• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne visiems užtenka sveikatos dirbti tol, kol sueina pensinis amžius, juolab, kad kiekvienais metais jis ilgėja. Lietuvoje galima gauti išankstinę senatvės pensiją. Bet dėl jos galima ir pasigailėti, mat vėliau paprasta senatvės pensija nebus tokio dydžio, kokio būtų neprašius išankstinės.

Ne visiems užtenka sveikatos dirbti tol, kol sueina pensinis amžius, juolab, kad kiekvienais metais jis ilgėja. Lietuvoje galima gauti išankstinę senatvės pensiją. Bet dėl jos galima ir pasigailėti, mat vėliau paprasta senatvės pensija nebus tokio dydžio, kokio būtų neprašius išankstinės.

REKLAMA

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu išankstinę senatvės pensiją mūsų šalyje gauna 7,5 tūkst. gyventojų. Vidutinis jos dydis siekia 432,1 euro.

Kas gali gauti išankstinę pensiją

Kaip nurodo „Sodra“, išankstinę senatvės pensiją galite gauti, jeigu atitinkate šias sąlygas:

  • iki senatvės pensijos amžiaus yra likę ne daugiau kaip 5 metai;
  • turite būtinąjį stažą senatvės pensijai, galiosiantį tais metais, kai sukaksite senatvės pensijos amžių;
  • negaunate kitų periodinių išmokų ir pajamų;
  • nedirbate, negaunate jokių darbinių ar kitų draudžiamųjų pajamų (pagal darbo sutartį, narystės ar tarnybos pagrindu, iš savarankiškai vykdomos veiklos, užsienio valstybėje);
  • nesate ūkininkas ar jo partneris.

Tačiau išimtis taikoma, jei turite bent pusę būtinojo stažo senatvės pensijai ir atitinkate bent vieną iš šių sąlygų: 

  • Esate motina, pagimdžiusi ir išauginusi iki 8-erių metų 5 ir daugiau vaikų.
  • Ne mažiau kaip 15 metų slaugėte namuose savo neįgalius vaikus ar vaikus, netekusius 60 proc. ir daugiau darbingumo.
  • Ne mažiau kaip 15 metų slaugėte namuose neįgaliuosius, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis.

Kaip minėta, išankstinė senatvės pensija gali būti skiriama likus ne daugiau nei 5 metams iki senatvės pensijos amžiaus. Taigi, į „Sodra“ galima kreiptis likus 5 metams iki sukaks pensijos amžius arba bet kuriuo metu vėliau.

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA

Išankstinės pensijos dydis

Pensijos dydis priklauso nuo gyventojo įgyto stažo, apskaitos vienetų skaičiaus, apskaitos vieneto vertės ir bazinės pensijos dydžių. Šiuo metu apskaitos vieneto vertė yra 5,70 euro, o bazinė pensija – 246,21 euro

Visos išankstinės senatvės pensijos (nepriklausomai nuo to, kiek asmuo turi stažo bei kuriam laikotarpiui paskirta pensija) nuo 2021-01-01 d. mažinamos po 0,32 proc. už kiekvieną mėnesį. 

REKLAMA
REKLAMA

Senatvės pensijos asmenims, gavusiems išankstinės senatvės pensijas, nuo 2021-01-01 taip pat mažinamos po 0,32 proc. už kiekvieną išankstinės pensijos gavimo mėnesį. 

Ši nuostata netaikoma asmenims, kurie išankstinę senatvės pensiją gavo ne ilgiau kaip 3 metus ir jų stažas, apskaičiuotas skiriant išankstinę senatvės pensiją, buvo ne mažesnis kaip 40 m. ir 6 mėn. (2024 m. – 40 ir 9 mėn. ir t.t.). Šių pensijų dydis nuo 2021-01-01 d. nėra mažinamas dėl išankstinės senatvės pensijos gavimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iki 2020-12-31 buvo taikomas mažinimas po 0,4 proc. už kiekvieną mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus sukakties, o sukakus senatvės pensijos amžių – už kiekvieną išankstinės pensijos gavimo mėnesį.

Pavyzdys 

Asmeniui išankstinė senatvės pensija paskirta nuo 2020-02-01 d. iki 2023-06-01 d., jo įgytas stažas – 42 m. Pensijos dydis buvo mažinamas 16 proc. (40 mėn. x 0,4 proc.).

Nuo 2021-01-01 d. išankstinės senatvės pensijos dydis mažinamas 12,8 proc. (40 mėn. x 0,32 proc.). Jei šis asmuo išankstinę senatvės pensiją gaus 40 mėn., tai skiriant jam senatvės pensiją, jos dydis bus mažinamas 12,8 proc. (40 mėn. x 0,32 proc.).

REKLAMA

O jei išankstinę senatvės pensiją gaus 36 mėn. (t. y., 3 metus) ar trumpiau, tai skiriant jam senatvės pensiją, jos dydis nebus mažinamas dėl išankstinės senatvės pensijos gavimo. 

Jei išankstinė senatvės pensija buvo paskirta po 2023 m. ir iki pensijos paskyrimo ar paskyrus pensiją dirbote ar vertėtės kita veikla, dėl kurios mokėjote pensijų socialinio draudimo įmokas „Sodrai“, tuomet pensija Jums nuo 2023 m. sausio 1 d. bus perskaičiuota (naujinama), įvertinant per praėjusius kalendorinius metus papildomai įgytą stažą ir apskaitos vienetų skaičių.

REKLAMA

Tam, kad pensija būtų perskaičiuota, prašymo pateikti nereikia. Pensija perskaičiuojama remiantis Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro duomenimis.

Sprendimą dėl pensijos perskaičiavimo (naujinimo) galima peržiūrėti, prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui ir pasirinkus skiltį „Mano išmokos“.

Tai atliekama kiekvienais metais.

Niekas iš laimės neišėjo. Kas neturėjo draugų nusipirkti neįgalumo, kam sveikata buvo l.boga, dirbti negalėjo,buvo priverstas,kad nemirtų iš bado ir galėtų gydytis tas ir pasirinko tokią nelaimę.Nedaug tokių ,reikia valdžiai pagalvoti, o ne bausti.Tuo labiau kas turi pilną stažą.
Išankstinė pensija neturėtų būti mažinama tik tuo metu iki senatvės mokama mažesnė,nes tai nėra paskola iš valstybės,o teisė ją gauti .buvo juk mokami mokesčiai nesumažinti.Ir dar.kada jau didinama pensija, ją turi didinti nuo uždirbtos pensijos ,o ne sumažintos.juolab jei žmogus keičia neįgalumo pensiją į išankstinę neturėtų buti senatvės pensija mažinama.ir dar.pensija neturi būti mažinama,jei ji yra mažesnė nei nustatyta skurdo riba.Nedidinkime skurdo.
Pencijos nesulaukes.
Pencijos nesulaukes.
Numire putinas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų