• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dalis trečiam elektros rinkos liberalizavimo etapui priklausančių, gyventojų jau pasirinko nepriklausomą tiekėją. Tačiau nusprendus šį etapą atidėti, jie gali atsisakyti sutarčių ir likti visuomeniniame tiekime. Tačiau to nelabai nori nepriklausomi tiekėjai. Jie išsiuntė vartotojams laiškus, kuriuose bando atkalbėti nuo sutarčių nutraukimo.

Dalis trečiam elektros rinkos liberalizavimo etapui priklausančių, gyventojų jau pasirinko nepriklausomą tiekėją. Tačiau nusprendus šį etapą atidėti, jie gali atsisakyti sutarčių ir likti visuomeniniame tiekime. Tačiau to nelabai nori nepriklausomi tiekėjai. Jie išsiuntė vartotojams laiškus, kuriuose bando atkalbėti nuo sutarčių nutraukimo.

REKLAMA

Tokį laišką gavo ir portalo tv3.lt skaitytoja Agnė (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi). Ji pasakojo, kad nepriklausomą tiekėją pasirinko dar vasarą, nors ir priklauso 3 liberalizavimo etapui. 

„Pavasarį pradėjau gauti nepriklausomų elektros tiekėjų pasiūlymus. O vasaros pradžioje jie tiesiog pradėjo atakuoti savo pasiūlymais. Visi tvirtino, kad jų kaina mažiausia. Iš pradžių ketinau palaukti, neskubėti rinktis tiekėjo. 

Tačiau jie tvirtino, kad kainos keisis. Galiausiai nieko nelaukusi pasirašiau sutartį su „Igničiu“. Bet vasaros pabaigoje viskas ėmė keistis, kilo kainos, vienas nepriklausomas tiekėjas nutraukė savo veiklą. Buvo atidėtas 3 elektros rinkos liberalizavimo etapas“, – prisiminė moteris. 

REKLAMA
REKLAMA

Ji sakė, kad neseniai gavo laišką iš pasirinkto nepriklausomo tiekėjo. 

„Jame rašoma, kad mano pasirašyta sutartis įsigalios nuo kitų metų pradžios. Tačiau taip pat iki gruodžio mėnesio vidurio galiu sutartį nutraukti. Vis tik laiške užsimenama, kad geriau to nedaryčiau“, – toliau pasakojo Agnė. 

REKLAMA

Anot jos, laike buvo išvardintos ir priežastys, kodėl sutarties nereikėtų nutraukti. 

„Teigiama, kad šiuo metu dar nėra žinoma visuomeninio elektros tiekimo kaina, kuri galios nuo 2023 m. sausio 1 d. Ji bus paskelbta artimiausiu metu. Tikinama, kad paaiškėjus elektros kainai galėsiu   ją įvertinti ir, palyginusi su savo sutartyje turima nepriklausomo tiekimo kaina, priimti sau finansiškai palankiausią sprendimą. 

REKLAMA
REKLAMA

Dar rašoma, kad nuo 2023 m. elektros sąskaitoms bus taikoma dalinė valstybės kompensacija visiems vartotojams: tiek elektros energiją gaunantiems iš visuomeninio, tiek iš nepriklausomų tiekėjų. Tikslią informaciją apie kompensacijų dydį ir taikymo trukmę paskelbs Vyriausybė iki šių metų pabaigos. 

Na ir galiausiai tikinama, kad atsisakyti nepriklausomo tiekimo ir grįžti į visuomeninį tiekimą galėsiu ir vėliau. Visuomeninis tiekėjas 3 etapui priklausantiems vartotojams elektros energiją tieks iki 2025 m. gruodžio 31 d.“ – laišką citavo Agnė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji tikino, kad lauks kol bus patvirtinta kitų metų elektros tiekimo kaina. 

„Tada ir nuspręsiu, ar noriu nutraukti sutartį. Tačiau elektros tiekėjas neturėtų bandyti atkalbėti savo klientų. O dabar laiške tiesiai šviesiai rašo, neskubėkite nutraukti sutarties. Juk galiu ją nutraukti ir vėl pasirašyti bet kada.

Tačiau tiekėjas to nenori. Ypač dėl to, jeigu paaiškės, kad visuomeniniame tiekime nuo kitų metų elektros kaina bus mažesnė nei esanti sutartyje“, – skundėsi moteris.

REKLAMA

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) portalui tv3.lt teigė, kad tiek elektros, tiek gamtinių dujų kainos kitų metų pirmajam pusmečiui bus patvirtintos iki lapkričio 30 d.

Kaina priklausys nuo sutarties sąlygų

„Ignitis“ ryšių su visuomene projektų vadovė Laura Beganskienė skaičiavo, kad daugiau nei 330 tūkst. trečiajam elektros energijos rinkos liberalizavimo etapui priklausančių buitinių vartotojų pasirašė sutartis dėl nepriklausomo elektros tiekimo. 

REKLAMA

Ji atkreipė dėmesį, kad už elektrą jie mokės skirtingai. 

„Tai, kiek nepriklausomą tiekėją pasirinkę gyventojai moka už elektros energiją, priklauso nuo to kada ir kokiomis sąlygomis jie sudarė sutartį su nepriklausomu tiekėju. Nevertinant valstybės planuojamų kompensacijų, tie, kurie nepriklausomą tiekėją pasirinko ir sudarė su juo sutartį iki tol, kol kainos pasiekė piką, tikėtina, mokės pigiau. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Grįžti į visuomeninį tiekimą ar likti ar pasirinkti nepriklausomą tiekėją yra kiekvieno trečiajam elektros rinkos liberalizavimo etapui priklausančio gyventojo apsisprendimo reikalas. Jei elektros energijos kainos, pritaikius valstybės kompensacijas, bus panašios, gyventojams sprendimą priimti bus lengviau atsižvelgiant į tiekėjo klientų aptarnavimo kokybę, prieinamumą, patogumą naudotis savitarna ir kitus veiksnius“, – vardijo L. Beganskienė.

REKLAMA

Gyventojai renkasi palankiausius planus

„Elektrum Lietuva" produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas skaičiavo, kad jau 28 tūkst. gyventojų pasirašė sutartis, nors priklauso trečiajam elektros liberalizavimo etapui.

„Nors trečiasis elektros rinkos liberalizavimo etapas atidėtas dar 3 metams ir į jį patenkantys vartotojai turi galimybę neskubėti priimti sprendimų dėl nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo, mes kas savaitę iš šių vartotojų sulaukiame naujų prašymų sudaryti su mumis elektros tiekimo sutartis.  

REKLAMA

Tai reiškia, kad gyventojai seka, kokiomis elektros kainų prognozėmis dalinasi ekonomistai ir rinkos dalyviai, taip pat domisi nepriklausomų elektros tiekėjų pasiūlymais, kurie nuolat konkuruoja geriausių sąlygų suteikimu, ir pagal tai jau dabar priima sprendimus“, – atkreipė dėmesį M. Kavaliauskas. 

Tuo metu „Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna sakė, kad daugiau nei 33 tūkst. klientų, kurie yra priskirti trečiajam liberalizavimo etapui pasirašė sutartis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Didžioji jų dalis pasirinko planą „Superžalias“ arba yra gaminantys vartotojai“, – pasakojo įmonės vadovas.

Kaina kitais metais didės?

Anot „Elektrum Lietuva" atstovo, kol kas sunku pasakyti, kokį sprendimą vartotojas priėmęs mokėtų mažiau, nes nuo kitų metų sausio turi keistis visuomeninio tarifo kaina, taip pat turi paaiškėti nepriklausomam tiekimui skiriamos valstybės kompensacijos kainos dalis, kurios dar nėra patvirtintos. 

REKLAMA

„Tačiau jau dabar galime teigti, kad visuomeninio tarifo kaina tikrai neliks tokia pati, kokia yra dabar ar mažės, nes VERT viešojoje erdvėje atvirai sako, kad visuomeninio tarifo kaina tikrai kils, ankstesnėmis prognozėmis, ji galėtų siekti 63–64 ct/kWh, tuo metu mūsų siūloma naujo plano kaina dabar siekia tik 39 ct/kWh ir šiuo metu tai yra vienas mažiausių tarifų rinkoje su lanksčiausiomis sąlygomis be ilgalaikių įsipareigojimų fiksuoti tą pačią kainą. 

REKLAMA

Todėl jei rinkoje kainos mažėtų, mes klientams įsipareigojame kas pusmetį jas taip pat peržiūrėti ir mažinti, o ne palikti tokias pat ilgiems metams į priekį. Manome, kad tokios sąlygos vartotojams suteikia laisvę drąsiau priimti sprendimą rinktis nepriklausomą tiekimą“, – komentavo M. Kavaliauskas.

„Enefit“ vadovas taip pat prognozavo, kad kitais metais elektros kaina kils.

„Visuomeninio tiekimo kaina šiuo metu yra 0,33 Eur/kWh. Pritaikius laikiną valstybės kompensaciją, ji siekia 0,24 Eur/kWh su vienos laiko zonos Energijos skirstymo operatorius (ESO) planu „Standartinis“. Tačiau nuo 2023 m. sausio mėnesio visuomeninio tiekimo kaina augs. Ir akivaizdu, kad tai bus didelis augimas. 

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, dar nėra tiksliai žinoma kokia bus galutinė kaina, tačiau tiek reguliuotojas VERT, tiek Premjerė yra minėję, kad ji gali siekti apie 0,60 Eur/kWh. Kartu minėta, kad tokiu atveju didėtų ir valstybės kompensacija, tad galutinė kaina visuomeninį tiekimą pasirinkusiems žmonėms galėtų siekti apie 0,28 Eur/kWh“, – komentavo V. Koryzna.

Vis tik pasak jo, kol kas tai tik žodžiai, mat naujasis kompensavimo mechanizmas dar neaiškus.

„Kai jis bus pristatytas, tuomet bus galimybė aiškiai pamatuoti kas pigiau: visuomeninis tiekimas ar nepriklausomo tiekėjo siūloma fiksuota kaina. Taip pat nėra žinoma ir galutinė kainos dedamoji kurią reguliuoja valstybė t. y. ESO perdavimo dalis, papildoma skirstymo dedamoji bei VIAP (viešuosius interesus atitinkančios paslaugos elektros energetikos sektoriuje. Ši paslauga apima elektros energijos gamybą naudojant atsinaujinančius energijos išteklius (AEI) ir jos balansavimą). Šiai dienai VERT yra pasisakęs tik dėl VIAP dalies, ji turėtų mažėti nuo 0 eurų iki -0,017 eurų.

Žvelgiant plačiau, mūsų vertinimu, vis dar lieka palankios aplinkybės augti elektros kainai. Tiesa, šiuo metu biržoje elektros kainos yra sumažėjusios, tačiau, jeigu stebėti ilgesnio laikotarpio vaizdą, bus matyti, kad nuo 2021 m. elektros kaina biržoje nuosekliai augo. Mes prognozuojame, kad nukritus temperatūrai, elektros kainos vėl ims kopti į viršų, mat tada Europoje įsibėgės šildymo sezonas, o išaugusi paklausa kilstels dujų kainas“, – prognozavo V. Koryzna.

REKLAMA

Jo teigimu, žvelgiant toliau į ateitį, reikia vertinti ne tik šią, bet ir būsimą žiemą, mat iki jos reikės pripildyti Europos dujų saugyklas, o dujų iš Rusijos, kaip kad buvo šią žiemą, vargu ar bus atgabenta.

„Tad didelė paklausa ir toliau mums neleis pamatyti elektros kainų prie kokių buvome pripratę dar pernai“, – sakė įmonės vadovas.

juokdarį apie saulės parkus,mes ne afrikoj gyvenam tos saulės nesąmonės LT pinigų švaistymas ir lygios nuliui bus
joo 0.3e igniciui magaryciu is biudzeto uz kilovatvalande :DDD gali buti jog vyriausybes atstovai arba ja itakojantys asmenys gauna tiesiogines naudos is to, nes nera priezasties tam nutikt.. jei vyriausybei rupetu gyventojai jie nedalintu igniciui o statytusi elektros parkus uz si milijarda ir po metu pati valstybe diktuotu kainos salygas
Ka jūs čia meluojat ir pučiat migla į akis žmonėms,visam pasaulyje atpingant elekra pinga ir vartotojui,ir greitai perskaičiuojama,o čia susėde mafijozai,krauna sau turtus išsimoka didžiausius atlygius ir akcijinius pinigus,kur mūsų valdžia tik žiūri,kur poilicija ir stt kodėl niekas nesiima priemonių visa tai pažaboti,visa ši lobima,gyventojų saskaita,mano manymu reikia elektra atimti iš šių bendravių ir padaryti grieštai valtybine tada bus tvarka,o kreivį ir jo visa mafijozų kompanija kišti į kalėjima
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų