Politologai ir sociologai ilgam turės medžiagos svarstymams ir tyrimams, kodėl šie rinkimai baigėsi būtent šitaip. Tuo tarpu ekonomistai ir finansų rinkų dalyviai stengiasi objektyviai vertinti išrinktojo prezidento ketinimus, galimybes ir… vėl drožia pieštukus prognozių perbraižymui. Išties, rinkoje šįryt buvo dalijamasi ir pralinksminančiais paaiškinimais – už D. Trumpą balsavo Chuck Norris! Štai ir atsakymas į klausimą „Kodėl?“. O dabar metas pereiti prie konstruktyvių vertinimų.
Prieš rinkimus buvo manoma, kad tiek finansų rinkos, tiek ir ekonominis pasaulis Donaldo Trumpo pergalę įvertins neigiamai. Tačiau neigiama reakcija tetruko keletą valandų: išgąstis dėl to, kad pildosi baisiuoju laikytas scenarijus, lėmė pirminį akcijų rinkų kritimą 5 proc., doleris susilpnėjo kitų svarbiųjų valiutų atžvilgiu apie 3 proc. Tačiau ši griūtis, pirma, nebuvo itin žymi, antra, labai greitai rinkos persigalvojo, ir užuot kritusios, dieną baigė kilimu. Ką gi, dideliam daugelio nustebimui, iš finansinio pasaulio reakcijos, praėjus parai po rinkimų, galima daryti įdomią išvadą: galbūt D. Trumpas JAV prezidento amplua nėra tokia jau absoliučiai vienareikšmė blogybė. Taigi, kas vyksta dabar ir ko galime tikėtis?
Žiūrint į D. Trumpą bandoma įžvelgti tiek asmenybės, tiek vykdomos politikos panašumų su 40-ojo JAV prezidento Ronaldo Reagano administracijos veiksmais. Kadangi R. Reagano prezidentavimas vertinamas teigiamai, pasaulis ieško vilčių, kad D. Trumpo kadencija nebus tokia katastrofa, kokios bijojome girdėdami nekonstruktyvius jo komentarus priešrinkiminės agitacijos metu. Ir jei jis įgyvendins bent dalį savo priešrinkiminių ekonominių pažadų, JAV ekonomikos ateitis trumpuoju ir vidutiniu laikotarpiu gali būti netgi visai šviesi.
Kalba, nuraminusi akcijų rinką
Nurimusi akcijų rinka jau spėjo tapti augimo rinka. Tikėtina, kad akcijų indeksus kažkiek nuramino ir vakarykštė D. Trumpo kalba, pasakyta jau paaiškėjus rinkimų rezultatams. Joje jis ne tik dėkojo prisidėjusiems prie pergalės, bet ir išreiškė ketinimus siekti bendradarbiavimo su kitomis valstybėmis, vykdyti reformas savo šalyje. D. Trumpas kalbėjo tinkamai ir elgėsi pagarbiai. Kad ir koks didelis kontrastas tai buvo, palyginti su prieš rinkimus vykdyta agitacine kampanija, galbūt D. Trumpas, laimėjęs prezidento rinkimus, taps panašesnis į prezidentą ir suvoks, kad turi atitikti šiai institucijai keliamus reikalavimus įvairiose srityse?
