Kreditų biuro „Creditinfo“ duomenimis, lapkritį įmonių uždelstų įsiskolinimų portfelis, lyginant su spaliu, išaugo 35 mln. litų ir siekė 4,13 mlrd. litų. Palyginimui, tai sudaro trečdalį viso per dešimt šių metų mėnesių valstybės surinkto biudžeto. Lapkritį įmonės padengė 107 mln. litų uždelstų skolų, arba 11 proc. mažiau nei spalį.
Pastarąjį pusmetį verslo uždelstų įsiskolinimų augimas išlieka vienu lėčiausių, lyginant su kitais šių metų mėnesiais. Lapkritį mažėjo naujų skolininkų, o uždelsti įsiskolinimai augo jau skolų turinčių įmonių sąskaita.
„Teigiamų tendencijų ir toliau pastebima transporto ir pramonės sektoriuose, vertinant pagal įsiskolinimų skaičių ir jų augimą, padėtis yra stabili, tačiau kituose sektoriuose pokyčių dar nematyti“, - sako „Creditinfo“ kredito rizikos vadovė Alina Buemann.
Pasak jos, lapkričio mėnesį verslo įskolinimai sparčiausiai didėjo bankams ir kredito unijoms, o sumažėjo išperkamosios nuomos, lizingo ir vartojimo kreditų įmonėms, komunalinių paslaugų bendrovėms.
Pagal savo dalį bendrame uždelstų įsipareigojimų portfelyje ir toliau didžiųjų skolininkų sąrašo pirmoje vietoje išlieka nekilnojamojo turto ir statybų įmonės. Šių įmonių uždelsti įsipareigojimai sudarė beveik 60 proc. visų verslo uždelstų skolų. Mažesnioji skolų portfelio dalis – 40 proc. - tenka kitiems Lietuvos verslo sektoriams: komunalinių paslaugų, transporto, paslaugų, viešbučių bei restoranų ir žemės ūkio.
Bankrutuojančių įmonių skaičius pagal bylos iškėlimo datą lapkritį siekė 1 358, arba buvo beveik 40 proc. mažiau nei per visus 2009 metus. „Daugiausiai bankrotų – 73 proc. visų atvejų – užregistruota statybos, apdirbamosios pramonės, prekybos ir paslaugų sektoriuose“, - sako „Creditinfo“ kredito rizikos vadovė.
„Creditinfo“ duomenimis, iš 55 tūkst. realią veiklą vykdančių šalies įmonių kas antra turi uždelstų įsiskolinimų, o vidutinė jų skola siekia 54 tūkst. litų.