Banko ekonomistas Tadas Povilauskas sako, kad padidėjusios išlaidos palūkanoms sudarys iki 3 proc. darbo užmokesčio fondo ir gyventojų finansinei padėčiai didelės įtakos neturės.
„Žiūrint nuo pajamų, ne nuo disponuojamų, o vidutinio atlyginimo, turėtų būti šiais metais išleista iki 3 proc. darbo užmokesčio fondo palūkanoms. Tai dar toli gražu iki 2007-2008 metų. Tai viena iš prielaidų teigti, kad didesnės įtakos gyventojų finansinei padėčiai šiemet dar neturėtų padaryti“, – antradienį banko konferencijoje „Ar šiemet Lietuvos ekonomikai pavyks irtis prieš srovę?“ sakė T. Povilauskas.
Banko duomenimis, 2022 metais šalies gyventojai palūkanoms išleido apie 250 mln. eurų.
Anot T. Povilausko, šiemet maksimali „Euribor“ riba turėtų būti 3,25 procento.
„Manome, kad paskutinis didinimas bus gegužę iki 3,25 proc., vadinasi, tai susivestų į „Euriboro“ piką trijų mėnesių gal 3,3 proc. metų viduryje. Rinka yra šiek tiek agresyvesnė ir prognozuoja 3,5 proc. piką“, – sakė T. Povilauskas.
ECB pernai kelis kartus didino bazines palūkanų normas, o tai turėjo įtakos ir „Euribor“ palūkanų normai, nuo kurios priklauso būsto ir kitų paskolų įmokos. Sausio pirmosios savaitės duomenimis, trijų mėnesių „Euribor“ siekė 2,33 proc., 6 mėnesių – 2,88 proc., o 12 mėnesių – 3,32 procento.