Už tokias pataisas balsavo 68 Seimo nariai, 7 buvo prieš, o susilaikė 51. Dabar pataisos bus svarstomos komitetuose ir vėliau grįš į Seimo salę.
Pasak pataisų iniciatorių iš demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, pakeitimu siekiama užtikrinti, kad išankstinę pensiją pasirinkę gyventojai galėtų gauti visą išmoką tada, kai iš asmens vykdomų atskaitymų suma tampa lygi visai išankstinės pensijos metu išmokėtai sumai.
„Šiuo metu valstybė su išankstinę pensiją pasirinkusiais gyventojais elgiasi kaip su amžinaisiais skolininkais – nesvarbu kiek metų žmogus gauna sumažintą pensiją, nesvarbu, kada grąžina sumą, susidariusią per išankstinės pensijos laikotarpį, jo pensija lieka sumažinta iki gyvenimo pabaigos“ – sako pataisų iniciatorius Linas Kukuraitis.
Anot demokrato tai ypač socialiai neteisinga situacija, kuriai išspręsti reikia tik politinės valios ir noro atkurti teisingumą.
„Sodros“ duomenimis šiuo metu išankstinę pensiją gauna apie 7,5 tūkst. gyventojų ir ji yra apie 25 procentais mažesnė nei vidutinė senatvės pensija šalyje, statistika rodo, jog vidutinė išankstinė pensija šiuo metu 40 proc. mažesnė už santykinio skurdo ribą šalyje.
„Sprendimas mokėti visą pensijos dydį, kai atsiskaitoma už išankstines išmokas niekaip reikšmingai nepaveiktų šalies biudžeto, nes valstybės mastu gavėjų skaičius yra sąlyginai nedidelis, tačiau tai labai reikšmingai įtakotų tūkstančių vyresnio amžiaus gyventojų namų ūkio biudžetus ir leistų gyventi oriau“ – sako L. Kukuraitis.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto vicepirmininko manymu išankstinės senatvės pensijos sistema savaime yra ydinga, nes visuomenei senėjant ir ženkliai trūkstant darbo jėgos valstybė turėtų būti suinteresuota kuo ilgiau išlaikyti žmones darbo rinkoje, o ne išleisti į pensiją anksčiau laiko.
„Mano galva, žmogaus sprendimas rinktis išankstinę pensiją yra valstybės socialinės apsaugos sistemos pralaimėjimas. Tokio pasirinkimo neturėtų būti, nes žmogui jis nuostolingas.
Jo ir neprireiktų, jei žmogui dėl įvairių priežasčių netekus darbo ar darbingumo tinkamai suveiktų nedarbo draudimas, užimtumo skatinimo programos, netekto darbingumo, socialinės išmokos ir kitos priemonės“ – teigia parlamentaras.
Pasak Seimo nario, išankstinę pensiją paprastai renkasi pažeidžiamų socialinių grupių atstovai, dažnai turintys žemesnį išsilavinimą, dirbantys sunkų fizinį darbą, kuris daro neigiamą įtaką sveikatai.
L. Kukuraičio teigimu, siūlomi įstatymų pakeitimai leistų atkurti socialinį teisingumą ir nebausti žmonių, kurie neturėdami alternatyvų rinkosi išankstines pensijas.