Rusija gali į Kiniją tiekti daugiau dujų, negu į Europą, lankydamasis Kinijoje, pareiškė „Gazprom“ vadovas Aleksejus Milleris. Kelionės metu buvo pasirašytas bendras Kinijos-Rusijos memorandumas, dėl dujų tiekimo taip vadinamuoju „vakarų maršrutu“ (dujotekis „Altaj“)
„Matant augančias „vakarų maršruto“ tiekimo Kinijoje apimtis, galima prognozuoti, kad jos ilgainiui viršys eksportą į Europą,“ – pažymėjo A. Milleris.
2013-ais „Gazprom“ į Europą tiekė 161,5 mlrd. kubinių metrų. Spalio pradžioje A. Milleris žadėjo, kad tiekimas į Kiniją gali pasiekti 100 mlrd. kubinių metrų.
Pasak rusų dujų monopolijos vadovo, pasirašytuose dokumentuose numatyta Kinijai tiekti 30 mlrd. kubinių metrų dujų per metus artimiausius 30 metų. Tiesa, jeigu anksčiau buvo kalbama apie tai, kad „Gazprom“ gaus iš Kinijos 25 mlrd. avansą už „Sibiro jėga“ trasos statybas, tai dabar, pasak A. Millerio, kalbos apie tai jau nėra. „Mes derėjomės, tai buvo derybų objektas, tačiau susiderėjus dėl bendros kainos, kalbos apie atskiras detales nebeteko prasmės,“ – aiškino A. Milleris.
Bendra suma, kurią gegužę susiderėjo Rusija su Kinija, A. Millerio teigimu, sudarė 400 mlrd. dolerių.
Tačiau „East Europen Gas Analysis“ vadovas Michailas Korčemkinas primena, kad gegužę sudarytas kontraktas buvo indeksuotas su nafta, kuri nuo to laiko atpigo ketvirčiu. „Tokiu būdu, bendra kontrakto kaina šiandien jau nebe 400 mlrd. dolerių, o 300 mlrd.,“ – nurodo ekspertas. Jo teigimu, norėdama viršyti eksporto apimtis į Europą, Rusija turės pasistatyti dar vieną dujotekį į Kiniją, kuris kainuos dar ne mažiau nei 30 mlrd. dolerių.
Ekspertas pažymėjo, kad Rusijai sėkmingos derybos įmanomos tik esant tinkamoms naftos produktų kainoms. Jo teigimu, Europa šiuo metu aktyviai stengiasi sumažinti savo priklausomybę nuo Rusijos dujų. „Jeigu jai tai pavyks, Kinija iš tiesų gali tapti pagrindiniu „Gazprom“ eksporto šaltiniu. Tačiau tam prireiks apie 20 metų,“ – teigia ekspertas.
Kinija yra pasiruošusi ženkliai kelti dujų suvartojimą. Šiuo metu šalies energetiniame balanse dujos sudaro 5 proc., planuojama – 30 proc. Tai iš esmės susiję su masiniu anglies vartojimu kinų megapoliuose, kuriuose tiesiogine prasme nesimato dangaus, uždengto anglies smogu.
Spalį Kinijos žiniasklaidoje buvo paviešinta prognozė, pagal kurią 2030-ais Kinija padidins dujų vartojimą nuo dabartinių 167 mlrd. iki 550 mlrd. kubinių metrų.