Seimo valdyba pasiūlė Vyriausybei parengti Konstitucinio Teismo nutarimui įgyvendinti reikalingų teisės aktų projektus dar spalio pabaigoje, tačiau vis dar neaišku, kada jie bus parengti ir priimti. Iki NT mokesčio deklaravimo ir sumokėjimo termino lieka vis mažiau laiko, o mokesčių mokėtojai vis dar nežino, kuo vadovautis.
Nekilnojamojo turto apmokestinimo aspektai
Pagal galiojantį NT mokesčio įstatymą, fiziniai asmenys šį mokestį privalo mokėti už nuosavybės teise jiems priklausančius ir jų įsigyjamus gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinius ar patalpas, žuvininkystės statinius ir inžinerinius statinius, kurių bendra vertė viršija 220 tūkst. EUR. Jeigu žmogus turi tokios paskirties nekilnojamojo turto, kurio vertė yra, pavyzdžiui, 250 tūkst. EUR, jis privalo deklaruoti ir sumokėti nekilnojamojo turto mokestį nuo 30 tūkst. EUR.
Tačiau asmenims, kurie laikomi šeimos nariais (o pagal šį įstatymą jais laikomi sutuoktiniai, jų kartu gyvenantys vaikai (įvaikiai) iki 18 m. ir asmenys, vieni auginantys vaikus ar įvaikius iki 18 m.), nuosavybės teise priklausantis ar jų įsigyjamas nekilnojamasis turtas apmokestinamas kartu su kitų šeimos narių turtu, skaičiuojant bendrą viso turto vertę. Pavyzdžiui, jeigu fizinis asmuo turi nekilnojamojo turto, kurio vertė yra 200 tūkst. EUR, o likę jo šeimos nariai turi turto, kurio vertė – 100 tūkst. EUR, visi kartu jie vis tiek privalo deklaruoti ir sumokėti NT mokestį nuo 80 tūkst. EUR.
Pasigedo lengvatų šeimos nariams
Tačiau šių metų rugsėjo 22 d. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad NT mokesčio įstatymo nuostata, pagal kurią šeimos narių nekilnojamasis turtas apmokestinamas visas bendrai, taikant tokią pačią turto neapmokestinamąją vertę, kaip ir vieno fizinio asmens turtui, prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam asmenų lygiateisiškumo principui ir nuostatoms, kuriomis šeimai, motinystei, tėvystei ir vaikystei užtikrinama valstybės apsauga ir globa.
Konstitucinio Teismo nuomone, šeimos nariu laikomam asmeniui nustatytas mažiau palankus teisinis reguliavimas nei kitiems fiziniams asmenims: nustatant NT mokestį asmeniui, kuris laikomas šeimos nariu, skaičiuojama ne tik jam priklausančio ar jo įsigyjamo turto, bet kartu ir jo šeimos narių nekilnojamojo turto vertė. Tiek fizinio asmens turtui, tiek visam šeimos narių turtui taikoma tokia pati neapmokestinamoji nekilnojamojo turto vertė (šiuo metu – 220 tūkst. eurų).
Konstitucinio Teismo vertinimu, taip sudaromos prielaidos NT mokesčiu apmokestinti šeimos narių nekilnojamąjį turtą, kuris yra mažesnis, palyginus su kitų fizinių asmenų turtu.
Klaidūs teisės aktų labirintai
Valstybinės mokesčių inspekcijos Mokesčių informacijos centras šiuo metu taip pat atsisako plačiau komentuoti susiklosčiusią situaciją – Valstybinė mokesčių inspekcija kol kas nėra išleidusi jokio komentaro ar išaiškinimo ir rekomenduoja NT mokestį deklaruoti bei mokėti iki Konstitucinio Teismo nutarimo galiojusia tvarka. Kitaip tariant, Valstybinė mokesčių inspekcija siūlo vadovautis įstatymu, kuris oficialiai pripažintas prieštaraujančiu Konstitucijai.
Neabejotina, kad toks požiūris yra ydingas vien dėl paprastos priežasties – negalioja joks įstatymas ar kitas teisės aktas, prieštaraujantis Konstitucijai. Įstatymas ar jo dalis negali būti taikomi nuo tos dienos, kai oficialiai paskelbiamas Konstitucinio Teismo sprendimas, kad atitinkamas aktas ar jo dalis prieštarauja Konstitucijai. Atsižvelgiant į tai, minėtos Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo nuostatos negali būti taikomos jau nuo 2015 m. rugsėjo 22 d.
Galima daryti išvadą, kad šeimos nariai, kurių bendro šeimos turto vertė viršija 220 tūkst. EUR, neturi prievolės deklaruoti ir sumokėti NT mokesčio už 2015 m. – ši neapmokestinamojo dydžio lengvata turėtų būti taikoma kiekvienam asmeniui atskirai. Tai reiškia, kad išsiskyrus mokesčių administratoriaus ir mokesčių mokėtojo nuomonėms, pastarasis savo teises galės ginti vadovaudamasis ne tik įstatymais, bet ir tiesiogiai Konstitucija.
Komentaro autorius Vilius Martišius, advokatės Redos Žabolienės kontoros METIDA advokatas