• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Internetas – šių laikų piratų jūra. Piratavimo mąstai nemažėja, platintojai skundžiasi jų daroma žala, nors skaičiuoja rekordinius pelnus.

REKLAMA
REKLAMA

Ne paslaptis, kad piratavimo mąstai internete nemažėja, tačiau naudotojai, nelegaliai įgyjantys muziką, filmus, programinę įrangą ar kitus produktus, nebūtinai kenkia jų autoriams. Pavyzdžiui, pernai Didžiojoje Britanijoje buvo parduotas rekordinis skaičius muzikos įrašų – 281,7 mln. vienetų. Kitas pavyzdys: leidyklos „Magellan Media“ įkūrėjas Brianas O'Leary 2009 metais vykdė tyrimą – dalį išleistų knygų „atidavė“ piratams ir pamatė, kad vienu metu jų pardavimas ūgtelėjo net 90 proc., kai tuo metu kitų, nelegaliai neplatintų, priešingai – sumažėjo.

REKLAMA

„Galbūt kitose valstybėse ir yra tokia tendencija, tačiau Lietuvos rinka – maža, todėl jei dalis pirkėjų produktus siunčiasi nelegaliai, leidėjams tai nepadeda. Per 2008–2009 metus dėl to savo veiklą buvo priversti nutraukti 50 proc. leidėjų“, – aiškino Antipiratinės veiklos asociacijos (LANVA) pirmininko pavaduotojas Vytas Simanavičius. Ši darbovietė Lietuvoje kovoja su piratais.

REKLAMA
REKLAMA

Persilaužimas įvyko

V. Simanavičius pripažino, kad naudotojų, kurie virtualioje erdvėje „Torrent“ tinklalapiuose nelegaliai dalijasi skaitmeninėmis bylomis, skaičius nemažėja, tačiau tikina, kad jis beveik pastovus ir džiaugėsi, kad įvyko persilaužimas šalies teisinėje bazėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pirataujantys naudotojai jau gali būti baudžiami pagal administracinės teisės pažeidimų kodeksą – turime pavyzdį Klaipėdoje. Jei norime kovoti su piratavimo reiškiniu, turime gaudyti naudotojus, kurie nelegaliai talpina skaitmenines bylas į internetą ir tų tinklalapių administraciją“, – aiškino jis.

Tiesa, pastaruoju metu žiniasklaidoje padaugėjus pranešimų apie pradėtus ikiteisminius tyrimus, skaitmeniniai piratai tapo atsargesni. „Daug žmonių žino, kad gali būti nubausti, todėl didžiuosiuose tinklalapiuose nesilanko“, – teigė V. Simanavičius.

REKLAMA

Kontroliuos pinigus

Šiuo metu LANVA bando diegti naują praktiką – apriboti „Torrent“ bylas talpinančius tinklalapius pasiekiančius pinigų srautus. Dažnas tinklalapis naudotojų prašo paaukoti šiek tiek pinigų, kad būtų galima padengti portalo išlaikymo sąnaudas. Tiesa, V. Simanavičius atkreipė dėmesį, kad taip kartais siekiama užsidirbti papildomai.

REKLAMA

„2009 metais buvo baigtas tyrimas, kuriame paaiškėjo, kad vienas toks tinklalapis per metus gaudavo 250 tūkst. litų pajamų. Jie dažnai apgaudinėja naudotojus: rašo, kad serveriui reikia išlaikyti tiek ir tiek, o naudotojai paaukojo tiek. Pastaruoju skaičiumi dažnai manipuliuojama“, – aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat asociacija siekia pasinaudoti galimybėmis užblokuoti prieigą prie tinklalapių neteisminiu būdu. „Tokias teises turi Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos. Atlikome vieno tinklalapio analizę ir dabar laukiame komiteto sprendimo“, – V. Simanavičius.

REKLAMA

Faktai: bandymai bausti

19 metų klaipėdietis Paulius Mineikis už internetinėje erdvėje neteisėtai patalpintą filmo „Zero II“ kopiją buvo nubaustas 1 tūkst. litų bauda.

Kaunietis Sergėjus Bernotas buvo įtartas nelegaliai parsisiuntęs „Windows 7“ operacinę sistemą, tačiau teismas jį išteisino, nes LANVA įrodymus rinko naudodami nesertifikuotą įrangą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų