• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pernai pradėjęs išmaniųjų skaitiklių įrengimą, šiemet „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) darbus tęsia. Vieni gyventojai tam priešinasi, nesutinka keisti skaitiklių. O kiti susitaiko su naujovėmis, tačiau perka ir savo elektros energijos matuoklius, kuriais tikrina, ar išmanieji skaitikliai veikia teisingai. Prekybininkai skaičiuoja, kad tokių elektros matuoklių, kainuojančių vos 20 eurų, pardavimai yra rekordiniai.

Pernai pradėjęs išmaniųjų skaitiklių įrengimą, šiemet „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) darbus tęsia. Vieni gyventojai tam priešinasi, nesutinka keisti skaitiklių. O kiti susitaiko su naujovėmis, tačiau perka ir savo elektros energijos matuoklius, kuriais tikrina, ar išmanieji skaitikliai veikia teisingai. Prekybininkai skaičiuoja, kad tokių elektros matuoklių, kainuojančių vos 20 eurų, pardavimai yra rekordiniai.

REKLAMA

Apie elektros matuoklius gyventojai klausia ir diskutuoja socialiniuose tinkluose. Neseniai tokia diskusija „Facebook“ kilo ir apie elektros skaitiklius-rozetes. Šiais elektros matuokliais galima patikrinti, kiek elektros sunaudoja įvairūs prietaisai. 

Skaitiklių nuotrauką įkėlęs vyras teiravosi komentatorių nuomonės. 

„Gal kažkas bandėte naudoti tokius ar panašius elektros skaitiklius? Kaip jie veikia?  

Nepasitikiu išmaniaisiais skaitikliais, tačiau norim, ar nenorim, juos teks keisti. Todėl norisi turėti alternatyvą, kuria galėčiau patikrinti, kaip tie išmanieji veikia, ar teisybę rodo“, – rašė vyras.

REKLAMA
REKLAMA

Komentatoriai suskubo patvirtinti, kad minimus prietaisus naudoja. 

„Tačiau siūlau juos siųstis iš užsienio, tada sumokėsit iki 10 eurų už juos. Tuo metu Lietuvoje tokie prietaisai brangesni. O veikia jei tikrai gerai, viską parodo“, – komentavo kitas vyras. 

REKLAMA

Tuo metu dar vienas komentatorius suabejojo tokio skaitiklio reikalingumu. 

„Tokie ir panašūs kontroliniai skaitikliai nebent sau pasižiūrėti ir paskui aptarti su draugais. ESO jų nepripažįsta, juos naudodami niekam nieko neįrodysim“, – rašė vyras. 

Elektros matuoklių pardavimai – rekordiniai

Tuo metu prekybininkų, kurie prekiauja elektros matuokliais, nuomonės ir patirtys skyrėsi. 

Elektroninės parduotuvės  „Pigu.lt“ pardavimų vadovė Kristina Liškauskaitė portalui tv3.lt komentavo, kad tiek elektros energijos sąnaudų matuoklių, tiek ir išmaniųjų elektros lizdų su sąnaudų skaitikliu pardavimai  kasmet suaktyvėja pasibaigus vasarai ir prasidedant tamsiajam sezonui – nuo rugsėjo mėnesio. 

REKLAMA
REKLAMA

„Tiesa, šių prekių populiarumas šį šaltąjį sezoną tarp mūsų pirkėjų yra tiesiog fenomenalus. Šį sezoną parduodame trigubai daugiau įrengimų, palyginti su pernykštės žiemos sezono pardavimų duomenimis. 

Elektros sąnaudos matuoklių vidutinė kaina mūsų elektroninės prekybos centre siekia apie 20 eurų“, – sakė pardavimų vadovė. 

Tuo metu kitos elektronikos dalių parduotuvės „Lemona“ marketingo vadovė Agnė Zebitytė teigė, kad šiuo metu stebima, kaip tik mažėjanti elektros matuoklių pardavimų tendencija. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pagrindinė to priežastis – sumažėjusi elektros kaina ir rinkos įsisotinimas – daug žmonių jau yra įsigiję matuoklius. 

Dažniausiai klientai renkasi išmanius elektros energijos matuoklius, kuriais galima stebėti elektros suvartojimą telefone, matyti statistiką per dieną, savaitę, mėnesį taipogi įjungti ar išjungi prie matuoklio prijungtus įrenginius nuotoliniu būdu. Šį pasirinkimą lemia ir tai, kad išmanių elektros sunaudojimo prietaisų kaina yra vos keletu eurų didesnė, nei įprastinių elektros matuoklių“, – komentavo parduotuvės atstovė. 

REKLAMA

Anot jos, didžioji dalis klientų juos įsigyja norėdami sužinoti, kurie prietaisai namuose eikvoja daugiausiai elektros energijos ir keisti savo įpročius mažinant elektros sąnaudas. 

ESO siūlo pasikliauti jų skaitikliais 

ESO ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas patikino, kad klientai gali statyti kontrolinius skaitiklius, jeigu jie nepažeidžia skirstomojo tinklo darbo. 

„Tačiau prijungtas kliento skaitiklis neturi metrologinio patikrinimo, nėra sertifikuotas, tuo metu bendrovės mūsų diegiami apskaitos prietaisai yra sertifikuoti. 

REKLAMA

ESO išmanieji skaitikliai jau dabar leidžia daryti elektros suvartojimo duomenų analizę. Įdiegus naujus skaitiklius duomenys apie energijos vartojimą gyventojams yra suteikiami net 15 min. tikslumu. Galimybė analizuoti savo įpročius ir leidžia priimti atitinkamus sprendimus taupyti“, – komentavo bendrovės atstovas.

