JAV nekilnojamojo turto sektorius, kuris yra jautrus palūkanų normų pokyčiams, prislopo, kai centrinis bankas šiais metais kelis kartus padidino bazinę paskolų palūkanų normą, siekdamas pristabdyti sparčiai augančią infliaciją ir atvėsinti didžiausią pasaulio ekonomiką.
Dėl spartaus palūkanų normų kėlimo padidėjo skolinimosi išlaidos, o tai savo ruožtu apsunkino svarbią šalies būsto rinką.
Praėjusį mėnesį visų tipų namų ir butų pardavimas sumažėjo 7,7 proc., palyginti su spalio mėnesiu, teigiama naujausioje Nacionalinės nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos (NAR) ataskaitoje.
Dėl to metinis pardavimų tempas lapkritį siekė 4,1 mln., įvertinus sezoniškumo įtaką, arba 35,4 proc. mažiau nei prieš metus, pranešė asociacija.
„Iš esmės gyvenamojo nekilnojamojo turto rinka buvo sustingusi <...> – pardavimų aktyvumas buvo panašus į stebėtą per COVID-19 ekonominį sąstingį 2020 metais“, – sakoma NAR vyriausiojo ekonomisto Lawrence'o Yuno (Lorenso Jano) pranešime.
Pagrindinė priežastis buvo greitas hipotekos palūkanų šuolis, mažėjantis būsto įperkamumas ir sumažėjusios namų savininkų paskatos pardavinėti savo nekilnojamąjį turtą.
NAR duomenys rodo, kad vidutinė namo kaina praėjusį mėnesį buvo 370,7 tūkst. JAV dolerių, arba 3,5 proc. didesnė už tą patį laikotarpį 2021 metais.
Visuose keturiuose pagrindiniuose šalies regionuose buvo užfiksuotas pardavimų sumažėjimas.
Parduodami namai sudaro 90 procentų JAV nekilnojamojo turto rinkos.