Per artimiausius trejus metus ES pamažu atsisakys kaitrinių lempučių ir pakeis jas naujos kartos mažai energijos naudojančiomis lemputėmis.
Rugsėjo mėnesį įsigaliojus naujoms taisyklėms gamintojai ir importuotojai Europos Sąjungoje nebegalės prekiauti 100 vatų ir didesnės galios skaidraus stiklo kaitrinėmis lemputėmis. Vis dėlto parduotuvės galės toliau prekiauti turimomis lempučių atsargomis, rašoma Europos Komisijos (EK) pranešime.
Stengiantis taupyti energiją ir kovoti su klimato kaita draudimai bus griežtinami 2011-ųjų ir 2012-ųjų metų rugsėjį, mažinant leistiną skaidraus stiklo kaitrinių lempučių galios ribą. Taip pat pamažu atsisakoma matinio stiklo kaitrinių lempučių ir daug energijos naudojančių halogeninių šviestuvų.
Iki 2020 m. dėl šių priemonių bus sutaupoma tiek energijos, kiek jos kasmet užtektų 23 mln. namų ūkių – tai apytiksliai Belgijos suvartojamas energijos kiekis. Dėl to kasmet bus išmetama apie 32 mln. tonų mažiau anglies dvideginio – tai sudaro apie dešimtadalį kasmet pasaulyje išmetamų šiltnamio dujų kiekio.
Tradicinės kaitrinės lemputės imtos naudoti prieš 130 metų, šviesa jos paverčia tik apie 5 proc. naudojamos energijos, o visa kita išskiriama kaip šiluma. Naujesnės apšvietimo priemonės, pvz., kompaktiškosios fluorescencinės lemputės ir mažai energijos naudojančios halogeninės lempos arba naujausi šviesos diodai, yra daug ekonomiškesni.
Ekonomiškiausios šiuo metu Europos rinkoje yra fluorescencinės lemputės, naudojančios 65–80 proc. energijos mažiau nei kaitrinės lemputės, bet daugelis vartotojų nenoriai jas perka, nes nėra įsitikinę dėl ekonominės naudos, poveikio sveikatai ir estetinės išvaizdos.
Fluorescencinės lemputės kainuoja brangiau, bet galų gale jos atsiperka ir padeda taupyti, nes ne tik naudoja mažiau energijos, bet ir yra daug ilgaamžiškesnės. ES vertinimu, šeima, pakeitusi kaitrines lemputes mažai energijos naudojančiomis, kasmet gali sutaupyti bent 50 eurų mokesčių už elektros energiją.
Už energetiką atsakingas Europos Komisijos narys Andris Piebalgas mano, kad pamažu vartotojai įpras prie naujų lempučių. „Didžios idėjos kartais sunkiai skinasi kelią“, – neseniai rašė jis savo tinklaraštyje. Komisijos narys prognozuoja, kad dėl minėto draudimo apšvietimo priemonių patobulinimų bus dar daugiau.
Nuostatos taikomos tik nekryptinio apšvietimo priemonėms (kai šviesa skleidžiama tolygiai visomis kryptimis). Panašūs teisės aktai dėl kryptinių lempų (pvz., prožektorių) tikriausiai bus išleisti 2010 m.