„DeepSeek“ – tai Kinijos dirbtinio intelekto kalbos modelis, sukurtas kaip tiesioginis „ChatGPT“ ir „Gemini“ konkurentas. Šios technologijos kūrėjai pristatė „DeepSeek“ kaip nemokamą įrankį, leidžiantį naudotis juo be jokių apribojimų.
Natūralu, kad netrukus šis įrankis sulaukė milijonų vartotojų dėmesio, kurie jį išbandė ir lygino su pagrindinėmis, mokamomis alternatyvomis. Tačiau netrukus daugelis išreiškė susirūpinimą dėl to, kad „DeepSeek“ buvo sukurtas šalyje, kurioje negalioja privatumo apsaugos įstatymai. Juolab, už kiekvienos įmonės, technologijos ar iniciatyvos visuomet kyšo Kinijos vyriausybės ausys.
„Hyundai Motor Group“ baiminasi, kad naudojimasis šia sistema gali tapti konfidencialios įmonės informacijos nutekėjimo priežastimi, todėl buvo nuspręsta visiems darbuotojams uždrausti naudotis „DeepSeek“ ir tokiu būdu apsaugoti įmonės duomenis.
Šį sprendimą paskatino ne tik teorinės baimės dėl Kinijos vyriausybės įtakos. Netrukus po „DeepSeek“ pasirodymo rinkoje buvo atskleista keletas atvejų, kurie parodė, kad šio dirbtinio intelekto kūrėjai nesilaiko numatytų reikalavimų apsaugant vartotojų duomenis.
„Wiz Research“ tyrėjai atrado atvirai prieinamą duomenų bazę su daugiau nei milijonu įrašų, kuriuose buvo saugoma konfidenciali informacija apie „DeepSeek“ vartotojus.
Tuo tarpu Kinijos automobilių gamintojai nėra linkę baimintis šios technologijos ir netgi planuoja ją integruoti į savo automobilius.
Pavyzdžiui, „Dongfeng Motor“ paskelbė, kad jų naujuose modeliuose, tokiuose kaip „Mengshi“ (M-Hero), „Yipai“ (eπ), „Fengshen“ (Aeolus) ir „Nano“ (Nammi), bus įdiegta „DeepSeek“ programėlė.
Rekomenduoja elgtis atsargiai
Praėjusią savaitę Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI) paskelbė atidžiai stebinti situaciją dėl „DeepSeek“ programėlės renkamų asmens duomenų ir tikrina, ar jos veikla atitinka Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimus. Inspekcija ragino žmones būti atsakingus ir apdairiai apsvarstyti, prieš pateikiant jautrius savo ar kitų asmenų duomenis į šią programėlę.
Taip pat buvo pranešta, kad siekiant užtikrinti koordinuotą požiūrį į šią situaciją, VDAI bendradarbiauja su kitų Europos šalių duomenų apsaugos institucijomis. Be to, situacija dėl „DeepSeek“ bus aptariama ir Europos duomenų apsaugos valdybos plenariniame posėdyje, kuris vyks vasario 11 d.