Po įvykusių derybų Briuselyje su naujuoju Europos Komisijos (EK) energetikos vadovu R. Fico spaudos konferencijoje pareiškė, kad jei Kyjivas ir toliau trukdys Rusijai eksportuoti iškastinį kurą, „Slovakijos vyriausybė imsis griežtų atsakomųjų priemonių“.
Leidinyje taip pat primenama, kad dar 2025 m. pradžioje nustojo galioti svarbus susitarimas, pagal kurį Rusijos valstybinė energetikos milžinė „Gazprom“ galėjo tiekti energiją į Europos Sąjunga (ES) per Ukrainą einančius vamzdynus.
Tačiau Kyjivas savo ruožtu nusprendė šio susitarimo nesilaikyti ir nutraukė dujų tiekimą.
„Nėra jokių ES teisės aktų ar sankcijų sistemos, kurie trukdytų Ukrainai tęsti dujų tranzitą. <...> Negalime ignoruoti šios temos, nes visi žino, kad jos ignoravimas reiškia įtampos didinimą ES ir dvišaliuose santykiuose“, – kalbėjo R. Fico.
Visgi EK atkreipia dėmesį, kad Rusijos dujų eksporto sustabdymas nepadidino šios žaliavos trūkumo, o taip pat nelėmė dujų kainų šuolių rinkoje.
Tačiau R. Fico vyriausybės atstovai tvirtina, kad negaus 500 mln. eurų, gaunamų iš tranzito mokesčių. Šiuos pinigus Slovakija anksčiau uždirbdavo pumpuodama dujas į kaimynines šalis, pavyzdžiui, Čekiją ir Vengriją.
„Galite sakyti, kad tai nėra itin daug, tačiau Slovakija – maža šalis ir mes esame priversti konsoliduoti valstybės pinigus“, – dėmesį atkreipė slovakų premjeras.
Anksčiau R. Fico buvo pažadėjęs nutraukti labai reikalingos elektros energijos tiekimą į Ukrainą, jis taip pat svarstė galimybę atimti paramą iš ukrainiečių pabėgėlių, taip atsilygindamas už dujų tranzito sustabdymą.
Negana to, R. Fico partija „Smer“ ir Viktoro Orbano vyriausybė pagrasino blokuoti Ukrainos siūlomą stojimą į ES dėl šio kilusio nesutarimo.
Savo ruožtu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis dar gruodį sakė, kad neleis Rusijai „užsidirbti papildomų milijardų mūsų krauju“ eksportuojant dujas.