Vis tik nesvarbu, ar paramos ten prašoma dėl gaisro, vaiko ligos ar kitos svarbios priežasties, šeimai už gautus pinigus gali tekti ne tik susimokėti mokesčius – ji gali prarasti ir socialines išmokas.
Apie tai naujienų portalo tv3.lt teiravosi Alytuje gyvenanti Aušra (vardas pakeistas), kuri svarstė, kaip Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) atskiria, kurie pinigai į jos sąskaitą pervedami kaip pajamos, o kurie – kaip aplinkinių parama.
„Vienoje „Facebook“ grupėje paprašėme paramos savo dukrytei. Daug kas sureagavo, gavome nemažai pervedimų. Bet kilo klausimas – ar neteks už tuos pinigus dar susimokėti, jei tai buvo parama, labdara?
Ir ar neprarasime išmokų, kadangi pajamos tą mėnesį padidėjo?“ – teiravosi moteris.
Tiesioginė parama iš gyventojų – apmokestinama?
VMI Teisės departamento vadovė Rasa Virvilienė išskyrė, kad paramą gali gauti tik tam tikros organizacijos, o labdarą gali teikti tik tam tikros organizacijos.
Taigi, jeigu lėšos gyventojui yra pervedamos ne per labdaros / paramos fondą ar kitą labdaros teikėjo statusą turinčią įstaigą, šie pinigai neatitinka įstatyme numatyto „paramos“ ir „labdaros“ teikimo būdo.
Todėl, anot R. Virvilienės, tiesiogiai gyventojui pervestos lėšos gali būti apmokestinamos pajamų mokesčiu.
„Praktikoje pasitaiko situacijų, kai nelaimės atveju gyventojai kreipiasi ne į labdaros organizacijas, tačiau renka lėšas tiesiogiai. VMI, vadovaudamasi turinio viršenybės prieš formą bei teisingumo ir protingumo principais, tokius atvejus vertina individualiai pagal faktines situacijas.
Vis dėlto rekomenduojame rėmimo akcijas visada organizuoti pasitelkus paramos bei labdaros organizacijas, nes taip gyventojai išvengia galimų sukčiavimo atvejų, apmokestinimo ir papildomų rūpesčių renkant dokumentus, įrodančius gautų lėšų panaudojimą“, – akcentavo VMI atstovė.
Kada gresia netekti socialinių išmokų?
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad socialinę pašalpą galima gauti, jei žmogui tenkančios vidutinės pajamos per mėnesį nuo 2025 m. sausio 1 d. neviršija 243,1 euro.
Taigi kreipdamiesi dėl socialinės paramos gyventojai prašyme privalo nurodyti visą teisingą informaciją, įskaitant ir duomenis apie gautas pajamas. O savivaldybių administracija turi teisę tikrinti ir prašyti papildomos informacijos, ar pajamos žmogui tikrai neviršija 243,1 euro.
SADM aiškinimu, skiriant šią paramą, į gaunamas pajamas įskaitomos įvairių rūšių pajamos, įskaitant ir kitas faktiškai gaunamas pinigines lėšas, nepriklausomai nuo to, ar jos gautos banko pavedimu, ar grynaisiais pinigais.
Ministerija paminėjo, kad skiriant socialinę paramą į pajamas neįskaitomos pinigines lėšos, kuriomis kompensuojamos patirtos ir dokumentais pagrįstos išlaidos, susijusios su visuomenei naudinga veikla, pvz., savanorystė ir pan.
Į pajamas skiriant išmokas nėra įskaičiuojama ir labdara, tačiau ji turi būti gauta aukščiau minėtu būdu, t. y. tik iš paramos gavėjo statusą turinčių organizacijų.
Taip pat į pajamas nėra įskaitoma piniginių lėšų dalis, neviršijanti 1 valstybės remiamų pajamų dydžio (2025 m. – 221 euro).
„Taigi, jeigu lėšos yra gautos iš kitų gyventojų kaip finansinė parama, skiriant piniginę socialinę paramą į pajamas būtų įskaitoma tik ta piniginių lėšų dalis, kuri viršija 221 eurą.
Kadangi socialinė pašalpa paprastai skiriama 3 mėnesiams pagal praėjusių 3 mėnesių pajamas, gauta finansinė parama iš kitų asmenų turi įtaką asmens (šeimos) paramos dydžio pasikeitimui tik tuo laikotarpiu“, – komentavo ministerijos atstovai.
Kas gali teikti ir gauti labdarą?
VMI atstovė primena, kad labdara ir parama yra savanoriškos ir neatlygintinos pagalbos formos, tačiau jos skiriasi savo tikslais ir gavėjais
Labdara yra teikiama gyventojams, siekiant patenkinti jų minimalius socialinius poreikius ar suteikti humanitarinę pagalbą.
Tačiau labdarą teikti gali tik paramos gavėjo statusą turinčios pelno nesiekiančios organizacijos, Labdaros ir paramos įstatyme nustatytais tikslais ir būdais.
„Tai gali būti labdaros ir paramos fondai, asociacijos, viešosios įstaigos, visuomeninės organizacijos, religinės bendruomenės, bendrijos ir centrai, tarptautinių visuomeninių organizacijų skyriai (padaliniai)“, – vardijo R. Virvilienė.
Ji išskyrė, kad teisę gauti labdarą turi:
- neįgalieji;
- ligoniai;
- vaikai našlaičiai;
- be tėvų globos likę vaikai;
- nedirbantys pensininkai, negaunantys kitų pajamų, išskyrus pensijas ir kitas socialines išmokas;
- bedarbiai;
- asmenys, kuriems yra pripažintas nukentėjusiųjų teisinis statusas;
- šeimos (asmenys), kurių gaunamos pajamos negali patenkinti jų minimalių socialiai priimtinų poreikių, kurių mastą nustato savivaldybės;
- asmenys, savivaldybių nustatyta tvarka pripažinti nukentėjusiais nuo karo ir gaivalinių nelaimių, gaisrų, ekologinių katastrofų, epidemijų, užkrečiamųjų ligų protrūkių.
Pašnekovė patikino, kad šia tvarka gyventojui paremti nelaimės atveju skirtos lėšos yra pripažįstamos gyventojo gauta labdara, taigi gauti pinigai pajamų mokesčiu nėra apmokestinami.
Kada gauta parama yra apmokestinama?
VMI atstovės aiškinimu, parama yra teikiama organizacijoms, kurios vykdo visuomenei naudingą veiklą (pvz.: švietimas, mokslas, kultūra, sveikatos apsauga ar sportas) ir turi paramos gavėjo statusą.
Anot R. Virvilienės, paramą įvairioms organizacijoms (NVO, labdaros ir paramos fondai, ir pan.) gali teikti tiek gyventojai, tiek įmonės:
„Pelno nesiekiančios organizacijos gautą paramą gali naudoti savo įstatuose ar nuostatuose ar kitose normose numatytiems visuomenei naudingiems tikslams siekti, labdarai.“
Pašnekovė neslėpė, jog gali nutikti taip, kad gauta parama yra panaudojama ne pagal įstatyme nustatytą paramos paskirtį.
Arba, kad iš vieno paramos teikėjo per mokestinį laikotarpį grynais pinigais gauta parama viršija 250 BSI (bazinės socialinės išmokos dydis 2025 m. yra 70 eurų, taigi 250 x 70 būtų 17,5 tūkst. eurų).
Tokiu atveju ši suma būtų laikoma organizacijos pajamomis ir apmokestinama be atskaitymų taikant 16 proc. pelno mokesčio tarifą (arba 15 proc. tarifą, jei pajamos gautos iki 2025 m.).
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!