sąrašą įtraukto Austrijos kaimelio Halstato kopija.
Vis dėlto, prieš pusanto amžiaus JAV taip pat garsėjo savo kopijomis, ypač tomis, kurios išdygo Lasvegase. Tuo tarpu šiandien kopijavimas Vakaruose laikomas tabu.
„Kopijavimo kultūra Kinijoje yra visai kitokia nei Vakaruose, kur šio reiškinio vengiama bet kokia kaina. Kinijoje tai laikoma meistriškumu“, - sako kopijų autorė Bianca Bosker.