Prabėgus savaitei vis dar manau - dabar yra tinkamas laikas pirkti akcijas. Akcijų rinkas tebevaldo hiperbolizuota baimė.
Stebiuosi, kodėl baimė apėmė būtent dabar, o ne prieš metus ar dvejus, kai akcijų kainos buvo pernelyg iškilę, o išpūstos nekilnojamojo turto ir finansinių instrumentų rinkos slėpė didžiulę riziką.
Aš stebiuosi, bet ir suprantu šios baimės priežastis – bijoma, kad situacija gali dar pablogėti. Prieš metus tokios baimės nebuvo, nes augančios rinkos nuolat didino investuotojų lūkesčius, o įspėjimai likdavo neišgirsti. Tačiau dabar, kai visi jau žino apie esamas problemas ir pasimokė iš savo klaidų, rizika priimti neteisingą sprendimą mažėja. Žinoma, mūsų žinios nėra absoliučios ir šiek tiek nežinomybės lieka. Šis faktorius visuomet buvo ir bus akcijų rinkos dalis. Todėl siūlau jį ignoruoti ir sprendimus priimti remiantis žinomais faktais.
Aiškindamas, kodėl šiuo metu verta pirkti akcijas, nekalbėsiu apie didžiausią šiandieninę baimę – recesiją, nes prie jos reikia tiesiog prisitaikyti. Recesija neturi atbaidyti investuotojų. Skirtingas rinkas nuosmukis paveiks nevienodai, todėl negalima apie kitų šalių ir pramonės šakų būklę spręsti pagal Lietuvą. Investuojant recesijos metu reikia rinktis tas rinkas, kurias ji palies mažiau. O praėjus nuosmukio fazei tokios investicijos paskatins spartesnį akcijų kainų augimą.
Taigi, kodėl dabar yra tinkamas metas pirkti akcijas? Pirmiausiai todėl, kad niekas kitas neperka. Sekimas daugumos nuomone dažnai yra teisingas pasirinkimas, tačiau akcijų rinkose daugiau galima laimėti, kai esi pionierius. Šiuo metu pasaulyje yra sukauptos didelės grynųjų pinigų atsargos. Daugelis investuotojų pardavė savo akcijas, ir visi turintys pinigų nenori jų investuoti, kol rinkos nepradėjo kilti. Tačiau, kol niekas nepradės pirkti, kilimo nebus, ir pirmieji pirkėjai gali sukelti grandininę reakciją, kuri jų investicijų vertę gerokai išaugins.
Paradoksalu, bet šiuo metu viena iš pagrindinių rinkos kritimo priežasčių yra... pats rinkos kritimas. Žmonės, įsigiję akcijų už skolintus pinigus, krintant kainoms yra priversti jas parduoti, nes jų vertė pradeda nepadengti įsiskolinimo. Toks priverstinis pardavimas dar labiau mažina akcijos kainą ir priverčia dar daugiau žmonių parduoti savo akcijas. Taip susidaro užburtas ratas, nuolat mažinantis akcijų kainas. Kaip ir situacija su rizikos valdymo (angl. „hedge“) fondais, kurių įtaka rinkoms yra labai didelė. Jie labai nukentėjo nuo krizės metu įvesto draudimo „trumpai“ parduoti (angl. „short sell“) daugelį akcijų – tai buvo viena iš pagrindinių tokių fondų veiklos ypatybių ir apsaugos nuo akcijų kainų kritimo priemonių. Todėl, sumažėjus akcijų kainoms, fondai patyrė nuostolių ir išgąsdinti investuotojai nusprendė atsiimti savo pinigus. Dėl to fondai buvo priversti parduoti didelę dalį savo akcijų, o tai dar labiau nusmukdė rinkas ir susidarė kitas užburtas ratas.
Bet viskas pasibaigs, vos tik akcijų kursai pradės kilti. O taip galiausiai vis tiek atsitiks, nes akcijų skaičius uždaruose ratuose nuolat mažėja, taigi mažėja ir šių procesų įtaka akcijų rinkoms. Todėl atsargiam investuotojui toks akcijų kainų kritimas sudaro galimybę palyginti žemomis kainomis sukaupti akcijų paketus, kurių vertė gerokai išaugs per ilgesnį laikotarpį.
Kitame straipsnyje toliau kalbėsiu apie akcijų pirkimą šiuo sunkiu metu.
Rokas Masiulis yra ISP fondo valdytojas, [email protected]