• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinėse Valstijose kilusi skalūnų dujų revoliucija verčia viso pasaulio iškastinio kuro gamintojus susimąstyti – negi atėjo laikas, kuomet JAV sugebės savarankiškai apsirūpinti reikiamais ištekliais, rašo businessinsider.com.

REKLAMA
REKLAMA

Statistika rodo, kad vykstantys procesai smarkiai purto nusistovėjusią energijos šaltinių rinką. Pernai Jungtinės Valstijos patyrė didžiausią augimą naftos ir dujų gamyboje. JAV ne tik greičiausiai augo, bet ir patyrė didžiausią naftos gavybos augimą per visą savo istoriją. O „juodojo aukso“ išgavimo istorija didžiausioje pasaulio ekonomikoje siekia net 1859 metus, teigia businessinsider.com.

REKLAMA

Pagrindinė tokio augimo priežastis – skalūninė nafta.

Produkcijos augimo tendencijos

2012 metais gavyba išaugo milijonu barelių per dieną, o net 80 proc. augimo sudarė kuras iš šaltinių esančių Teksaso ir Šiaurės Dakotos valstijose. Šiaurės Dakota pirmą kartą istorijoje iš antros vietos pagal gavybą išstūmė Aliaską, tuo tarpu lyderio pozicijas užimantis Teksasas, per penkerius metus gavybą padidino penkiskart. Jei augimo tempai nelėtės, jau kitąmet Jungtinės Valstijos iš naftos gavybos lyderio pozicijų išstums ilgai karaliaujančią Saudo Arabiją. Businessinsider.com teigimu, tai įmanoma, nes JAV turi didelius išteklių rezervus, naftos kainos yra pakankamai aukštos, kad skalūnų naftos gavyba būtų pelninga. Be kita ko, svarbu paminėti, kad įsišaknijusi gavybos tradicija kuria konkurencingą verslą, nesaistoma politinių suvaržymų.

REKLAMA
REKLAMA

Kiekvienas norintis investuoti į pakankamai naują gavybos būdą tiek JAV, tiek ir Kanadoje gali tai nekliudomai daryti. Teigiama, kad iškastinio kuro revoliuciją Jungtinėse Valstijose sukėlė smulkaus ir vidutinio verslo įmonės, kurio sugebėjo sukurti ekonomiškai efektyvią technologiją, galinčią pasiekti skalūnuose slypinčius turtus. Naftos gavybos gigantai, kaip „Exxon“ ar BP, įsitraukė į skalūnų revoliuciją tik tada, kai buvo sukurta ekonomiškai naudinga technologija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekonominė gavybos logika

Ekonomistų teigimu, aukštos kainos skatina intensyvią konkurenciją, kuri skatina inovacijas. Kaip visada, pirmieji bandantys vystyti technologiją nukenčia nuo tų, kurie turėdami pirmųjų mokslinį bagažą, šį perdirba ir pritaiko efektyviau.

REKLAMA

Businessinsider.com teigimu, Jungtinės Valstijos šiuo metu, kaip tik pasiekė šią stadiją – nauja technologija suteikė priėjimą prie atsiperkamumą garantuojančios technologijos, o dabar prasidės gavybos efektyvinimo procesas, kuriam reikės inovacijų. Būtent palanki terpė inovacijoms ir lemia Jungtinių Valstijų sėkmę vystant skalūnų dujų ir naftos gavybos technologijas, mat tapačių resursų nestokoja ir Kinija, Rusija ar Venesuela, tačiau konkurencinga rinka lemia palankias verslo sąlygas, o politinės kontrolės stoka atveria duris pelno siekio varomam inovacijų bumui.

REKLAMA

Kadangi gavybos technologija, vystoma JAV, yra visiškai nauja, nedaug valstybių sugeba atkartoti sėkmę, tačiau tam, kad mums žinoma energetikos išteklių rinka pasikeistų, užtenka ir pokyčių už Atlanto.

Prieš penkerius metus JAV per dieną importuodavo 2 mln. barelių perdribtų naftos produktų, tuo tarpu pernai Valstijos tapo didžiausia naftos produktų eksportuotojos, per dieną išsiunčiančios milijoną barelių. Businessinsider.com priduria, kad net ir didėjant eksportui ir resursų kiekiui vidaus rinkoje, artimiausius kelerius metus JAV ir toliau importuos didelius kiekius reikalingų išteklių.

Nuo naftos importo piko 2005 metais, JAV importas krito 36 procentais. Šis kiekis milžiniškas – trečia pagal dydį naftos importuotoja, Japonija, tiek naftos nuperka per visus metus.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų