Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Atiduoti sukauptus pinigus iš antrosios pensijų pakopos pažadėjusi ministrė Inga Ruginienė pripažįsta, kad visiems dalyviams visų pinigų atgauti nepavyks, o kai kuriais atvejais teks dar ir susimokėti gyventojų pajamų mokestį.
„Natūralu, kad pasiėmę pinigus jie turėtų tą mokestį susimokėti“, – kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministrė.
Jaučiasi nuvilti
Tikėjęsi atgauti sukauptus pinigus be jokių išlygų, lietuviai jaučiasi nuvilti.
„Kad reikės susimokėti mokesčius, tai nieko gero.“
„Nesąmonė, kokius mokesčius, už ką?“
„Neteisinga, pinigai jau apmokestinti.“
Ministrė paaiškino, kad susimokėti 15 proc. pajamų mokestį reikės tik tiems, kas po reformos liks antroje pakopoje, ir dar nesulaukę pensinio amžiaus paprašys išmokėti dalį sukauptų pinigų. Būtent šiai išmokai ir bus pritaikytas mokestis.
„Nesuplakime, pirmas etapas – apsisprendimas noriu pasilikti ar nenoriu. Jei nenoriu – išeinu su pinigais be jokio mokesčio, antras etapas – pasitikiu, pasilieku, gaunu mokestinę lengvatą ir, kai noriu išsiimti dalį pinigų – mokesčius susimoku“, – paaiškino I. Ruginienė.
Paaiškino, iš kur mokesčiai
Buvęs ministras Linas Kukuraitis papildė, kad mokesčiai priklausys, mat antroje pakopoje susimaišo ir Sodros, ir dabartinių pensininkų, ir valstybės biudžeto pinigai.
„Pinigai, kurie buvo perkeliami į fondus, Sodra negalėjo mokėti tų pinigų to meto pensininkams, turėjo skolintis, turėjo didelę skolą, kurią perkėlė valstybei, valstybė sumokėjo skolas, kad galėtų mokėti pensininkams. Tai yra ir valstybės pinigai“, – dėstė Seimo komiteto pirmininkas L. Kukuraitis.
Panašios pozicijos laikosi ir Lietuvos banko vadovas.
„Todėl kad buvo valstybės parama, mano galva, čia labai svarbus dalykas“, – pridūrė Gediminas Šimkus.
Beje, ministrė I. Ruginienė priekaištauja fondams ir dėl mažokos investicinės grąžos, palyginti su Sodros pensijų augimu.
„Lyginant 1 ir 2 pakopą, 1 pakopa rodo gerus rezultatus, pensijų indeksavimas buvo spartesnis negu 2 pakopoje“, – teigė ministrė.
Fondų atstovai tvirtina esą uždirbti stengėsi kiek įmanydami daugiau. O dėl kai kurių buvusių ir nuostolingų metų kaltę verčia bendrai ekonominei situacijai pasaulyje.
„Warrenas Buffetas laikomas geriausiu, tačiau ir jo grąža yra tik šiek tiek didesnė nei vidurkis, bet ne 50 procentų“, – palygino Pensijų fondų valdytojų atstovas Vaidotas Rūkas.
Lietuvos banko vadovas tvirtina, kad norint antroje pakopoje didesnės grąžos, fondai turėtų investuoti rizikingiau, o tam reikia keisti jų veiklą reglamentuojančius įstatymus.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.