• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visi lietuviai privalo pasikeisti namuose naudojamus suskystintų dujų balionus. To nepadariusiems iki šių metų pabaigos bus skiriamos baudos ir išlaidas jau teks apmokėti patiems.

Visi lietuviai privalo pasikeisti namuose naudojamus suskystintų dujų balionus. To nepadariusiems iki šių metų pabaigos bus skiriamos baudos ir išlaidas jau teks apmokėti patiems.

REKLAMA

Tačiau šiemet visi vis dar gali pasinaudoti parama tiek tinklų įrengimui ir pertvarkymui bendrose patalpose (laiptinėse), tiek butuose, tiek naujų ir modernių viryklių įsigijimui.

Pasak Energetikos ministerijos, taip gyventojai savo aplinką gali paversti saugesne. O vis dar nepasikeitusiems dujų balionų specialistai vardija, ką daryti ir ko nedaryti įvykus dujų nuotėkiui.

Paramos – po 726 eurus

Energetikos ministerija primena, kad visi gyventojai iki kitų metų turi pasikeisti dujų balionus.

Nuo 2025 m. trijų aukštų ir didesniuose daugiabučiuose namuose dujų balionai negalės būti naudojami, tad Energetikos ministerija kviečia tokių daugiabučių gyventojus suskubti juos pasikeisti ir pasinaudoti valstybės parama.

REKLAMA
REKLAMA

Keičiant dujų balioną, vienam butui valstybė skiria iki 726 eurų paramos. Daugiabučių namų vidaus tinklų įrengimui ar pertvarkymui laiptinėse bei bendros paskirties patalpose – iki 242 eurų.

REKLAMA

Namo butų elektros instaliacijos ar dujų sistemos pertvarkymui – iki 242 eurų. Taip pat elektrinės arba dujinės viryklės įsigijimui – iki 242 eurų.

Tam ministerija šiemet skirs 3,8 mln. eurų.

„Gyventojai turi galimybę pasidaryti savo aplinką saugesnę ir pasigerinti savo gyvenimo sąlygas, maisto gamybai naudoti alternatyvas.

Kaip rodo praktika, namui numatytos dotacijos praktiškai pakanka atlikti pokyčius suplanuotuose butuose. Svarbiausia, susitarti kaimynams ir spręsti aktualų klausimą“, – komentavo Energetikos ministerijos atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

Jie pridūrė, kad minėtą paramos priemonę administruoja Aplinkos projektų valdymo agentūra, kuri vasario mėnesį planuoja skelbti naują kvietimą.

Nepasikeitus – baudos

Dujų balionų nepasikeitimas, Energetikos ministerijos teigimu, būtų traktuojamas kaip Energetikos įrenginių įrengimo, eksploatavimo ir saugos norminių aktų pažeidimas.

Ministerija nurodė, kad tai užtraukia baudą asmenims nuo 60 iki 140 eurų. O juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 200 iki 440 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Apie konkrečiose savivaldybėse įgyvendintus projektus ir dar likusius daugiabučius namus, kuriuose vis dar naudojami dujų balionai, galima susipažinti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos interneto svetainėje“, – komentavo atstovai.

Parama pasinaudojo jau 32 tūkst. daugiabučių

Energetikos ministerija įvardijo, kad beveik 105 tūkst. iš 2 tūkst. (t. y. beveik trys ketvirtadaliai) daugiabučių, maisto gamybai naudojusių nesaugius dujų balionus, jau pakeitė juos elektrinėmis viryklėmis arba centralizuotai tiekiamomis gamtinėmis dujomis.

REKLAMA

Ministerijos atstovai paminėjo, kad dujų balionų daugiabučiuose jau nebeliko Joniškio, Kelmės, Elektrėnų, Jonavos rajonų savivaldybėse.

Energetikos viceministrė Inga Žilienė teigė, kad ši 2020 m. pradėta paramos priemonė sulaukia didelio gyventojų aktyvumo.

„Per ketverius metus su valstybės parama elektrinėmis viryklėmis arba centralizuotai tiekiamomis dujomis pakeista daugiau kaip 32 tūkst. dujų balionų.

REKLAMA

Vadinasi, 32 tūkst. namų ūkių gali džiaugtis tiek didesniu saugumu, tiek didesniu komfortu, nes parama skiriama ne tik elektros instaliacijos ar dujų sistemos įrengimui daugiabutyje, bet ir naujos modernios viryklės įsigijimui“. 

Iš viso 2020–2023 m. nesaugių dujų balionų keitimui alternatyviais energijos šaltiniais daugiabučiuose Energetikos ministerija skyrė beveik 27 mln. eurų paramą.

Anot atstovų, ja jau pasinaudojo 1478 daugiabučiai 58 savivaldybėse: „Dar pora šimtų daugiabučių jau kreipėsi paramos arba yra pradėję dujų balionų keitimo procesą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti įtarus dujų nuotėkį?