Aprimusios rinkos iš naujojo prezidento tikisi permainų ir fiskalinio skatinimo. Būtent fiskaliniai stimulai, apie kuriuos D. Trumpas kalbėjo kampanijos metu, leidžia prognozuoti, kokių ekonomikos sektorių augimo galima tikėtis. Jei bent iš dalies bus vykdomos jo įvardytos milžiniškos infrastruktūros programos bei sveikatos priežiūros sistemos reforma, tai turės teigiamą impulsą kai kuriems su tuo susijusiems verslo sektoriams. Būtent šių sektorių įmonių akcijos ėmė kilti pirmiausiai ir sparčiausiai. Taip investuotojai parodė tikėjimą galimais D. Trumpo veiksmais šiose sferose ir, tikėtina, jį išlaikys ir toliau, jeigu išrinktasis prezidentas nepradės vėl kalbėti taip, kaip kalbėjo agitacijos metu. Panašu, kad ateina metas keisti savo nuomonę dėl akcijų rinkos krypties ir tapti pozityviau nusiteikusiais akcijų atžvilgiu, nei buvome nusiteikę pastaruosius pusę metų. Iš FED laukiama palūkanų didinimo
D. Trumpas ilgą laiką deklaravo mažinsiantis mokesčius, o tai reikštų stiprų teigiamą efektą ekonomikos plėtrai trumpuoju ir vidutiniu laikotarpiu. Tokiu atveju šalies ūkis sparčiau augtų bent dvejus metus, taip pat didėtų infliacija, o JAV Federalinė rezervų sistema (FED) turėtų sparčiau didinti bazinę palūkanų normą. Dėl šių lūkesčių vakar smarkiai kilo obligacijų palūkanų normos pirmiausiai JAV, bet taip pat ir euro zonoje. Pavyzdžiui, 10 metų trukmės JAV vyriausybės obligacijų pajamingumas pakilo 0,25 proc., ir tai yra reikšmingas pokytis. Žinoma, visa tai yra tik dalis istorijos. Kitą dalį – augsiančią valstybės skolą bei biudžeto deficitą – daugelis šiandien nutyli. Šie argumentai dar ras laiko apkartinti šviesias ekonomines perspektyvas ir rinkų nuotaikas.
Kalbant apie palūkanų normas, taip pat svarbu pastebėti, kad D. Trumpas visos kampanijos metu kritikavo FED už tai, kad šios ilgą laiką buvo laikomos labai žemai, išpūtė burbulą akcijų rinkoje. Manome, kad tai gali reikšti, jog FED vadovas bus keičiamas. Neaišku, ar tai įvyks pasibaigus dabartinės vadovės Janet Yellen kadencijai 2018-aisiais, ar anksčiau. Tačiau akivaizdu, kad naujasis FED vadovas turės būti labiau palaikantis aukštesnių palūkanų normų aplinką, ir iš FED sulauksime aktyvesnio bazinių palūkanų normų didinimo, nei būtume galėję tikėtis H. Clinton pergalės atveju.
Ar tikrai bijojome labiau, nei reikėjo?
Šiandien galime prognozuoti ir kalbėti, ką tik norime, tačiau didžiausias nežinomasis šiuo metu ir yra D. Trumpas: į prezidento postą jis ateina neturėdamas politinės patirties, nei ekonominis, nei politinis pasaulis nežino jo nuostatų ir politinių gebėjimų, neaišku, kiek nuoseklus jis bus vykdydamas reformas, apie kurias kalbėjo agitacijos metu. Vis dėlto, jeigu jis įgyvendins bent dalį pažadų, trumpuoju ir vidutiniu laikotarpiu, tai bus pozityvus impulsas ir JAV, ir globaliai ekonomikai, nes daugybė pasaulio šalių – Kinija, ES valstybės, Centrinės ir Pietų Amerikos šalys – su JAV yra susijusios glaudžiais saitais.
Nors D. Trumpas yra protekcionizmo šalininkas ir yra daug kalbėjęs apie priešiškumą Kinijai, Lotynų Amerikos valstybėms, pasisakęs prieš užsienio prekybos sutartis, turės praeiti laiko, kol paaiškės, kas iš jo kalbų taps realybe. Nesitikime, kad bus vykdomi visi protekcionistiniai grasinimai užsienio prekybos sutarčių atžvilgiu. Laukiama konstruktyvaus darbo ir bendrų sprendimų su Kongresu, kur dominuoja jo atstovaujama respublikonų partija.
Šiandien finansų rinkos visu balsu šaukia: bijojome kur kas labiau, nei vertėjo. Tikimasi, kad nuosekliai dirbti D. Trumpą įpareigos prezidento institucija. Todėl lūkesčiai tiek JAV, tiek kitų pasaulio šalių ekonominių pokyčių atžvilgiu yra ne tokie ir prasti. Išties, panašu, kad dabar turimas rezultatas yra kur kas pozityvesnis, nei tas, kurį nulėmė neseniai britų priimtas sprendimas „Brexit“. Tačiau visa tai – išimtinai ekonominė perspektyva.
Naujojo JAV prezidento ketinimai užsienio politikos srityje ir Rytų Europos šalis gąsdinantis flirtavimas su Rusija kuria labai didelius neapibrėžtumus, kurie tikrai niekur nedings artimiausiu metu.