Konkurencijos taryba pranešė, jog skirdama baudą atsižvelgė ir į sunkinančią aplinkybę, kad „Kauno grūdai“ slėpė padarytą pažeidimą.
„Teismai konstatavo, kad bendrovė „Kauno grūdai“, sudarydama apsimestinius sandorius, siekė išvengti Konkurencijos įstatyme numatytos koncentracijų priežiūros. Statytiniai asmenys tik formaliai pasirašė akcijų įsigijimo sutartis, tačiau tikroji akcininkų teisių ir pareigų įgijėja tapo „Kauno grūdai“, – pranešime spaudai sakė Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.
Konkurencijos taryba 2015-ųjų balandą tyrimą pradėjo Lietuvos apeliacijos teismo nutarties pagrindu, kurioje konstatuota, kad „Kauno grūdai“ apsimestiniais sandoriais per statytinius 2011-ųjų balandį įgijo apie 51 proc. Vievio paukštyno akcijų. Tokiais sandoriais tikroji sandorio šalis – „Kauno grūdai“ – buvo nuslėpta, siekiant išvengti Konkurencijos įstatymu nustatytos koncentracijų priežiūros procedūros.
Atlikusi tyrimą taryba nustatė, kad „Kauno grūdai“, įsigijusi apie 51 proc. Vievio paukštyno akcijų, įgijo galimybę įgyvendinti strateginius sprendimus dėl šios įmonės veiklos, valdymo organų sprendimų ir personalo sudėties. „Kauno grūdai“ įgytą kontrolę išlaikė ir Vievio paukštyno bankroto proceso metu – T.Barščio valdoma įmonė, pasinaudodama Įmonių bankroto įstatyme numatytomis galimybėmis nutraukti bankroto bylą, galėjo atsiskaityti su kreditoriais arba su jais sudaryti taikos sutartį ir atstatyti Vievio paukštyno mokumą bei atnaujinti jos veiklą.
Konkurencijos tarybos nutarimas per 20 dienų gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui.
„Kauno grūdų“ vadovas Tautvydas Barštys tokį Konkurencijos tarybos sprendimą ketina skųsti teismui.
„Šiandien paskelbtas Konkurencijos tarybos nutarimas dėl „Kauno grūdų“ nėra įsiteisėjęs ir, be jokios abejonės, bus skundžiamas teismine tvarka (....) „Kauno grūdai“ mano, kad konkurencijos teisės pažeidimas nebuvo padarytas ir šią tiesą sieks įrodyti teisminiu keliu“, - BNS atsiųstame komentare sakė T.Barštys.
Lietuvos apeliacinis teismas 2014 metų spalį nustatė, kad „Kauno grūdai“ Vokietijos įmonei „Ten Elsen“ ir buvusiam Vievio paukštyno vadovui Gediminui Baliūnui privalo grąžint 50,99 proc. paukštyno akcijų. Teismo teigimu, „Ten Elsen“ ir G.Baliūno sandoriai su fiziniais asmenimis Reniumi Palioniu ir Andriumi Krasnicku buvo apsimestiniai, todėl teismas tikruoju pirkėju pripažino „Kauno grūdus“. R.Palionis 2011 metais įsigijo 14 proc. (11,29 proc. iš „Ten Elsen“ ir 2,71 proc. akcijų iš G.Baliūno), o A.Krasnickas iš „Ten Elsen“ - 13 proc. paukštyno akcijų.
Apie numatomą įvykdyti koncentraciją privaloma pranešti Konkurencijos tarybai ir gauti leidimą, jeigu koncentracijoje dalyvaujančių įmonių bendros pajamos paskutiniais prieš koncentraciją metais yra didesnės negu 14,5 mln. eurų ir jeigu kiekvienos mažiausiai iš dviejų koncentracijoje dalyvaujančių įmonių pajamos paskutiniais prieš koncentraciją ūkiniais metais yra didesnės negu 1,45 mln. eurų. Pranešimas apie koncentraciją turi būti pateiktas Konkurencijos tarybai iki koncentracijos įgyvendinimo, o koncentracija negali būti įgyvendinta tol, kol nėra gautas Konkurencijos tarybos leidimas.