Todėl nusprendžiau dovanų biudžetą sumažinti iki minimumo ir paieškoti dovanų už 3 eurus. Turbūt lapkričio paskutinį penktadienį nebūtume radę parduotuvės, kuri nesiūlytų juodojo penktadienio nuolaidų. Todėl pigių kalėdinių dovanų nusprendžiau ir ieškoti būtent juodąjį penktadienį.
Knygos už 1 eurą?
Vienu metu norėjau apžiūrėti keletą parduotuvių, todėl nusprendžiau apsipirkti internetu. Toks apsipirkimas greitesnis ir paprastesnis.
Sakoma, kad geriausia dovana yra knyga. Taigi dovanų paieškas pradėjau nuo knygyno.
Viename internetiniame knygyne pavyko rasti knygą, kuri man atsėjo man vos 0,77 euro. Tai buvo Ferdinand von Schirach knyga „Kava ir cigaretės“. Dar vieną suaugusiems skirtą Anne Tyler romaną „Antrasis kvėpavimas“ pavyko įsigyti už 2,19 euro.
Taip pat peržvelgiau ir vaikiškų knygų pasiūlą. Lietuvių autorės Ginos Viliūnės knygą „Kur dingo gandras Grantas? Paukščių nuotykiai Ventės rage“ nusipirkau už 1,71 eurą.
Taigi iš viso už knygas sumokėjau 4,67 euro. Tai galėtų būti jau trys dovanos skirtingiems žmonėms, tiek suaugusiems, tiek vaikui.
Praktiškos dovanos
Žinoma, prie šių dovanų galima pridėti dar ką nors. Daugelis vertina praktiškas dovanas, kurias galima sunaudoti. Todėl toliau dovanų ieškojau internetinėse kosmetikos parduotuvėje.
Vienoje jų taip pat išrinkau tris dovanas – dvi suaugusiems ir vieną vaikui. Už 2,39 euro nupirkau rankų kremą, už 1,34 euro – lūpų balzamą. O vaikiškos vonios putos atsiėjo 1,79 euro.
Iš viso šios prekės kainavo 5,52 euro.
Turiu dovanas jau 6 žmonėms arba galiu jas padovanoti 3 žmonėms, kiekvienam po dvi.
Tačiau nusprendžiau paieškoti dar daugiau pigių dovanų. Deja, neradau.
Norėjau dar nupirkti šiltas vilnones kojines. Tačiau už 3 eurus jų niekur nebuvo. Vilnonėms kojinėms mažiausiai reikėtų išleisti bent 5 eurus.
Taip pat ieškojau ir šaliko, tiek storo vilnonio, tiek lengvos skarelės vasarai. Tačiau šioms prekėms irgi reikėtų skirti bent 10 eurų. Taigi, tikrai ne visas norimas dovanas galima rasti už 3 eurus.
O pigių prekių tenka ilgiau ieškoti, naršyti ir patikrinti bent kelias internetines parduotuves.
Dovanoms žada išleisti 100 eurų ir daugiau
Nors mano išlaidos dovanoms iš viso atsiėjo tik šiek daugiau nei 10 eurų, dauguma gyventojų joms išleisti žada 100 eurų arba dar daugiau.
SEB banko iniciatyva atlikta gyventojų apklausa parodė, kad dauguma žmonių šiemet planuoja išleisti daugiau negu pernai.
Apklausos duomenimis, maždaug penktadalis (21 proc.) respondentų prisipažino, kad paprastai dovanas perka neplanuotai.
SEB banko asmeninių finansų ekspertė Sigita Strockytė-Varnė atkreipė dėmesį, kad 15 proc. apklaustų gyventojų lapkričio viduryje apskritai nežinojo ar negalėjo nuspręsti, kiek pinigų šiemet skirs kalėdinėms dovanoms.
Paprašyti nurodyti sumas, kurias išleis dovanoms, gyventojai dažniausiai rinkosi 151–250 eurų biudžetą. Antras pasirinkimas pagal populiarumą buvo 50–100 eurų, trečias – 101–150 eurų vertės Kalėdų senelio maišas.
Palyginti su pernai atlikta apklausa, šiemet padaugėjo žmonių, nurodančių didesnes 151–250 ir 251–500 eurų išlaidas. O mažesnes sumas – iki 50 eurų ir 50–100 eurų – pažymėjusių respondentų skaičius sumažėjo. Taip pat, palyginti su pernai, net kelis kartus sumažėjo dalis žmonių, kurie teigia, kad dovanoms nieko neišleis. Šiemet tokių – vos 3 procentai.
Todėl S. Strockytė-Varnė daro išvadą, kad su Kalėdų dovanomis susijusios išlaidos didėja, nors paprašyti palyginti šių metų planus su praėjusių metų išlaidomis dauguma (65 proc.) atsakė, kad išleis panašią pinigų sumą kaip pernai.
Dovanos vaikams – bent pusė Kalėdų senelio maišo
Planuodami dovanas vaikams, pusė (50 proc.) apklaustųjų teigė, kad tam apsibrėžė skirti iki 100 eurų. Atitinkamai apie 24 proc. nurodė, jog skirs 101–150 eurų sumą, 20 proc. sakė, kad už dovanas vaikams yra pasirengę sumokėti 151–250 eurų.
„Lygindami bendrą kalėdinėms staigmenoms skirtą biudžetą ir planuojamas išlaidas vaikų dovanoms, galima daryti išvadą, kad būtent dovanos vaikams turės didžiausią finansinį svorį, kitaip tariant, užims bent pusę Kalėdų senelio maišo“, – pastebėjo finansų ekspertė .
Tyrimo duomenys rodo, kad didžioji dalis (43 proc.) apklaustųjų šventines dovanas ketina pirkti gruodžio mėnesį. Dar kas penktas asmuo nurodė, kad dovanas perka neplanuotai ir nevengia atsidurti šventinių apsipirkimų įkarštyje.