Anot „Facebook“ pateikiamos statistikos, šiuo metu daugiau nei 800 mln. pasaulio gyventojų aktyviai naudojasi minėtu socialiniu tinklalapiu, rašo allfacebook.com. Tai reiškia, kad net 9 proc. visos žmonijos yra „Facebook“ vartotojai.
Tikėtina, kad 2012 metais „Facebook“ vartotojų skaičius perkops 1 mlrd. Šiuo metu tinklalapis vartotojų skaičiumi ženkliai lenkia savo konkurentus, tačiau jo augimo tempai palyginti su praėjusiais metais sulėtėjo bemaž trečdaliu.
2011 metais „Facebook“ paskyras susikūrė 200 mln. žmonių, tuo tarpu 2010 metais tokių buvo 300 mln. Jeigu šiemet išliks panašaus lygio augimas kaip ir pernai tuomet metų pabaigoje galima tikėtis perkopti 1 mlrd. ribą.
Skaičius įspūdingas, tačiau kur kas įdomiau, kodėl likusieji 6 mlrd. žemiečių vis dar neturi „Facebook“ paskyrų? Galbūt juos visus sieja kas nors bendro?
Tam tikras išvadas galime daryti remdamiesi jau esamų „Facebook“ vartotojų duomenimis.
Visų pirma, trečdalis JAV gyventojų vis dar nesinaudoja „Facebook“. Šį faktą žinome, nes apytikriai ketvirtadalis „Facebook“ vartotojų nurodė gyvenantys JAV.
Tai reiškia, kad apytikriai 113 mln. JAV gyventojų neturi prieigos prie „Facebook“. Statistikos duomenimis maždaug 49 mln. JAV namų ūkių gyvena žemiau skurdo ribos arba bent jau yra patekę į rizikos zoną. Matyt, kad šių namų ūkių gyventojai ir sudaro tą trečdalį amerikiečių, kurie nesinaudoja interneto prieiga viešosiose bibliotekose, o tuo labiau namuose.
Kita vertus, dalis profesionalų ir aukšto lygio specialistų, nenorėdami viešinti privataus gyvenimo aplinkybių, taip pat vengia naudotis „Facebook“, tačiau sunku nuspėti koks galėtų būti tokių asmenų skaičius.
Žinoma, didžioji dalis „Facebook“ paskyrų neturinčių žmonių gyvena už JAV ribų. Šiuo atžvilgiu labai išskirtinai atrodo Kinija, turinti net 1,3 mlrd. gyventojų, kurie dėl valstybės nustatytų apribojimų negali naudotis tokiais socialiniais tinklais kaip „Facebook“. Vienintelė išimtis – Honkongas, kurio gyventojai naudojasi tam tikra autonomija ir gali sau leisti laisvai naršyti internetinėje erdvėje.
Tuo tarpu Japonijoje visi 127 mln. gyventojų galėtų naudotis „Facebook“, tačiau jie mieliau renkasi tokius vietinius socialinius tinklalapius kaip „Mixi“.
147 mln. Rusijos gyventojų dar tik pradeda pažintį su „Facebook“.
Kai kuriose valstybėse, pavyzdžiui Irane, Šiaurės Korėjoje ar Kuboje žmonės neturi galimybės naudotis internetu arba jos yra itin suvaržytos. Neaišku, artimiausiu metu šios šalys taps nors kiek atviresnės ir leis gyventojams įsilieti į „Facebook“ vartotojų ratą. Net jeigu toks stebuklas ir įvyktų, Iranas turi 78 mln. gyventojų, Šiaurės Korėja 23 mln., o Kuba vos 11 mln.
Yra ir daugiau valstybių, kurių gyventojai negali prisijungti prie „Facebook“. Mianmare tokių nelaimėlių 54 mln, o Kosove tik 2 mln. Nepaisant to, visos paminėtos valstybės tesudaro dalelę tų 6 mlrd., kurie nusprendė ignoruoti „Facebook“
Be jokios abejonės, didžioji dalis pasaulio gyventojų dėl didžiulio skurdo tiesiog neturi galimybės prisijungti prie interneto. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis net 3 mlrd. žmonių gyvena skurde. Dalis jų gyvena tose valstybėse, kurios jau buvo aptartos straipsnio pradžioje, tačiau jie sudaro aiškią mažumą. Skurstantieji paprasčiausiai neturi potencialios galimybės naudotis „Facebook“ paslauga.
Grįžkime prie išsivysčiusio ir sparčiai besivystančios pasaulio dalies. Reikia pripažinti, kad nemažai žmonių, kurie nepatenka nei į skurstančiųjų nei į konfidencialumą branginančių specialistų ratą dėl įvairių priežasčių, tiesiog, nenori įsitraukti į veiklą socialiniuose tinklalapiuose. Koks tokių asmenų skaičius sunku pasakyti. Tačiau jis tikrai nemenkas.
Artimiausioje ateityje svarbiausias „Facebook“ iššūkis bus identifikuoti priežastis dėl kurių potencialūs vartotojai yra nusiteikę skeptiškai ir įtikinti tokius žmones pakeisti savo nuomonę bei prisijungti prie besiplečiančio tinklo.