Nuo šiol pastatų automatikos teikiamas gyvenimo komfortas bei galimybė sutaupyti prieinami ne tik namų bei naujai statomų butų savininkams. Lietuvoje jau diegiamos modernios radijo bangomis veikiančios „eNet“ sistemos, kurių dėka galima modernizuoti ir anksčiau pastatytus butus. Milžiniškas „eNet“ sistemos privalumas – tai belaidė pastatų automatika, todėl jai įrengti neprireiks kaštus išpučiančio remonto, susijusio su naujų laidų išvedžiojimu“, - sakė automatizuotų namų valdymo sistemų mokymo bei techninės priežiūros centro „Jung Vilnius“ direktorius Raimundas Skurdenis. „eNet“ sistema orientuota būtent į butuose gyvenančių žmonių poreikius. Skirta elektros instaliacijai atnaujinti bei būsto funkcijoms išplėsti, pavyzdžiui, galima įrengti apšvietimo ir žaliuzių, telefonspynės ar pakeliamų garažo, kiemo vartų, šildymo valdymą, ko senuose butuose dažniausiai nėra, nes jų statymo metais tokios technologijos dar nebuvo paplitę. „eNet“ sistemos dėka galima pagerinti gyvenimo sąlygas bei mėgautis didesniu komfortu bute. „Ir sykiu tai galimybė atnaujinti bei taip padidinti nuolat nuvertėjančio nekilnojamojo turto vertę“, – sakė R. Skurdenis. Sistema sukurta atsižvelgiant į dabartines naujausias ir dar tik vystomas technologijas, todėl planuojama, jog ji bus lengvai pritaikoma ir prie jau netolimoje ateityje pasirodysiančių išradimų.
Belaidė radijo bangomis veikianti „eNet“ sistema – tai savotiška išmanaus namo atmaina, supaprastintas protingo namo variantas, leidžiantis valdyti įvairių bute esančių įrenginių funkcijas centralizuotai. Kaip ir išmaniajame name, į bendrą „eNet“ tinklą galima sujungti ir visus bute esančius prietaisus, pvz., muzikos ir garso aparatūrą, buitinę techniką ir kitus įrenginius. Lyginant su išmaniuoju namu, „eNet“ privalumas – smarkiai sumažėję įrengimo kaštai ir dar paprastesnis sistemos įdiegimas. „eNet“ gali įrengti praktiškai kiekvienas elektrikas, prieš tai susipažinęs su gamintojo rekomendacijomis.
Sistemos įrengimo paprastumą bei prieinamumą žymiai platesniam vartotojų ratui nei iki šiol lemia pats jos įdiegimo būdas – sistema veikia radijo bangomis. Norint pagerinti gyvenimo kokybę bute ir įrengti „eNet“, nebereikia ardyti, papildyti ar keisti jau esamo laidyno, o tai automatiškai reiškia, jog jokių remonto darbų nereiks, nebus papildomų išlaidų ar diskomforto dėl namuose vykstančio remonto.
Valdymo blokas tvirtinamas prie sienos, lygiai taip pat tinka medžio ar net stiklo paviršiai. Besirūpinantiems namų estetika ne mažiau svarbu ir tai, jog valdymo blokai atrodo kaip tradiciniai „Jung“ dizaino šviesos jungikliai – jokių gremėzdiškų ir neestetiškų valdiklių ant sienų. Sistemą galima valdyti jungiklių dizaino sieniniais siųstuvais (valdymo blokais), nuotolinio valdymo pultais, taip pat kompiuteriais, planšetėmis ar išmaniausiais telefonais. Sistemos valdymas intuityvus ir paprastas.
Savo išmaniojo buto sistemą galima suprogramuoti taip, kad ji veiktų pagal paros laiką, pvz., ryte pažadintų įjungdama šviesą ar pakeldama žaliuzes. Pagal iš anksto nustatytus scenarijus gali veikti ir šildymas – naktį arba kai namiškiai darbe įsijungia ekonominis režimas, o tuo metu, kai visa šeima susirenka namuose, šildoma komforto režimu. Galimybė palaikyti skirtingas temperatūras teikia ne tik komforto, bet ir leidžia taupyti energiją bei pinigus. Tiesa, reguliuoti šildymą ir taip taupyti galima tik tuose butuose, kuriuose yra individuali šilumos suvartojimo apskaita. „Vis dėlto net jei tokios apskaitos ir nėra - ne mažiau svarbu ir tai, jog žmogus iš esmės įgyja laisvės rinktis, kada ir kiek jam šildytis nuosavuose namuose“, - akcentavo R. Skurdenis.
Galimybė susisiekti su savo protingu butu ar namu per internetą leidžia valdyti būstą ir nuotoliniu būdu. Vadinasi, jei darbe užsibuvote ar liekate nakvoti pas draugus, komfortišką šildymo režimą, kurį buvote nustatę tai valandai, kada paprastai sugrįžtate į namus, galima pakeisti ir taip sutaupyti papildomai“, - pasakojo ir pats išmaniajame bute, įrengtame sename Vilniaus senamiesčio pastate, gyvenantis R. Skurdenis.
„Jung Vilnius“ vadovas sakė, jog nors „eNet“ sistema dar gana neseniai sukurta, jau susiduriama ir su ją lydinčiais mitais. Vienas jų – baimė gyventi neva radijo bangų apgaubtose patalpose. „Tačiau tokiai baimei pagrindo nėra, nes pati sistema nesiunčia jokių signalų tol, kol nepaspaudžiamas joks mygtukas, o jį paspaudus signalas išsiunčiamas vos per keletą milisekundžių. Palyginimui, sistemos siųstuvėlių galingumas yra dešimtis kartų silpnesnis nei bet kurio mobilaus telefono“, - sakė R. Skurdenis.