Salomėja Pranaitienė, LRT televizijos laida „Panorama“, LRT.lt
Maisto ir veterinarijos tarnyba, iki gruodžio 16-osios pratęsusi terminą dėl afrikinio maro pavojaus sunaikinti kiaules pasienyje su Baltarusija, ragina ūkininkus paskubėti ir kreiptis dėl kompensacijų. Ūkininkai, kurie neužtikrina tinkamų saugumo priemonių, turės išskersti ar parduoti kiaules: jiems žadama kompensacija, jei įsipareigos bent metus kiaulių išvis neauginti. Tarnyba atkreipia dėmesį, kad kreiptis dėl kompensacijų galima iki lapkričio 25 d.
Daugelis iš laikančiųjų kiaules 10 kilometrų atstumu nuo Baltarusijos sienos, yra smulkūs ūkininkai. Daugiausiai tokių augintojų yra Šalčininkų rajone, jie sako girdėję, kad turės, kaip ir stambios fermos, laikytis griežčiausių biologinės saugos reikalavimų arba išskersti kiaules ir nelaikyti jų bent metus. Taip gautų kompensaciją, tačiau kol kas kaimiečiai nelinkę skubėti.
„Vieni supranta, kad reikia paskersti ir iškentėti tuos metus, bet yra gyventojų, kurie nusiteikę nelabai draugiškai mūsų sprendimams, ir kai kurie yra gana agresyvokai nusiteikę prieš mūsų inspektorius“, – teigia Šalčininkų maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Gerardas Stonkus.
Žmonės, paskerdę sau ar pardavę supirkėjui neužaugintą iki 100 kilogramų svorio kiaulę, dar gautų priedą iš valstybės biudžeto. Taip pat būtų kompensuojamos išlaidos, patirtos vežant į skerdyklą ir atlyginant už jos paslaugas.
Dėl kompensacijų gyventojai turi kreiptis į savivaldybių komisijas. Tačiau iš daugiau nei 2300 kiaulių augintojų tik 10 yra pateikę tokius prašymus. Norint gauti paramą, tai reikia padaryti iki lapkričio 25 d.
„Pirmiausia ūkis turi būti užregistruotas, ir reikia pranešti apie skerdimą Maisto ir veterinarijos tarnybai. Terminas, leidžiantis laikyti kiaules tuose ūkiuose, kurie neatitinka biosaugos reikalavimų, yra gruodžio 1 d. Nuo gruodžio 1 d. davėm dar 15 d. kiaules paskersti ar išvežti kitur, bet už tai kompensacijų negaus“, – aiškina Maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.
Anot Maisto ir veterinarijos tarnybos, nustačius, kad po gruodžio 16-osios buferinėje zonoje su Baltarusija, kiaulės laikomos pažeidžiant biologinės saugos reikalavimus, bus taikomos nuo 1000 iki 5000 tūkstančių litų siekančios baudos.