Pasaulio ekonomikos krizei toliau krečiant rinkas, smukimas prognozuojamas beveik visose sferose, išskyrus vieną – internetą. Kaip pasaulinės tendencijos atsispindi Lietuvoje, ar interneto reklamos apimtis toliau augs bei kas šiuo metu yra „ant bangos“, kalbamės su interneto žiniasklaidos planavimo bendrovės „Media Contacts“ direktoriumi Vytautu Kubiliumi.
Neseniai buvo atliktas tyrimas, kuriame teigiama, kad iki 2010-ųjų TV reklamos apimtis Didžiojoje Britanijoje ir Europoje mažės 30 proc. Ar tai galioja ir Lietuvoje?
Nežinia, ar tai nutiks iki 2010-ųjų Lietuvoje, bet neturiu nė mažiausios abejonės, kad tokia tendencija neaplenks ir mūsų. Šiuo metu TV reklamos dalis Lietuvoje vis dar siekia 45 %. Iš visų Baltijos valstybių bene vienintelėje Lietuvoje toks didelis reklamdavių lojalumas TV ir belikęs – Latvijoje ir Estijoje TV reklamos dalis jau dabar yra „tik“ 35 % ir 27 % atitinkamai.
Tad susidaro įspūdis, kad reklamos rinka Lietuvoje yra labai inertiška, nespėjama žengti koja kojon su vartotojais, neįvertinama tai, jog TV nebeturi tokios laisvo laiko ir dėmesio „monopolijos“ kaip prieš 10 metų.
Tikėtina, kad pokyčiams pagreitį suteiks ir pasaulinis ekonominis nuosmukis. Mažėjant reklamos biudžetams ir šios srities specialistams patiriant vis didesnį spaudimą, reikės pateikti išmatuojamus veiklos rezultatus, daugiau investicijų teks tiesioginius pardavimus skatinančioms priemonėms. Kalbant apie investicijų grąžą iš reklamos ir aiškių rezultatų išmatavimą, šiandieninė televizija nepajėgi konkuruoti su skaitmenine reklama.
Kaip sparčiai auga interneto reklamos rinka, kokios tendencijos joje vyrauja?
Tikėtina, jog šie metai viršys visus ligšiolinius rekordus. Metų pradžioje drąsesni prognozių mėgėjai pranašavo apie 50 % rinkos augimą. Žinant, kad reklamos apimtis nedidelė, tai gal ir neatrodė visai nerealu, tačiau savo verslo planuose turbūt daugelis įsirašė kuklesnius skaičius. Visgi nesenai paskelbti TNS duomenys rodo, jog per pirmus 9 mėn. buvo pasiektas 64 % augimas, o išlaidos beveik pasiekė 40 mln. litų. Žinant, kad į šiuos duomenis neįskaičiuojamos reklamos išlaidos kontekstinei reklamai („Google AdWords“ – red.), SEO paslaugoms, reklamos pirkimui užsienio tinklapiuose, galima tikėtis tikrai įspūdingo šių metų finišo.
Viena iš pagrindinių tendencijų – „Google AdWords“ reklamos apimties augimas. Ir tai išties nestebina – tikiu, kad kontekstinė reklama yra viena iš efektyviausių šiandien egzistuojančių reklamos formų. Pridėjus faktą, kad lietuviai yra bene didžiausi „Google“ fanai pasaulyje (97 % visos paieškos vykdoma tik „Google“!), o išlaidos šiam kanalui vargu ar siekė bent 10 % interneto reklamos biudžetų, toks „sprogimas“ buvo tikėtinas.
Postūmį didesniam rinkos augimui suteikė ir Seimo rinkimai. Įsigaliojus TV reklamos draudimui natūralus sprendimas buvo adaptuoti TV reklamą internete, paverčiant ją reklamos blokais.
Kokia rinkodaros biudžeto dalis paprastai tenka internetui?
Statistinis vidurkis Lietuvoje 3-3,5 %, tačiau reali situacija yra tokia, kad įmonės investuoja arba 10 %, arba nulį. Labai įdomu lyginti „offline“ ir „online“ reklamos išlaidų duomenis atskirose rinkose – daugelyje kategorijų galima matyti akivaizdžią koreliaciją: jei „offline“ reklamos išlaidomis „A“ prekės ženklas lenkia „B“ keleriopai, beveik neabejotina, jog „B“ prekės ženklas internete lenkia savo konkurentą keliasdešimt kartų.
Kalbant apie globalesnes biudžetų paskirstymo tendencijas - kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje internetui skiriama atitinkamai 6 ir 8 % reklamos biudžetų, Skandinavijos šalyse, Vokietijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje – apie 10 %, D. Britanijoje 15 %, Nyderlanduose apie 20 %. Tad mums augti dar tikrai yra kur.
Kas šiuo metu yra „ant bangos“ interneto reklamoje?
Duomenys. Jau kurį laiką duomenų naudojimas selektyviai transliuojant reklamą yra vienas stipriausių šios industrijos privalumų. Galimybė transliuoti reklamą tik tiems vartotojams, kurie yra atsakę 1000-iuose tinklapių į Jums rūpimus klausimus, skaitę „teisingus“ straipsnius ir gyvena netoli Jūsų parduotuvės, yra itin efektyvi.
Tai nebėra tradicinis žiniasklaidos planavimas, kuomet ieškoma reklamos plotų, kuriuose potencialiai lankosi didesnė tavo plačios tikslinės auditorijos dalis. Tai yra taikymas tiesiai į labai aiškų, net nesvarbu, kokio dydžio, pagrindinių pirkėjų ratą.
„Ant bangos“ dabar yra ir įmonės, kurios konsoliduoja duomenis iš įvairių tinklapių ir tyrimų agentūrų bei „supakuoja“ reklamos transliavimą įvairiausiems segmentams. Pats reklamos plotas pamažu tampa nebeįdomus, jei negali pasakyti tiksliai, kas jį mato.
Neabejoju, kad geografinis, socialinis ir demografinis taikymas transliuojant reklamą yra ilgalaikė tendencija, kuri stipriai pakeis rinkodaros departamentų darbą ir sukels nemažai galvos skausmo kitoms žiniasklaidos rūšims.
Yra begalė kitų „ant bangos“ dalykų interaktyvioje reklamoje – nuolatos tobulėjanti virusinė reklama, integracija į video- ir žaidimus, mobilios platformos, naujos galimybės vertinant kampanijų rezultatus ir kt.