Vilniaus miesto gyventojai su portalu tv3.lt dalijosi savo sąskaitomis už šildymą.
Žirmūnų gyventoja Inga, gyvenanti senos statybos daugiabutyje, dviejų kambarių bute, sakė, kad už šildymą mokės šiek tiek daugiau nei 90 eurų.
„Tikrai maniau, kad sąskaita bus didesnė ir sieks virš 100 eurų. Gruodis buvo išlaidų mėnuo, daugiau, nei buvau numačiusi, išleidau dovanoms ir šventiniam vaišių stalui. Su nerimu laukiau sąskaitų už komunalines paslaugas.
Galvojau, bus daug blogiau. Na, kad sausį teks susispausti labiau atsisakyti nebūtinų paslaugų ar pasisėdėjimų kavinėse. Tačiau šildymo sezonas dar nesibaigia, tikiuosi, nesulauksime didesnių šalčių ir sąskaitos nedidės“, – vylėsi moteris.
Tuo metu Viršuliškių mikrorajono gyventojas Dainius irgi dalijosi 95 eurų sąskaita.
„Gyvenu dviejų kambarių, senos statybos bute. Praėjusį mėnesį mokėjau apie 80 eurų, dabar sąskaita šiek tiek padidėjo. Tikiuosi, kad ir toliau šildymo sąskaitos neviršys 100 eurų. Kažkaip susimokėsiu, o paskui jau ir pavasaris ateis.
Pernai balsavome už daugiabučio renovaciją, norime gyventi šilčiau ir taupiau. Tačiau visi tie reikalai stringa, dar niekas nejuda. Kas žino, kada ta renovacija prasidės“, – svarstė vyras.
Tuo metu Viršuliškėse naujos statybos daugiabutyje gyvenanti Jurgita sakė, kad už šildymą ir karštą vandenį mokės vos 20 eurų.
„Butas trijų kambarių, praėjusį mėnesį mokėjome panašiai. Gyvename šiltai, skųstis tikrai neturime kuo.
Prieš porą metų gyvenau senos statybos bute, tai už šildymą tekdavo kelis kartus daugiau mokėti“, – sakė moteris.
Šilumos tiekėjai: gyventojai šoko nepatyrė
Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pranešė, kad gruodžio 10 d. klientams jau paruošė sąskaitas ir išsiuntė sąskaitas už šildymą ir karštą vandenį.
Siekdama suvaldyti drastiškai kilusias energetinių išteklių kainas, bendrovė įgyvendino sprendimą gamtines dujas laikinai pakeisti taršesniu už jas mažasieriu mazutu, todėl vilniečiams 4 mėnesius iš eilės šilumos kaina esą mažėjo.
Šiltesnis gruodis lėmė mažesnį šilumos suvartojimą – tai atsispindi ir sąskaitose už 2022 m. gruodžio mėnesio šildymą, kurios yra šiek tiek mažesnės, nei 2021 m. tuo pačiu laikotarpiu.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) duomenimis 2022 m. gruodžio mėnesio vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Lietuvoje buvo 9,50 ct/kWh be PVM.
Tuo metu Vilniuje šilumos kaina gruodį buvo mažiausia tarp didžiųjų Lietuvos miestų ir siekė 8,47 ct/kWh be PVM. Ši tendencija išlieka ir sausio mėnesį – šiluma vilniečiams kainuos dar mažiau 7,87 ct/kWh be PVM.
„Palyginti 2021 m. ir 2022 m. šilumos kainas yra neobjektyvu, nes per metus pasikeitė šilumos kainos skaičiavimo metodika, o dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje kilo energetinių išteklių kainų krizė.
Žvelgiant iš kliento perspektyvos, kuriam rūpi bendra mokėtina suma už šildymą – 2022 m. ir 2021 m. gruodžio mėnesio sąskaitos panašios, o dažnu atveju netgi mažesnės. Tai lėmė ne tik beveik laipsniu šiltesnis gruodis, bet ir laiku priimti sprendimai dėl kuro rūšių naudojimo šilumos gamybai Vilniuje“, – pranešime cituojamas klientų komandos vadovas Laurynas Jakubauskas.
Už 2022 m. gruodžio mėnesį 50 kv. m. ploto buto šildymą renovuotame name klientai vidutiniškai mokės apie 68 eurų sąskaitą, nerenovuotame daugiabutyje – 114 eurų.
Kas lemia sąskaitų dydį?
Nors šilumos kaina visiems klientams yra vienoda, sąskaitų už šildymą dydis skiriasi. Tam yra objektyvių priežasčių, tačiau dalies jų suvaldyti negali nei centralizuotos šilumos tiekėjas, nei patys klientai.
Pirmiausia, sąskaitos už šildymą dydis priklauso nuo šilumos kainos, kuri yra kiekvieną mėnesį tvirtinama VERT ir keičiasi priklausomai nuo šilumos gamybai naudojamų išteklių kainos rinkoje.
„Antra, lauko oro temperatūra daro didelę įtaką sąskaitų už šilumą dydžiui – kuo šalčiau, tuo daugiau šilumos energijos reikia sunaudoti, siekiant apšildyti tą patį gyvenamąjį plotą. Trečia – būsto energetinis efektyvumas yra itin svarbus.
Atkreipsiu dėmesį, kad nauji ir renovuoti, modernizuotas šildymo sistemas turintys namai šilumos energijos sunaudoja mažiau, nei senos statybos namai. Renovuotų namų gyventojai moka apie 40 proc. mažesnes sąskaitas už šildymą. Ir žinoma, ketvirta, sąskaitos už šildymą dydis priklauso ir nuo šilumos vartojimo įpročių, jeigu būste yra galimybė reguliuoti energijos vartojimą pagal savo poreikius“, – sako L. Jakubauskas.
2022 m. gruodžio mėnesis buvo šiltesnis, nei praėjusiais (2021 m.) metais – vidutinė lauko oro temperatūra Vilniuje buvo -3 °C, kai tuo tarpu 2021 m. gruodį vidutinė temperatūra buvo -3,7 °C.
Pagalba apmokant sąskaitas už šildymą
Klientai, susiduriantys su finansiniais sunkumais apmokant sąskaitas už paslaugas, gali pasinaudoti ir siūlomu pagalbos paketu.
Vilniečiai gali kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybę dėl kompensacijų šildymui ir karštam vandeniui – atitikus kriterijus, kompensacijos skiriamos visam šildymo sezono laikotarpiui. Palyginti su praėjusiais metais, gyventojams taikomos palankesnės kompensacijų gavimo sąlygos.
Dėl itin didelio paraiškų skaičiaus, kai kurie klientai dar gali būti nesulaukę patvirtinimo dėl kompensacijos. Tokiu atveju nerimauti nevertėtų, nes šilumos tiekėjas, gavęs patvirtinimą iš savivaldybės, kompensaciją pritaikys ir už praėjusius mėnesius, o delspinigius, jeigu tokie buvo skaičiuojami, anuliuos.
Jei klientams nepriklauso kompensacija už šildymą ir karštą vandenį, jie dalį mokėjimų gali atidėti.
„Klientams, kurie kreipiasi į mus dėl šio susitarimo, sudaroma galimybė mokėti 50 proc. einamosios sąskaitos, o likusią dalį apmokėti lygiomis dalimis per 6 mėnesius pasibaigus šildymo sezonui. Šiuo metu pasinaudoti pagalba ir atidėti dalį mokėjimų nusprendė 29 klientai“, – pažymi Klientų komandos vadovas L. Jakubauskas.