• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis amerikiečių nekantriai laukia, kol galės oficialiai iškeisti savo darbą į pensininko statusą. Tačiau paklausti, kokio amžiaus žmonės turėtų išeiti į pensiją, jie nėra vieningos nuomonės. Įpensiją gyventojai norėtų išeiti 62 metų, tačiau daugiau pinigų gauna, jeigu sutinka dirbti iki 70 metų.

Daugelis amerikiečių nekantriai laukia, kol galės oficialiai iškeisti savo darbą į pensininko statusą. Tačiau paklausti, kokio amžiaus žmonės turėtų išeiti į pensiją, jie nėra vieningos nuomonės. Įpensiją gyventojai norėtų išeiti 62 metų, tačiau daugiau pinigų gauna, jeigu sutinka dirbti iki 70 metų.

REKLAMA

Vienos apklausos duomenimis, vidutinis amžius, kuomet žmonės tikisi išeiti į pensiją, yra 62 metai. Tai taip pat amžius, nuo kurio galima kreiptis dėl socialinio draudimo pensijos išmokų, jei žmogus atitinka darbo stažo reikalavimus.

Tačiau dėl ankstyvojo kreipimosi žmonės gauna mažesnes išmokas. Jei jie išlaukia iki pilno pensinio amžiaus – paprastai 66 arba 67 metų, priklausomai nuo gimimo metų – jie gauna visas uždirbtas išmokas.

Jei žmonės dirba iki 70-ies, gali sulaukti 8 proc. metinio išmokų padidėjimo, jas lyginant su gaunamomis sulaukus pilno pensinio amžiaus, rašo CNBC.

REKLAMA
REKLAMA

Laukia aršios diskusijos

Tuo metu Atstovų Rūmai praėjusią savaitę pritarė pensijų įstatymo projektui, pagal kurį privalomojo minimalaus tam tikrų taupomųjų sąskaitų išmokėjimo amžius būtų pailgintas iki 75 metų, pakeičiant dabartinius 72 metus. Jei šiam pakeitimui bus pritarta Senate, jis bus palaipsniui įvedamas iki 2032 m.

REKLAMA

Šis pasiūlymas atspindi realybę, kad daugelis žmonių šiandien yra sveikesni nei ankstesnės kartos, todėl gyvena ir dirba ilgiau, sakė Amerikos verslo instituto vyresnysis mokslininkas, buvęs Socialinės apsaugos administracijos pensijų ir neįgalumo politikos komisaro pavaduotojas Markas J. Warshawsky.

„Tai turėtų būti taikoma ir kitoms oficialioms amžiaus grupėms mokesčių kodekse ir vyriausybinėse programose, įskaitant socialinę apsaugą“, – sako M. Warshawsky.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, jokių neišvengiamų socialinės apsaugos programos pakeitimų  kol kas nenumatoma.

Prognozuojama, kad patikos fondai, iš kurių Socialinės apsaugos administracija moka išmokas, 2034 m. bus išeikvoti. Tuo metu bus mokama 78 proc. pažadėtų išmokų, praėjusiais metais teigė vyriausybės agentūra.

Siekdami paremti programą, įstatymų leidėjai gali rinktis: didinti mokesčius išmokoms, didinti darbo užmokesčio mokesčius arba ilginti pensinį amžių. Bet kokie pakeitimai gali apimti ir visų trijų priemonių derinį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikėtų pažymėti, kad socialinės apsaugos šalininkai griežtai nepritaria socialinės apsaugos pensinio amžiaus keitimui.

„Pilno pensinio amžiaus ilginimas – tai tik išmokų mažinimas“, – sakė Džo Elsaseris, „Covisum“, socialinės apsaugos paraiškų teikimo programinės įrangos tiekėjo, įkūrėjas ir prezidentas.

Kaip galėtų keistis pensinis amžius

Paskutinį kartą pensinis amžius buvo pakeistas 1983 m., kai tai pakeitė tuometinis prezidentas Ronaldas Reiganas.

REKLAMA

Šie pakeitimai, kuriais pensinis amžius nuo 65 metų buvo padidintas iki 67 metų, galioja ir šiandien.

