Tačiau prekių gyvūnams parduotuvių tinklą valdančiai ir maistą gyvūnams gaminančiai Lietuvos įmonių grupei „Kika“, panašu, tai – nė motais, įsitikinę kai kurie jos pirkėjai.
Verslininkai neslepia, kad jų produkcija legaliai prekiaujama Baltarusijoje. Tiesa, tikina, kad baltarusiai tai daro lietuviškų prekių įsigydami per distributorių tinklą Lenkijoje.
Kaune veikianti įmonė neatskleidžia, iš kokios ir kam priklausančios įmonės baltarusiai perka jų produkciją. Rusija ir Baltarusija yra sąjunginė valstybė, tarp jų vyksta laisvas prekių judėjimas. Tad iš Baltarusijos lietuviško gyvūnų maisto gali nusipirkti ir rusai. „Kika“ tvirtina, kad verslo Vladimiro Putino šalyje nevykdo.
Palaikyti Ukrainą, bet užsidirbti Baltarusijoje
Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi skaitytoja Gabija (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinoma). Ji pasakojo, kad domėdamasi maistu savo augintiniams visiškai atsitiktinai pastebėjusi: lietuviška produkcija reklamuojama rusams ir baltarusiams.
„Turiu gyvūnų ir visada ieškau domiuosi gyvūnų prekėmis. „Instagram“ norėjau surasti lietuvių „Nature‘s Production“ paskyrą. Man išmetė ne tik Lietuvos rinkai skirtą paskyrą, tačiau ir kelias paskyras užsienio šalims“, – stebėjosi Gabija.
Prekės ženklo „Nature‘s Production“ gyvūnų maistą gamina bendrovė „Akvatera LT“. Ji priklauso „Kika group“, kurios vienintelė akcininkė yra Janita Januškauskaitė-Plungė, rodo Registrų centro duomenys.
„Labai nustebau, kai tarp „Nature‘s Production“ paskyrų pamačiau ir skirtą Baltarusijos rinkai. „Instagram“ buvo sukurtas atskiras profilis, pavadintas oficialiu „Nature‘s protection“ atstovu Baltarusijoje“, – pasakojo Gabija.
Ji stebėjosi, kad šis prekės ženklas priklauso lietuvių „Kika group“, nors ji viešai skelbia, kad neva labai palaiko Ukrainą.
„Man šie du dalykai pasirodė labai prieštaraujantys vienas kitam. Kaip galima palaikyti Ukrainą, bet siekti užsidirbti Baltarusijoje? Juk Rusija ir Baltarusija, Putinas ir Lukašenka yra artimi bendražygiai, Baltarusijos vaidmuo kare prieš Ukrainą yra akivaizdus, iš Baltarusijos buvo ne kartą vykdomos atakos prieš Ukrainą.
Taigi kaip morališkai galima pateisinti bandymus užsidirbti šioje šalyje? Apmaudu, kad verslininkai taip veidmainiauja, ypač lietuvių“, – apibendrino skaitytoja.
Valstybės duomenų agentūros duomenys rodo, kad Rusijai (taip pat ir iš Baltarusijos) užpuolus Ukrainą Lietuvoje pagaminto gyvūnų maisto eksportas į Baltarusiją išaugo dvigubai.
Lietuviškos kilmės produktų, naudojamų gyvūnų pašarams eksporto į Baltarusiją vertė 2020 m. buvo 910,7 tūkst. eurų, 2021 m. – 746,3 tūkst. eurų.
Rusijai tiesiogiai (taip pat ir per Baltarusiją) užpuolus Ukrainą, tokių prekių eksportas 2022 m. viršijo 1,5 mln. eurų, 2023 m. – 1,8 mln. eurų, o pernai per 11 mėn. – 1,9 mln. eurų.
Apgailestauja, bet prekiauja
Iki šiol internete galima rasti duomenų, kad „Kika“ produkcija yra ar bent buvo prekiaujama tiek Baltarusijoje, tiek Rusijoje.
„Kika group“ procesų valdymo skyriaus vadovas Tautvydas Cinelis patikino, kad jo atstovaujama įmonė prekių eksportą į Rusijos rinką nutraukė dar 2021 m. birželio mėn.
„Nuo to laiko grupė nevykdo jokios veiklos šioje rinkoje nei tiesiogiai, nei per partnerius ar distributorius“, – komentavo skyriaus vadovas.
Jis tvirtino, kad šiuo metu internete viešai prieinamas tinklapis, skirtas reklamuoti prekės ženklo „Nature‘s protection“ produkciją Rusijoje nevykdo jokios veiklos ir jis esą nėra lietuviškos bendrovės nuosavybė.
Pasak T. Cinelio, Lietuvos įmonė susisiekė su jį valdančia bendrove ir pareikalavo, kad jis nedelsiant būtų išjungtas.
„Apgailestaujame, kad neveikianti interneto svetainė buvo savalaikiškai nepašalinta, o tai galimai sudarė klaidingą viešą įspūdį, jog ši produkcija vis dar prieinama rusiškose interneto parduotuvėse. Užtikrinsime, kad ši svetainė būtų deaktyvuota“, – komentavo pašnekovas.
Jo teigimu, šiuo metu „Kika“ tiesiogiai netiekia „Nature‘s Protection“ prekės ženklo (ir jokių kitų) produktų Baltarusijos rinkai.
Tačiau T. Cinelis patvirtino, kad šiuos produktus Baltarusijos prekybininkai užsako iš Europinio distributorių tinklo Lenkijoje.
Į klausimą, kokia konkrečiai tai įmonė ir kas yra jos akcininkai, „Kika“ atstovas neatsakė.
„Mūsų žiniomis, šis tiekimas Baltarusijoje registruotai įmonei vykdomas griežtai laikantis ES eksporto reglamento, Baltarusijos įmonė nėra įtraukta į sankcionuotų įmonių sąrašus“, – nurodė skyriaus vadovas.
Pasak jo, „Kika“ šiuo metu peržiūri savo sutartinius santykius su distributoriumi Lenkijoje dėl prekių tiekimo į šią rinką, kuris esą ir taip yra labai mažas.
„Mes neabejotinai palaikome ES ir Lietuvos sankcijas agresoriui ir tinkamą jų kontrolės įgyvendinimą, pagal vienodus principus visose ES šalyse“, – tikino T. Cinelis.
Jis taip pat informavo, kad lietuviška įmonė nuo karo pradžios palaikė Ukrainą ir jos žmones, jiems pristatė labdaros krovinių su gyvūnų maistu ir kitomis priemonėmis. Tokios labdaros vertė esą 200 tūkst. eurų.
„Nuoširdžiai apgailestaujame ir atsiprašome, kad galimai sudarėme prielaidas klaidingam įspūdžiui apie „Kika grupės“ vertybinę poziciją karo Ukrainoje atžvilgiu“, – apgailestavo T. Cinelis.
Naujienų portalui pradėjus domėtis „Kika“ ryšiais su Rusija ir Baltarusija, šiai skirta produkcijos paskyra „Instagram“ buvo pakeista.