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) teigė sulaukiantis gyventojų klausimų, kaip saugiai elgtis namuose, kuriuose naudojamos dujos.

Bendrovės svetainėje ekspertas pasidalino patarimais ir paaiškino, kokių veiksmų reikėtų imtis užuodus dujų nuotėkį namuose bei kaip saugiai elgtis su dujų prietaisais. 

ESO Dujų tinklo eksploatavimo departamento vadovo Mariaus Rindoko aiškinimu, pajutus aitrų dujų kvapą patalpoje ir įtariant dujų nuotėkį, reikėtų reaguoti nedelsiant.

REKLAMA

Įvertinus aplinkybes ir galimybes išjungti dujinius prietaisus, geriausia – užsukti įvadinį dujų čiaupą, įrengtą prieš dujų prietaisus. Taip pat –  plačiai atverti langus ir duris, sukelti skersvėjį ir taip išvėdinti patalpas.

Tokiu būdu, anot specialisto, sumažės dujų koncentracija ore ir sprogimo rizika.

„Taip pat labai svarbu prisiminti, kad užuodus dujų kvapą, pirmiausia reikia pasišalinti iš tos patalpos ir kuo skubiau apie galimą nuotėkį pranešti ESO dujų avarinei tarnybai telefonu 1804.

REKLAMA

Gavę iškvietimą, specialistai nedelsdami atvyks patikrinti objekto“, – dėstė M. Rindokas.

Pasak jo, apie pastebėtą nuotėkį ir būtinybę pasišalinti iš pastato svarbu pranešti ir kaimynams: „Perspėjant kaimynus saugiau yra belstis į jų duris nei skambinti durų skambučiu.

Avarinei tarnybai apie įvykį, kaip jau minėta anksčiau, irgi reiktų skambinti pasišalinus iš patalpos, kurioje jaučiasi dujų kvapas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepataria naudotis telefonais

ESO atstovas akcentavo, kad patalpose, kur įvyksta dujų nuotėkis, draudžiama rūkyti ar naudotis ugnies šaltiniais.

„Taip pat, apie ką žmonės dažnai nepagalvoja, – dujų prisotintose patalpose reikėtų vengti naudotis ir bet kokiais elektros prietaisais, jungikliais, kištukais, netgi telefonais“, – vardijo ekspertas.

M. Rindokas taip pat atkreipė dėmesį į pagrindines taisykles, kaip saugiai įrengti ir eksploatuoti dujas naudojančius prietaisus.

REKLAMA

Anot jo, dujas deginantys įrenginiai, į kuriuos tiekiama elektros energija (pvz., dujinės viryklės su elektriniu degikliu ar orkaite) turėtų turėti įžeminimą.

O norint uždegti degiklį reikia vadovautis taisykle, kad „ugnis turi laukti dujų“, o ne atvirkščiai. T. y. pirmiausiai reikėtų priartinti liepsnos šaltinį, o tik po to atsukti dujų čiaupą. 

„Taip pat rekomenduotina prieš įjungiant dujinius prietaisus patikrinti trauką pačiuose dūmtraukiuose ar ventiliacijos sistemose. Pridėjus ranką turi būti jaučiama oro srovės kryptis.

REKLAMA

Galiausiai, dalis žmonių turi įprotį reguliariai užsukti dujų čiaupą, esantį prie viryklės. Tai – geras įprotis, padidinantis saugumą. Tačiau labai svarbu prieš atsukant šį čiaupą įsitikinti, kad dujinė viryklė ar kitas prietaisas nėra įjungtas“, – pataria ESO atstovas. 

M. Rindokas atkreipia gyventojų dėmesį, kad reikia pasirūpinti dujinių prietaisų priežiūra ir periodiškai atlikti profilaktiką.

Pasak jo, šias paslaugas teikia specializuotos įmonės į kurias ir turi kreiptis vartotojai.

tv3.lt

Eikit nachuj su savo el. viryklėmis. Kol xoxolų nebuvo, nebuvo ir dujų sprogimų.
Jus pirma padarykit elektros kainas prieinamas nepasiturintiems o paskum darykit pertvarkas. Priveisė elektros spekuliantų kad žmonės nežino ar išgalės susimokėti už sunaudota energiją. Todėl ir renkasi kas pigiau. Pas ta pati tiekėja kiekvienam skirtinga kaina. Tai košmaras.
Visi lietuviai privalo pasikeisti,na taip reiketų rasyti,visi lietuviai turi tiketi tik vienu ponu-lanzbergiu ir jo klapciukais.Cia baisiau už koreją.Ir dar nuosavame name,kaip įsivesti?balionas būtinas.Vel teoriją koks asilas padėstė,pliusą sau užsirašė.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų