„Ta pilka zona, kuomet yra įmanomos įvairios hibridinės, nekonvencinės atakos, ir matome, kad visoje Europoje ir specialiosios tarnybos, ir infrastruktūra yra ruošiama tokiems dalykams. Mes žengiame koja kojon su laiku, matome, kas vyksta Ukrainoje ir rugpjūčio pradžioje turėsime labai konkretų planą“, – žurnalistams Alytuje antradienį sakė energetikos ministras Dainius Kreivys.
Naujuose planuose turėtų būti numatyta, jog daugiau valstybei ir regionui svarbios energetinės infrastruktūros saugos Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai.
„Reikšmingai stiprės (energetikos infrastruktūros apsauga – BNS), nes mes kalbame ne tik apie papildomus žmones, bet ir įrangą, kuri yra esminė. Ne tik kalbame apie antidroninius kupolus, bet ir apie kinetinius dalykus. (...) Ir pajėgumai, ir įrangos lygis kriziniu atveju turi būti visai kitas“, – teigė D. Kreivys.
„Tų objektų (kuriuos saugos VST – BNS), tikėtina, kad padaugės, nes poreikis yra tikrai didelis“, – sakė vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas.
D. Kreivys, V. Dmitrijevas bei krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas antradienį lankėsi prie Alytaus esančiame viename svarbiausių šalies energetinės infrastruktūros objektų, kurį sudaro „Litpol Link“ keitiklio stotis, transformatorių pastotė bei „Energy Cells“ baterijų parkas.
Šį, kaip ir kai kuriuos kitus svarbius šalies energetikos objektus, dabar saugo tik privati saugos tarnyba.
„Jis (objektas Alytuje – BNS) vienas iš tų objektų, kur visada buvo indikuojama, kad saugoti poreikis tikrai yra. Šiandien mes (VST – BNS) tai atliekame reagavimo būdu, ir žinoma pati bendrovė („Litgrid“ – BNS) rūpinasi jo apsauga, bet VST pareigūnai nuolat čia nebudi“, – sakė V. Dmitrijevas.
Jo teigimu, stiprinant kritinės energetinės infrastruktūros apsaugą pirmiausia reikėtų pradėti nuo sinchronizacijai su Vakarų Europa svarbių objektų – transformatorių pastočių, baterijų parkų.