„Suinteresuotos jėgos jau antrą kartą bando „prastumti“ valstybinių kelių privatizavimą bei siūlyti viešos – privačios partnerystės modelį“, - teigia Lietuvos inžinierių sąjungos pirmininkas Algirdas Vapšys ir kiti mokslininkai bei inžinieriai išplatintame viešame laiške.
Susisiekimo ministerija šių metų pradžioje Vyriausybei pateikė valstybinių kelių priežiūros reformos koncepciją, kurioje kaip alternatyva valstybės įmonėms siūloma viešas – privatus partneris.
Koncepcijoje teigiama, kad perdavus privačiam verslui valstybinių įmonių ir kelių priežiūrą, būtų sutaupoma apie 100 mln. lt, o privatus kapitalas žymiai efektyviau prižiūrėtų 21 tūkst. Kilometrų valstybinės reikšmės kelių.
Atvirame laiške Lietuvos inžinierių sąjunga teigia, kad dokumente pateikti prieštaringi, ekonomiškai nepagrįsti ir tendencingi faktai. „Ekonominiai reformos efektyvumo rodikliai skaičiuoti hipotetiškai, ko neneigia ir patys autoriai, todėl jų išvadų patikimumas yra labai abejotinas“ , - teigiama laiške.
Inžinierių sąjunga teigia, kad siūlomi kelių priežiūros pakeitimai būsimam verslo subjektui leistų dvidešimčiai metų perimti vienuolika strateginę reikšmę turinčių valstybės įmonių. Privačiam kapitalui nereiktų rizikuoti savo lėšomis, nes šiuo metu valstybės įmonės turi modernias technologijas ir šiuolaikinę įrangą keliams bei tiltams prižiūrėti bei parengtą personalą.
Mokslininkai vienu didžiausių pavojų įvardija privataus monopolininko atsiradimą. Taip būtų sugriauta dabar Lietuvoje ir daugelyje pasaulio šalių egzistuojanti priežiūros sistema.
Laiške siūloma didesnį dėmesį skirti įmonių darbo efektyvumui: personalo auditui ir gamybinių pajėgumų peržiūrai.
Laiško autoriai teigia, kada pagal Lietuvos Respublikos Konstitucijos 47 straipsnį, valstybinės strateginės reikšmės keliai išimtine nuosavybės teise priklauso valstybei, todėl priežiūra turi būti palikta valstybės įmonėms.
Lietuvos inžinierių sąjungai priklauso 10 įvairių sričių inžinierinių asociacijų. Svarbiausias sąjungos tikslas yra nacionalinių ūkio programų ir tam tikrų jo šakų plėtros strategijos kūrimas. Lietuvos inžinierių sąjunga įkurta 1918 metais ir vienija apie 1000 savo srities ekspertų.