Apie 160 mln. eurų anksčiau vertinta komplekso statybų ir jo valdymo kaina gali vėl išaugti, mat „Baltcap“ yra pateikusi prašymą padidinti statybų finansavimą dėl infliacijos. To paties tikisi ir A. Avulis.
Spręs, kiek jūsų pinigų reikės papildomai
Penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas informavo, kad „Baltcap“ parduoda stadioną statančią įmonę verslininko Arvydo Avulio vadovaujamai „Hanner“ grupei.
Be to, pasak Vilniaus miesto mero, artimiausiu metu savivaldybės tarybai bus teikiamas svarstyti konsesijos sutarties pakeitimas.
V. Benkunskas priminė, kad stadiono statybų sutartis buvo pasirašyta 2020 m. Esą nuo to laiko statybų kainos didėjo 40,35 proc., tačiau „Baltcap“ prašė padidinti sutarties sumą 28,71 proc.
Vilniaus mero teigimu, sostinės savivaldybės taryba atitinkamus konsesijos sutarties pakeitimus turėtų priimti vasario 28 d.
V. Benkunskas taip pat priminė, kad tai jau ne pirmas kartas, kai keičiasi bendrovė, atsakinga už stadiono statybas.
„Aš tik priminsiu, kad čia nėra naujas veiksmas. 2021 m. jau vieną kartą keitėsi akcininkas. Tuometinė „Icor“ grupė pasitraukė iš projekto ir perleido visas akcijas „Baltcap“ fondui. Lygiai tokia pati procedūra dabar irgi bus atlikta“, – kalbėjo V. Benkunskas.
Jis neatsakė, kiek pabrangs stadiono statybos ir kiek tai kainuos mokesčių mokėtojams. Esą jų kol kas nenorima jų atskleisti dėl to, kad dar gali pasikeisti.
„Iš savo pusės padarėme viską, kad projektas ir toliau būtų gyvybingas ir Vilnius galiausiai turėtų sostinei priderančias sporto, kultūros, renginių erdves bei papildomą socialinę infrastruktūrą. Esu įsitikinęs, kad kompleksas labai svarbus ne tik Lietuvai, bet ir visam regionui. Tikiuosi, kad Taryba taip pat laikysis tokios pozicijos, jai visus skaičiavimus pristatysime šį mėnesį“, – vylėsi meras.
Jo teigimu, „Hanner“ įstojo į projektą išties sudėtingu laikotarpiu: „Dėkoju bendrovės atstovams už operatyvumą peržiūrint itin kompleksiško projekto prielaidas ir valią perimti darbus nelengvame etape“.
Švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas priminė, kad iki šiol jokie mokėjimai dėl stadiono statybų nėra atlikti. Tai bus padaryta tik tada, kai stadionas bus pastatytas ir pradės veikti.
Ministras vylėsi, kad stadiono statybos vyks toliau.
„Nacionalinis stadionas reikšmingas ne tik Vilniui ir Lietuvai, bet ir visam regionui. Todėl labai svarbu, kad rasta išeitis iš susidariusios situacijos, kad projekto įgyvendinimas tęsis, nėra grįžtama atgal“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Tikisi, kad futbolas bus žaidžiamas 2026 m.
„BaltCap“ vadovaujantis partneris Simonas Gustainis dėkojo A. Avuliui, kurio įmonė nupirko konsesijos sutartį su savivaldybe pasirašiusią įmonę.
Pats A. Avulis sakė manantis, kad jo vadovaujama įmonė turi pakankamai patirties ir finansinių pajėgumų tęsti statybas.
Jis vylėsi, kad 2026 m. stadionas jau bus pastatytas ir jame bus galima žaisti futbolą.
„Mes ateiname padėti įmonei „BaltCap“. Ir daugelis kitų klausimų bus sprendžiama šiek tiek vėliau. O pirmiausia mums reikia Vilniaus miesto tarybos sprendimo“, – sakė A. Avulis.
Jis pripažino, kad nacionalinio stadiono statybų projektas yra rizikingas. Tačiau vylėsi, kad rizikas esą pavyks suvaldyti.
Verslininkas pripažino, kad statybų darbus turėtų tęsti tos įmonės, su kuriomis jau yra pasirašytos darbų sutartis, tačiau šios esą bus koreguojamos, kad stadionas būtų pastatytas greičiau.
„Ta kaina, kuri dabar yra toje sutartyje, jinai yra, kaip čia pasakyti, tokia daugiau nei iššūkis. Jeigu pažiūrėti, nuo 2017 m. pasikeitė tiek daug visko, kad netgi tas formalus statybos kainų indeksas yra 1,43. Ir dabar ta visa indeksavimo sistema ir mechanizmas....
Čia tiek sukurta teisės aktų ir jie taip supainioti, kad, na, sakykime, mes privačiame versle aiškiai vadovaujamės vienu principu. Kiek pabrango, koks yra indeksas, tiek mes padidiname kainą“, – kalbėjo A. Avulis.
Jo nuomone, tiek turėtų būti indeksuojama ir stadiono statybų kaina. Vis dėlto jeigu tiek kaina nepadidės, verslininkas esą leistų tęsti statybas kitiems.
Anksčiau viešumoje buvusi Vilniaus miesto valdžia žadėjo, kad statybų kaina neturėtų keistis.
Projekto bendrovę „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“ šiuo metu valdo ūkio subjektų grupė, susidedanti iš „Venetus Capital“ (98 proc. akcijų), AB „Axis Industries“ (1 proc.), „Kauno Arena“ (1 proc.).
Planuojama, kad „Venetus Capital“ akcijas galėtų perimti ir daugiafunkcio komplekso projektą įgyvendinti UAB „Hanner“.
Kodėl mes, Vilniečiai, turime mokėti dvigubai ?
Gal reikia Matijošaičio paprašyti, kad pastatytų už 40 mln ?