Kylančios maisto produktų kainos sukėlė įtarimų, kad iš to gali pelnytis perdirbėjai. Per metus jos padidėjo apie 10 procentų, rašo "Lietuvos rytas".
Trečiadienį Žemės ūkio rūmai kreipėsi į premjerą Gediminą Kirkilą, kad būtų atlikta maisto produktų kainų kilimo studija ir jų auditas.
Pasak jo, žemdirbiams atsibodo būti atpirkimo ožiais, nes didėjant kainoms visi šunys kariami būtent ant jų.
Gamintojų tokie žemdirbių pareiškimai neišgąsdino – pasak jų, panašiai kalbama kaskart kylant kainos.
„Jeigu būtų sakoma, kad žemdirbiams mokamos sumos nepadidėjo, būtų meuojama.
Šių metų liepą mūsų bendrovė ūkininkams už toną pieno mokėjo per 13 procentų daugiau nei prieš metus. Vien nuo metų pradžios žaliava pabrango apie 9 procentus“, – teigė „Rokiškio sūrio“ grupei priklausančios įmonės „Rokiškio pienas“ direktorius Dalius Trumpa.
Pastaraisiais mėnesiais pieno produktų kainos kilo visame pasaulyje. Didžiąją dalį savo produkcijos Lietuvos gamintojai eksportuoja ir gauna už tai gerokai daugiau nei anksčiau.
Tačiau perdirbėjai siekia, kad jų gaunama pelno dalis parduodant ir užsienio, ir Lietuvos rinkose būtų maždaug vienoda.
Šio verslininko spėjimu, labiausiai gali būti nepatenkinti didelių pieno ūkių savininkai.
Anksčiau jie baimindavosi, kad perdirbėjai vasarą gali sumažinti žaliavos kainą. Todėl pradėtos sudarinėti ilgalaikės sutartys visiems metams.
Sunkiausias klausimas – kaip atlikti kainų studiją, kurios reikalauja Žemės ūkio rūmai. Mat visos maisto perdirbimo bendrovės yra privačios ir neprivalo skelbti savo veiklos duomenų.
Pasak B.Markausko, yra išeitis: daugelis šių įmonių yra pasinaudojusios ES parama ir valstybės kofinansavimu, todėl tikrintojams jie privalo atskleisti duomenis.
Žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė teigia, kad neprieštaraus kainų tyrimui, pranešė BNS.
K.Prunskienė tvirtino norinti išlikti neutrali, bet vis dėlto pripažino, kad pieno produktų kainų kilimui daugiau įtakos gali daryti koncentruotas Lietuvos pieno produktų gamybos sektorius.
Palyginti su 2006-aisiais, šįmet pieno žaliavos kaina yra pakilusi apie 14 proc. ir neprognozuojama, kad ji galėtų sumažėti.