Ministras pirmininkas Anthony Albanese'is, paklaustas apie Kanberos ir Pekino ginčą dėl gegužės 26 dienos incidento, kurį Australijos vyriausybė apibūdino kaip „labai pavojingą“, atsakė trumpai.
„Šis incidentas įvyko tarptautinėje oro erdvėje. Taškas“, – sakė A. Albanese'is spaudos konferencijoje.
Kinijos gynybos ministerijos atstovas Tan Kefei antradienį sakė, kad Australijos patrulinis lėktuvas P-8A priartėjo prie ginčijamų Paraselio salų, Kinijoje vadinamų Sišos salynu, oro erdvės.
Pasak ministerijos atstovo, Kinijos pusė „paskelbė perspėjimą, kad jį atbaidytų“.
Jis apkaltino Australijos lėktuvą sukėlus grėsmę Kinijos suverenitetui ir saugumui, o vyriausybę – skleidžiant „melagingą informaciją“.
Australija sako, kad jos orlaiviui kelią užkirtęs kinų lėktuvas paleido į jį mažų folijos juostelių, kurių dalis pateko į variklius. Dipolinis atšvaitas skirtas suklaidinti radarais valdomas raketas.
Kurį laiką buvo kalbama, kad po A. Albanese'io centro kairės Leiboristų partijos pergalės gegužės 21 dieną vykusiuose rinkimuose Australijos ir Kinijos santykiuose gali prasidėti atšilimas, tačiau šios kalbos greitai nutilo.
Kinijos ministras pirmininkas Li Keqiangas praėjus kelioms dienoms po A. Albanese'io pergalės nusiuntė jam sveikinimo laišką.
Tačiau nuo to laiko šalys ginčijasi dėl incidento su lėktuvu ir konkuruojančių diplomatinių bei saugumo interesų Pietų Ramiojo vandenyno regione.
Per pastaruosius dvejus metus santykiai tarp Australijos ir Kinijos smarkiai pašlijo, Kanberai paraginus atlikti nepriklausomą tyrimą dėl COVID-19 pandemijos ištakų ir uždraudus kinų telekomunikacijų milžinei „Huawei“ kurti Australijos 5G tinklą.
Kinija, didžiausia Australijos prekybos partnerė, savo ruožtu įvedė didesnius muitus ir kitas sankcijas keliolikai Australijos pramonės šakų, įskaitant vyno, miežių ir anglių importą.