Nacionalinės nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos (angl. National Association of Realtors, NAR) duomenimis, būsto kainos mažėjo šeštą mėnesį iš eilės, nors ir šiek tiek lėčiau. Pandemijos metu būsto rinka smarkiai išaugo, nes amerikiečiai, turintys santaupų, pasinaudojo pigiomis hipotekos palūkanomis, kad įsigytų namus.
Būsto sektorius yra svarbi didžiausios pasaulio ekonomikos dalis, nes jis skatina kitų kategorijų išlaidas, įskaitant prietaisų, baldų ir namų gerinimo kategorijas.
Didelė paklausa padidino priešpandeminį būsto trūkumą, todėl kainos pakilo.
Visgi centriniam bankui agresyviai pakėlus palūkanų normas, siekiant sustabdyti infliaciją, pardavimų tempas sumažėjo.
Esamų namų pardavimai sumažėjo 5,9 proc., palyginti su birželio mėn., iki 4,81 mln. vienetų per metus, įvertinus sezoniškumo poveikį duomenims, pranešė NAR.
Tai buvo mažiau, nei prognozavo ekonomistai, ir mažiausiai nuo 2015 metų lapkričio mėnesio, jei neįskaitant trumpalaikio nuosmukio 2020 metais dėl pandemijos.
„Pardavimas mažėja beveik visur“, o kritimas pastebimas visuose keturiuose šalies regionuose, įskaitant Vidurio vakarus, kur būstas yra labiausiai prieinamas, žurnalistams sakė NAR vyriausiasis ekonomistas Lawrence'as Yunas (Lorensas Janas).
Gegužę pirmą kartą viršijusi 400 tūkst. JAV dolerių, vidutinė būsto pardavimo kaina nuo birželio, kaip ir kiekvienais metais, šiek tiek sumažėjo, tačiau vis dar laikėsi ties 403,8 tūkst. JAV dolerių riba.
Tai 10,8 proc. daugiau nei 2021 metų liepą.
Esant tokiems pardavimų tempams, neparduotų namų atsargų pasiūlos užtektų 3,3 mėnesio, pažymėjo L. Yunas.