Per pernai įsismarkavusį Vašingtono ir Pekino prekybos karą – abi pusės patyrė skaudžių smūgių. Iš pradžių abi šalys kėlė muitus dešimčių milijardų vertės importuojamoms prekėms, vėliau Trumpas 10 proc. padidino muitus 200 mlrd. dolerių vertės Kinijos produkcijai. Šiemet gegužę dar 200 mlrd. dolerių vertės prekes apmokestino papildomais 25 procentais. O praėjusią savaitę paskelbė nuo rugsėjo padidinsiantis tarifus likusiam – 300 mlrd. dolerių vertės Kinijos importui. Ekspertai tai vadina smūgiu ne kinams, o patiems sau.
„Muitų padidinimas Kinijos eksportui iš tiesų reiškia muitų padidinimą patiems JAV vartotojams. Norima sumažinti Kinijos produktų konkurencingumą, bet galiausiai JAV vartotojai produktus perka brangiau“, – teigia ekonomikos analitikas Dani Ibrahim.
Pekinas smogė atgal: pirmadienį keliais procentais atpigino jeną, o dabar skelbia stabdantis amerikiečių žemės ūkio produkcijos pirkimą. Ir dar žada paskelbti papildomų muitų amerikiečių fermų produkcijai. JAV ūkininkai skelbia ir taip vos išgyvenantys dėl užsitęsusio muitų karo. Tarkim, pernai Kinija iš Amerikos žemės produkcijos už 9 mlrd. dolerių, kai užpernai suma buvo daugiau nei du kartus didesnė – 19,5 mlrd.
„Viskas, ką Kinija iš mūsų paima – mes grąžiname pasiimdami milijardus dolerių. Prisiminkite tai – mūsų šalis pasiima milijardus dolerių iš Kinijos. Niekada negaudavome ir dešimties centų, o dabar turime milijardus. Mes paimame dalį to ir atiduodame ūkininkams, kurie kentėjo nuo Kinijos. Taigi ūkininkams viskas gerai“, – teigia JAV prezidentas Donaldas Trumpas.
JAV ūkininkams dėl prekybos karo buvo kompensuoti 28 mlrd. dolerių nuostolių. Labiausiai šiame kare kenčia amerikiečių sojų pupelių, kiaulių, pieno produktų ir kruopų augintojai. Kinai tarifais taiko į tuos darbininkus, kurie rinkimuose palaikė Donaldą Trumpą.