Telekomunikacijų bendrovės „Bitė“ ir „Omnitel“ atstovai sako galintys tik informuoti klientus apie SMS žinutes su nuoroda, keliančia apsikrėtimo kompiuteriniu virusu pavojų, tačiau sustabdyti plintančio viruso kol kas nepavyko.
„Apie pavojų informuoti vartotojai skambina ir teiraujasi, ką jiems daryti. Gavus virusinę žinutę, pirmiausia reikia ją ištrinti. Apsisaugoti nuo šių ir panašių žinučių galima išmaniajame telefone įdiegus antivirusinę programą“, - sakė „Omnitel“ atstovė Daiva Selickaitė. Pasak jos, virusines žinutes gauna visi telefoninio ryšio vartotojai, tačiau nukentėti nuo viruso gali tik išmaniųjų telefonų savininkai, turintys prieigą prie interneto ir galintys parsisiųsti žinutėje nurodytą programą.
Pražūtingas smalsumas
Visų operatorių tinkluose pradėjusioje plisti virusinėje SMS žinutėje rašoma: „Privet tut fotki http://bit.ly/YJrDjG kak tebe?“ Atidarius nuorodą vartotojams siūloma įdiegti programą, kurioje slepiasi virusas, siunčiantis trumpąsias žinutes visiems telefono adresų knygelės kontaktams.
„Gavus nuorodą iš draugo iškart norisi pažiūrėti, ką jis atsiuntė, bet vartotojai turi būti atidūs. Žinutės siunčiamos gali būti tiesiog siekiant pavogti telefone saugomus kontaktinius duomenis. Paprastai jie yra naudojami brukalams platinti. Vartotojai turėtų būti itin budrūs, nes virusas SMS siunčia nepaliaujamai ir gali išauginti mobiliojo ryšio sąskaitą“, – sakė bendrovės „Bitė Lietuva“ atstovė žiniasklaidai Laura Bielskė.
Jos teigimu, vien atidarius nuorodą virusas telefone nėra įdiegiamas. Jis parsiunčiamas ir aktyvinamas, jei atsidariusiame puslapyje vartotojai patvirtina, kad nori įdiegti programos atnaujinimą.
„Bitė“ jau ėmėsi prevencinių veiksmų, kad užkirstų kelią viruso plitimui, tačiau efektyviausias būdas apsaugoti savo duomenis ir įrenginį – nespausti nuorodos, neįdiegti siūlomų atnaujinimų, o gautą žinutę ištrinti, sakoma bendrovės pranešime. „Bitės“ atstovė pataria neatidaryti nuorodų ir žinutėse su kitokiu tekstu – geriau ją atsiuntusio draugo paklausti, ar tikrai siuntė tą žinutę. Be to, atsargesni turėtų būti ir kompiuterių vartotojai, nes šis virusas jau pastebėtas ir „Skype“ pokalbių programoje, ir socialiniame tinkle „Facebook“.
Jei virusas užkrėtė telefoną, jį išvalyti galima dviem būdais. Pirmasis – įdiegti telefonams pritaikytą antivirusinės programos versiją ir virusą pašalinti, naudojantis šia programa. Antrasis – išsisaugojus telefono duomenis, ištrinti visą informaciją telefone ir atminties kortelėje.
Ką gali virusas?
Virusai į telefonus gali patekti įvairiais būdais – per „Bluetooth“ jungtį; siunčiantis programinę įrangą iš nepatikimo šaltinio internete; naudojant interneto skambinimo programas (pvz., „Skype“); iš MMS pranešimo; per SD korteles ir kt. būdais.
Virusai gali padaryti daug žalos: vartotojui nepastebint masiškai siuntinėti SMS ar MMS; nesankcionuotai skambinti į mokamuosius numerius; sunaikinti vartotojo duomenis (kontaktų knygutę, failus); pavogti konfidencialią informaciją; leisti kitam vartotojui nesankcionuotai naudotis internetu svetima sąskaita; užblokuoti telefono funkcijas (SMS, žaidimus, kamerą ir kt.), taip pat visą aparatą; iškrauti telefono bateriją kelis kartus greičiau nei įprasta; vartotojo vardu visais būdais (el. paštu, per „WiFi“, „Bluetooth“) išsiuntinėti užkrėstus failus; sinchronizuojant telefoną su kompiuteriu persiųsti į asmeninį kompiuterį destrukcinį kodą ir kt.
Pirmosios tokio pobūdžio žinutės pradėjo plisti praėjusios savaitės pabaigoje NVS šalyse. Daug atvejų pastebėta Estijoje ir Latvijoje. Virusas pavojingas išmaniesiems telefonams, kuriuose įdiegtos „Android“ ir „Symbian“ operacinės sistemos, sakoma pranešime. Skaičiuojama, kad kas savaitę pasaulyje atsiranda maždaug 5 nauji virusai išmaniesiems telefonams.