Portalo tv3.lt skaitytoja pasidalijo savo sąskaita už šildymą. Ji siekia lygiai 100 eurų.
„Gyvenu Žirmūnų mikrorajone, senos statybos daugiabutyje, mano butas 46 kvadratinių metrų ploto. Praėjusį mėnesį mokėjau 106 eurus, užpraėjusį 102 eurus. Jau beveik pripratau, kad žiemą už šildymą tenka mokėti apie 100 eurų.
Labai laukiu pavasario ir mažesnių kainų. Juk visus tuos šildymui išleidžiamus pinigus galėčiau atsidėti taupymui, o dabar tenka juos išleisti “, – pasakojo moteris.
Dar kita vilnietė gyvenanti Fabijoniškėse gavo 132 eurų sąskaitą už šildymą.
„Gyvenu senos statybos daugiabutyje, 3 kambarių bute, praėjusį mėnesį mokėjau šiek tiek daugiau. Tikiuosi, kad ir toliau sąskaitos mažės. Tačiau jau pripratau ir sąskaitos jau nebešokiruoja. Tiesiog susitaikėme su vyru, kad už šildymą šiemet mokame brangiau.
Esame nusiteikę, kad panašiai teks mokėti ir kitais metais. Kai tokia situacija Ukrainoje, vargu, ar galime tikėtis, kad šildymo kainos kris“, – sakė moteris.
Tuo metu vilnietė Jovita gyvena 2021 metais pastatytame daugiabutyje, 3 kambarių bute.
„Mano sąskaita už šildymą siekia 36 eurus. Turbūt tai buvo geriausias metų sprendimas persikraustyti į naują butą. Anksčiau gyvenau senos statybos bute. Ko gero dabar ten gyvenant už šildymą tektų moketi 4 ar 5 kartus daugiau.
Daugėjo šildymo kompensacjų gavėjų
Vilniaus Šilumos tinklai komentavo, kad vasarį šilumos kaina buvo didžiausia per šį šildymo sezoną, tačiau mėnuo pasižymėjo teigiama oro temperatūra, todėl ir sąskaitos šiek tiek mažesnės nei sausį.
Tuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skaičiavo, kad nuo metų pradžios padvigubinus valstybės remiamų pajamų (VRP) dydį, taikomą būsto šildymo išlaidų kompensacijai apskaičiuoti, būsto šildymo kompensacijų gavėjų padaugėjo beveik 40 proc.
Tai rodo preliminarūs statistiniai duomenys, gauti palyginus 2021 m. ir 2022 m. sausio mėnesius. Sunkiau besiverčiantys šalies gyventojai kompensaciją gali gauti nepriklausomai nuo to, kokiu būdu šildosi būstą: centralizuotai, malkomis, dujomis, elektra ar kt.
„Statistiniai duomenys nepalieka abejonių, kad šį šildymo sezoną valstybės pagalba šalies gyventojams yra prieinamesnė ir taiklesnė. Džiaugiuosi, kad dar rudenį priėmėme teisės aktų pakeitimus, kurie leidžia didesnei daliai sunkiau besiverčiančių žmonių skirti būsto šildymo kompensacijas. Padvigubėjęs valstybės remiamų pajamų dydis, taikomas būsto šildymo išlaidų kompensacijai apskaičiuoti, leidžia gauti didesnes kompensacijas ir apsaugoti labiausiai pažeidžiamų žmonių pajamas”, – teigė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Kaip rodo statistiniai duomenys, beveik 95 proc. visų gyventojų, kurie kreipėsi dėl būsto šildymo kompensacijos, prašymai buvo patenkinti. Šiemet sausio mėnesį būsto šildymo išlaidų kompensacijų gavėjų buvo 127 tūkst., jiems paskirstyta 6,4 mln. Eur. Palyginimui, pernai tuo pačiu laikotarpiu būsto šildymo išlaidų kompensacijas gavo 91 tūkst. žmonių, išlaidos kompensacijoms mokėti sudarė 2,47 mln. Eur.
Palyginus 2022 m. sausio mėnesį su 2021 m. gruodžio mėnesiu matyti, kad dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos kreipėsi 5 kartus daugiau žmonių – atitinkamai gauta 149,7 tūkst. ir 30,4 tūkst. prašymų.
Labiausiai besikreipiančių dėl būsto šildymo kompensacijų skaičius augo Pagėgių r. (13,5 karto), Trakų r. (9 kartus), Palangos m. (8 kartus), Kėdainių r. (7,8 karto), Skuodo r. (7,6 karto), Vilniaus r. (7,3 karto), Šilutės r. (7 kartus) savivaldybėse.
Mažiausiai besikreipiančių dėl būsto šildymo kompensacijų skaičius didėjo Alytaus r. (2,6 karto), Kazlų Rūdoje (3 kartus), Šiaulių r. (3,1 karto), Varėnos r. (3,4 karto), Pasvalio r. (3,5 karto) ir Kretingos r. (3,5 karto).
SVARBU. Būsto šildymo išlaidų kompensacija teikiama už praėjusį mėnesį ir įprastai skiriama 3 mėnesiams, taip pat gali būti grąžinama už 2 praėjusius mėnesius. Jei žinoma, kad per paramos teikimo laikotarpį asmens ar šeimos situacija nesikeis, kompensacija gali būti skiriama visam šildymo sezonui, pavyzdžiui, pensinio amžiaus asmenims.
Kaip skaičiuojama būsto šildymo kompensacija
Nepasiturintiems žmonėms kompensuojama mokesčio už būsto šildymą dalis, viršijanti 10 proc. skirtumo tarp šeimos ar vieno gyvenančio asmens pajamų ir 2 VRP dydžių (258 Eur) kiekvienam šeimos nariui arba 3 VRP dydžių (387 Eur) vienam gyvenančiam asmeniui.
Apskaičiuojant pajamas būsto šildymo išlaidų kompensacijai, neįskaitoma darbo užmokesčio, nedarbo socialinio draudimo išmokos dalis (priklausomai nuo šeimos sudėties – nuo 20 iki 40 proc.), išmoka vaikui (vaiko pinigai).
Ekstremalios situacijos metu bei 6 mėnesius po jų atšaukimo nepasiturintiems gyventojams kreipiantis dėl piniginės socialinės paramos (socialinės pašalpos ir būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijų) jų turimas turtas nevertinamas.
Kaip sužinoti, ar kompensacija priklauso?
Paprasčiausias būdas sužinoti, ar priklauso būsto šildymo išlaidų kompensacija ir preliminarų jos dydį – pasinaudoti Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje www.spis.lt esančia Būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuokle.
Kur kreiptis dėl kompensacijos?
Gyventojai dėl būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijų skyrimo gali kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę, taip pat elektroniniu būdu www.spis.lt.