Neigė, kad po skaitiklių įrengimo išaugo sąskaitos

Portalas tv3.lt primena, kad ESO pakeitus elektros skaitiklius į išmaniuosius, padidėjo gyventojų suvartojamos elektros kiekis. Taip pat išaugo sąskaitos. Gyventojai dėl visko kaltino ESO ir jų naujuosius skaitiklius. Tačiau šie kaltinimus neigė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Viešojoje erdvėje pasigirdo gyventojų nuogąstavimai, kad po skaitiklių rodmenų patikros išauga sąskaitos. Tačiau atkreipiu dėmesį, kad tai visiškai nesusiję su pačiais skaitikliais, o su laiku nedeklaruotais rodmenimis. ESO darbuotojai, atlikdami patikrinimus, keisdami skaitiklius arba atvykę klientų prašymu ir vykdydami kitus darbus visuomet nurašo faktinius elektros skaitiklio rodmenis.

Pasitaiko atvejų, kai po tokio rodmenų nurašymo klientus pasiekia gerokai išaugusios sąskaitos. Dažniausiai tai lemia, kad klientai laiku nedeklaravo savo skaitiklio rodmenų ir neatsiskaitė už elektros energiją, todėl per keletą mėnesių, o kartais – net ir metų, susikaupia skola“, – komentavo P. Kalmantas.

REKLAMA

Jis pabrėžė, kad vadovaujantis galiojančiu reguliavimu, už neapmokėtas elektros energijos kilovatvalandes yra taikomos nurašymo metu galiojančios elektros tiekėjų kainos, nes tiekėjai elektros energiją perka ir apskaitą vykdo tą mėnesį, kurį buvo deklaruotas vartojimas.

„Primename, kad klientai,  kurie dar neturi išmaniojo skaitiklio, pareiga – faktinius skaitiklio rodmenis deklaruoti kiekvieną mėnesį. Taip ne tik bus laiku atsiskaityta už elektros energiją, bet ir užtikrinta, kad klientai nesulauks staigmenos, kai išrašoma sąskaita už, pavyzdžiui, metus vartotą elektros energiją. Be to, rodmenų deklaravimas leidžia klientams sekti savo elektros energijos suvartojimą“, – sakė P. Kalmantas.

REKLAMA

Gyventojai sumažino elektros suvartojimą 

Pusė Lietuvos gyventojų sumažino savo elektros suvartojimą ir atsakingiau stebi savo įpročius, rodo „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa. 

Norėdami sumažinti elektros sąskaitas, net pusė Lietuvos gyventojų (51 proc.) teigė kasdien namuose naudojantys mažiau elektros energijos ir atsakingiau stebintys savo vartojimo įpročius. Šį atsakymą dažniau nei kitos demografinės grupės rinkosi vyriausi – 56 metų amžiaus ir vyresni – tyrimo respondentai (61 proc.). 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siekdami gauti mažesnes sąskaitas už elektrą, dalis šalies gyventojų (16 proc.) namuose jau įdiegė papildomus efektyvaus energijos vartojimo sprendimus. Tokį taupymo būdą dažniausiai pasirinko didesnes nei vidutines pajamas vienam namų ūkio nariui per mėnesį gaunantys šalies gyventojai (39 proc.). Dalis apklausos dalyvių (po 11 proc.) taip pat sumažino savo būsto šildymą elektra. 

Išaugus energijos kainoms, didinti namų energijos vartojimo efektyvumą siekiant sutaupyti tampa vis svarbiau, teigia „Luminor“ banko kredito produktų skyriaus vadovė Olga Kazanavičienė. 

REKLAMA

„Šiuo laikotarpiu, kai elektros rinkoje vyrauja nežinia, iš klientų girdime, kad jie investuoja ne tik į saules elektrines, bet ir kitus elektros taupymo sprendimus – keičia senus katilus, šilumos siurblius, atnaujina nuosavo namo rekuperacines sistemas“, – teigė ekspertė. 

Vis dėlto, tyrimo duomenimis, daugiau nei penktadalis respondentų iki šiol nepriėmė jokių sprendimų, kaip sumažinti elektros suvartojimą (27 proc.). Šį atsakymą dažniausiai pasirinko jauniausi, 18–25 metų amžiaus respondentai (35 proc.). 

REKLAMA

„Nepaisant pernai padidėjusių elektros energijos kainų, dalis gyventojų dar nesiėmė veiksmų elektros energijos suvartojimui mažinti. Didžioji jų dalis – jauni šalies gyventojai. Bent iš dalies tokiam jų pasirinkimui įtakos gali turėti faktas, kad tai yra studentiško amžiaus žmonės, dalis kurių vis dar gyvena su tėvais ar nuomojamuose būstuose, tad kol kas nenori ar negali investuoti į savo gyvenamąją vietą“, – komentavo banko kredito produktų skyriaus vadovė. 

Tiesa, apie penktadalis apklausos respondentų (21 proc.) teigia uždirbantys tiek, kad gali apmokėti mėnesio sąskaitas net ir kylant kainoms. Tokį atsakymą dažniausiai pasirinko 26–35 m. amžiaus gyventojai (27 proc.), kurių gyvenamoji vieta yra didieji šalies miestai (25 proc.). 

Kiek jau galima tikėtis vagiais? Gal kas atsakys?
Čia kaip visą laiką , vakcinos bandymų paligonas ,išmanių skaitiklių bandymai , ir t.t. Lietuvos tauta paverta badymų triušiais , ar žiūrkėmis .
Vieno bajerio nesuprantu ! Pas mus visą parą 0.28 . O kas turi 2 zonų dieną moka po 0.34 ! Jie ką durni !?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų