Rugsėjo mėnesį gyventojų pradelsti įsiskolinimai augo lėčiau nei rugpjūtį, kuomet skolos didėjo 78 mln. litų.
„Paskutiniuosius kelis mėnesius galima įžvelgti stabilizavimosi požymių – gyventojų pradelsti įsiskolinimai auga lėčiau. Jeigu kalbėtume apie atskiras sritis, derėtų pastebėti, kad gyventojai stengiasi padengti įmokas už mobilų ir fiksuotą telefono ryšį, elektrą ir tokie įsiskolinimai beveik neauga. Tačiau įsipareigojimų nevykdymas bankams ir toliau lieka opia problema“, – teigia kreditų biuro „Creditinfo Lietuva“ generalinis direktorius Andrius Bogdanovičius.
„Creditinfo Lietuva“ duomenimis, per rugsėjį gyventojai iš viso padengė virš 31,3 mln. litų pradelstų įsiskolinimų, tačiau tai yra virš 14 mln. litų mažiau nei per rugpjūtį.
Mažiausiai prasiskolinę Molėtų, Skuodo, Birštono gyventojai
Daugumą prasiskolinusių Lietuvos gyventojų sudaro vyrai. Jiems atitenka 69 proc. visų pradelstų skolų, o moterims – 31 proc. Vidutinė vieno vyro pradelsto įsiskolinimo suma siekia 3874 litus, o vienos moters – 2962 litus.
Pasak A. Bogdanovičiaus, daugiausiai pradelstų įsiskolinimų turi 30-34 metų vyrai ir moterys, o mažiausiai 18-19 metų amžiaus grupės bei 55 metų ir vyresni gyventojai. Beveik pusė visų gyventojų pradelstų įsiskolinimų atitenka 25-36 metų vyrams ir moterims.
Iš visų Lietuvos gyventojų pradelstų įsiskolinimų vilniečiai yra sukaupę 45 proc., klaipėdiečiai – 15 proc., kauniečiai – 14 proc. Pagal pradelstų skolų dydį Vilniuje ir Klaipėdoje moterys lenkia vyrus. Sostinėje gyvenančių moterų pradelsti įsiskolinimai sudaro 47 proc. visų šalies moterims tenkančių skolų, o atitinkamai vyrų – 44 proc., Klaipėdoje šis rodiklis tarp moterų siekia 16 proc., o tarp vyrų – 14,7 proc. Daugiau įsiskolinimų nei moterys turi Kaune gyvenantys vyrai. Jų pradelsti įsiskolinimai siekia 15,8 proc. visų šalies vyrams tenkančių skolų, o moterų – 11,7 proc.
Labiausiai prasiskolinę miestai pagal gyventojų ir pradelstų įsiskolinimų skaičiaus santykį yra Akmenė, Šilutė, Šilalė, Kelmė, Ukmergė, o mažiausiai prasiskolinę yra Molėtai, Skuodas, Birštonas, Lazdijai ir Neringa. Pagal šiuos rodiklius labiausiai prasiskolinusiųjų miestų sąraše Klaipėda yra 14 vietoje, Kaunas – 24, o Vilnius – 29.
Daugiausia skolų – finansų įmonėms
Daugiausiai įsiskolinimų Lietuvos gyventojai turi finansinėms įstaigoms, o likusią jų laiku negrąžintų įsiskolinimų dalį sudaro skolos telekomunikacijų, skirstomųjų tinklų įmonėms ir kt.
Šiuo metu bendra gyventojų skola finansinėms įstaigoms jau siekia daugiau nei 962,5 mln. litų, o iš viso laiku negrąžintų paskolų įmokų šioms įstaigoms turi per 100 tūkst. gyventojų. Palyginimui – šių metų pirmojo pusmečio pabaigoje bankams, lizingo bendrovėms, vartojimo kreditų, greitųjų kreditų įmonėms ir kt. buvo skolingi daugiau nei 98,5 tūkst. gyventojų, o jų bendra skola siekė 726,6 mln. litų.