Rusijos Federacijos piliečių, tranzitu vykstančių per Lietuvos Respublikos teritoriją, atpažinimui naudojami įvairūs dokumentai (pasai, vieningos standartinės vizos, supaprastinto tranzito dokumentai ir pan.). Rusijos Federacija išduoda užsienio kelionių dokumentus su lustais, kuriuose saugoma informacija, nurodanti Rusijos Federacijos piliečių tapatybę.
Rusijos Federacijos piliečiams, vykstantiems su supaprastinto tranzito dokumentais, Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos sukūrė trijų pakopų kontrolės sistemą: 1-ji pakopa - miestų, rajonų teritorinių policijos komisariatų pajėgos; 2-jį - apskričių centrų vyriausiųjų policijos komisariatų pajėgos ir 3-jį - Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centras, kaip centrinis organas, užtikrinantis funkcijų vykdymą ir reikiamą koordinavimą.
Valstybės sienos apsaugos ar policijos pareigūnai atlieka pradinį dokumentų patikrinimą. Šiam tikslui, pasinaudojus Europos Sąjungos įkurto Išorės sienų fondo lėšomis, buvo įsigyta speciali įranga – greito identifikavimo įrenginiai. Šie įrenginiai skirti asmens tapatybės nustatymui, panaudojant kairės ir dešinės rankų smilius. Įtartini dokumentai perduodami išsamiam patikrinimui teritorinių policijos padalinių dokumentų tyrimų specialistams ar kriminalistinių tyrimų biurų specialistams.
Pagrindiniai įtartinų dokumentų tyrimai atliekami 1-os ir 2-os pakopos policijos padaliniuose. Išsamūs laboratoriniai tyrimai, kartu su suklastoto dokumento padirbimo būdo nustatymu, klastotės ypatybių, popieriaus ir dažų analizės, atliekami 3-os pakopos įstaigose – Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centre.
Siekiant, kad dokumentų patikrinimas būtų kokybiškas, vyktų greitai ir sklandžiai, buvo įsigyti antivandalinio elektroninio daktiloskopavimo įrenginiai bei asmens dokumentų skeneriai. Antivandalinio elektroninio daktiloskopavimo įrenginys skirtas žmogaus rankų pirštų ir delnų atspaudų paėmimui, nenaudojant volelio ir dažų. Gauti atspaudai yra siunčiami į Automatizuotą daktiloskopinio identifikavimo sistemą apdorojimui. Tai leidžia užtikrinti operatyvumą, sutaupyti laiko resursus bei papildomas išlaidas.
Asmens dokumentų skeneriai skirti informacijos iš dokumento nuskaitymui, nuskaitytų duomenų atvaizdavimui bei nuskaitytų atvaizdų lyginimui su duomenų bazėje esančiais pavyzdžiais ir aprašymais. Atliekant asmens dokumento tyrimą yra sulyginami asmens duomenys atspausdinti pačiame dokumente su įrašytais skaitmeniniame luste. Sulyginamas tiriamasis dokumentas su to dokumento pavyzdžiu, esančiu duomenų bazėje. Lyginamas ne tik pats dokumento vaizdas, bet ir jo specialiosios apsaugos priemonės, kurios matomos skirtinguose šviesos šaltiniuose, tokiuose kaip infraraudonieji spinduliai ar ultravioletinė šviesa.
Naudojant šias modernias įrangas, tyrimai atliekami itin efektyviai. Policijos pareigūnai patikrina asmens kelionės ir jo transporto priemonės registracijos dokumentus per 3 - 5 minutes. Policijos pareigūnai ir policijos kriminalistinių tyrimų padalinių specialistai patvirtina dokumentų klastojimo faktą, klastojimo būdą bei ypatybes per 1-2 dienas. Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centras atlieka dokumentų patikrinimą per 15 dienų nuo ikiteisminio tyrimo įstaigos užduoties gavimo.
Projektas „Dokumentų tyrimo ir tikrinimo įrangos įsigijimas“ buvo įgyvendintas pagal Išorės sienų fondo 2010 metų metinės programos prioriteto „Parama tolesniam laipsniškam bendros integruotos sienų valdymo, susijusio su asmenų patikrinimais ir išorės sienų priežiūra, sistemos diegimui“ veiksmą „Įsigyti dokumentų tyrimo ir tikrinimo įrangą“.
Daugiau informacijos apie Išorės sienų fondą - http://www.vrm.lt/go.php/lit/Apie-Iores-sienu-fonda/800
Užsakymo Nr. 3011