Elsasseris pažymėjo, kad net ir padidinus pensinį amžių nuo 65 iki 66 metų, išmokos sumažėjo 5 proc.

Dauguma ekspertų prognozuoja, kad bet kokie būsimi pokyčiai gali pailginti socialinio draudimo pensinį amžių. Pažymėtinas ir Socialinės apsaugos 2100 aktas: praėjusiais metais respublikono Johno Larsono pristatytame projekte šios ribos būtų paliktos nepakeistos, o kai kuriais atžvilgiais išmokos taptų dosnesnės. Tačiau šio teisės akto galiojimo laikas yra penkeri metai.

REKLAMA

Socialinės apsaugos administracija įvertino ir tai, kokį finansinį poveikį programai galėtų turėti kiti amžiaus ribų keitimo pasiūlymai.

„Tikiuosi, kad kada netolimoje ateityje Kongresas susitars dėl socialinės apsaugos paketo, į kurį bus įtrauktas tam tikras pensinio amžiaus koregavimas“, – sakė Akabas. „Ar tai bus po dvejų, ar po dešimties metų, prognozuoti labai sunku“.

Ekspertai sako, kad gali būti, jog pensinis amžius bus pailgintas metais ar dviem, o tai galėtų būti daroma palaipsniui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, įstatymų leidėjai taip pat galėtų padidinti pradinį amžių, nuo kurio suteikiama teisė gauti pensijos išmokas, dabar tai galima nuo 62 metų. Taip pat galėtų didėti amžius, iki kurio galima atidėti išmokų mokėjimą ir užsidirbti išmokų padidinimą. Dabar jis siekia 70 metų.

Patikslinimai galėtų padėti užtikrinti, kad pažeidžiamiausi asmenys – tie, kurie yra priversti išeiti į pensiją anksčiausio įmanomo amžiaus, – nepatirtų išmokų mažinimo, pažymėjo Akabas.

REKLAMA

Būsimų išmokų planavimas

2000 m. vidutinis amžius, kurio sulaukę žmonės išeidavo į pensiją, buvo maždaug 61-62 metai. Praėjus dviem dešimtmečiams, vyriausybės duomenimis, jis yra apie 66 metus, sako Warshawsky.

„Per paskutinius 20 metų pensinis amžius gerokai padidėjo“, – sako Warshawsky. „Žmonės tikrai, tikrai dirba ilgiau.“

Elsasser juokaudamas sako, kad, pasikeitus darbo perspektyvoms, vis daugiau žmonių į pensiją išeina anksčiau, nei tikėjosi.

REKLAMA

Tai rodo, kaip svarbu yra planuoti iš anksto, kad galėtumėte iš anksto matyti, kas jūsų laukia išėjus į pensiją. Tiesa, tai gali būti sudėtinga, atsižvelgiant į tai, kad socialinio draudimo sistema gali kistis.

Jei jums 60 metų ir daugiau, turite mažiau priežasčių nerimauti, kad būsimi pokyčiai turės įtakos jūsų išmokoms, sako Elsasser.

Tačiau jei jums nuo 45 iki 60 metų, galima planuoti, kad išmokos sumažės maždaug 5 proc., sako jis. Tiems, kurie yra dar jaunesni, išmokos gali būti sumažintos 10-15 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, visos amžiaus grupės taip pat turėtų būti pasiruošusios blogiausiam scenarijui, kuomet programa pasieks tašką, kai galės mokėti tik dalį išmokų, tai gali paskatinti sumažinti išmokas pensininkams net 24 proc.

„Tikroji planavimo svarba – tiesiog įsitikinti, kad esate apsirūpinę visomis garantijomis“, – sako Elsasser.

Normaliausias pensijinis amžius buvo sovietų laikais. Kodel nepriklausomybės metais daroma taip , kad tik paprastam zmogui butų blogiau ir blogiau. Kodel ?????
Jau nuo 50 metų darbo nerandi,tik seimo dykaduoniai tipo dirba kol su grabu išneša.Bl bl.Įdomu kaip atrodys seniai 70-80 metų dirbantys valytojom,padavėjais,barmenai,vemt norėsis vien į juos pažiūrėjus.
I pensija tik tada kai is darbo vietos isnes kojom y prieki.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų