• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sunkiai besiverčiantis popieriaus gamintojas iš Indijos atrado savo sėkmę perdirbdamas dramblių išmatas. Dabar jis ketina į savo dirbtuves priimti ir kaimo moteris, rašo „Los Angeles Times“.

REKLAMA
REKLAMA

Vijenderas Shekhawatas lankydamasis netoli Džaipuro miesto esančioje šventykloje netyčia įmynė į dramblio mėšlo krūvą ir tuomet jam į galvą šovė geniali mintis – iš dramblio išmatų gaminti popierių.

REKLAMA

Jo šeimos nariai pamanė, kad vyras išprotėjo. 29–erių V. Shekhawatas yra kilęs iš turtingų valdovų kastos. „Mes esame kilę iš dinastijos, kuri sėdėdavo sostuose, – sakė vyriškio motina Kaushalya Kanwar. – Mes tik galvojame, kaip žemai mes puolėme?“

Pagrindinis pirkėjas taip pat buvo nusiteikęs skeptiškai. „Tai yra pernelyg keista, – pasakojo popieriaus gamybos kompanijos “Papeterie" vadovė Mahima Mehra. – Tai yra labai keista.“

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nepaisant ankstyvų nesėkmių V. Shekhawatas neprarado vilties. 100 proc. mėšlo popierius buvo nepatvarus. 50 proc. mėšlo ir 50 proc. medvilnės popierius buvo per trapus. Po daugelio mėnesių bandymų vyras nutarė naudoti 75 proc. dramblių mėšlo ir 25 proc. medvilnės.

M. Mehra atlikusi tyrimą ir atradusi, jog toks popierius jau yra gaminamas Tailande, Šri Lankoje ir Pietų Afrikoje, taip pat palaikė V. Shekhawato idėją. Skeptiškai nusiteikusiems kritikams buvo atšaunama, kad remiantis induizmo dievu dramblio galva Ganeša, kad dieviškų išmatų naudojimas nėra nuodėmė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šioje šalyje viską valdo religija, – teigė M. Mehra. – Netrukus didelė dalis žmonių pareiškė norą dirbti su dramblių išmatomis.“

Ar užteks dramblių išmatų?

Kitas V. Shekhawato iššūkis buvo užsitikrinti, kad netrūktų dramblių mėšlo. Be abejo, 4 tonas sveriantys milžinai kasdien palieka šimtus kilogramų savo ekskrementų. Tačiau, nepaisant visų kalbų apie Indiją, šioje šalyje ne visur galima atrasti dramblių.

REKLAMA

Laimei, Džaipuras yra patraukli vieta drambliams ir jų varovams, kurie nepraleidžia progos pavėžinti turistų ant dramblių. Iš pradžių V. Shekhawatas surinkdavo dramblių mėšlą iš visur, kur tik galėdavo, tačiau netrukus gudrūs dramblių varovai suprato, kad anksčiau bevertės buvusios išmatos įgavo tam tikrą vertę. Mokėti jiems už išmatas tapo per brangu.

REKLAMA

V. Shekhawatui pavyko surasti išeitį – jis pradėjo tiekti drambliams maistą. Tuo buvo patenkinti jų varovai, o geriau maitinamų dramblių išmatos buvo kokybiškesnės, tad patenkintas liko ir pats V. Shekhawatas.

Siūlė parduoti vokiečiams

Delyje įsikūrusi M. Mehra kompanija pavedė naujo produkto marketingą vienai Vokietijos kompanijai, kuri pristatė popierių vienoje prekybos parodoje. Tačiau viskas baigėsi nesėkme. M .Mehra manymu, vokiečiai į viską pažiūrėjo kiek per rimtai. Tad, popieriaus pardavimu užsiėmė patys gamintojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ant popieriaus pakuotės puikuojasi užrašas „Pagamintas iš geriausių dramblių išmatų Indijoje“. Viena pirkėja, už 8 JAV dolerius įsigijusi stalo žaidimą, pagamintą iš dramblio mėšlo teigė, kad tai yra unikalus pirkinys.

„Kai kurie žmonės šlykštisi ir atsisako jį liesti, – kalbėjo M. Mehra. – Tačiau kiti juokėsi ir nė negalvodami uostydavo popierių.“

REKLAMA

1,5 tonos dramblių mėšlo per savaitę

V. Shekhawatas yra įsitikinęs, kad prieš aštuonis metus pradėjęs šį verslą jis buvo pirmasis tokio popieriaus gamintojas Indijoje. Dabar jis sunaudoja po beveik 1,5 tonos dramblių išmatų kiekvieną savaitę.

REKLAMA

Iš pradžių mėšlas yra nuplaunamas, tuomet išverdamas su kepimo soda ir druska, kad būtų panaikintas blogas kvapas, tuomet sumušamas iki minkštumo, išsijojamas ir suspaudžiamas į lakštus. Lakštai išdžiūna per dieną, o lietaus sezono metu – per savaitę.

Iš pradžių V. Shekhawatas maitino dramblius kurkuma, tikėdamasis išgauti geltonos spalvos popierių, tačiau to padaryti jam nepavyko. Dabar popieriaus gamybos proceso pabaigoje jis prideda organinių dažų – burokėlių sulčių raudonam popieriui išgauti, džiovintų granatų žievelių – pilkam, ir paprastojo ricinmedžio – žaliam.

Šiandien V. Shekhawatas pagamina po 2 tūkst. A1 formato lapų per savaitę, kuriuos parduoti gabena net į Jungtines Valstijas ir Europą.

„Anksčiau visi manė, kad esu pakvaišęs, – prisipažino pats V. Shekhawatas. – Tačiau dabar jie galvoja, kad esu genijus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų