• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos ekonomika, pernai dėl koronaviruso krizės susitraukusi 0,9 proc., šiemet turėtų atsigauti ir šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) augs 4,3 procento.

Lietuvos ekonomika, pernai dėl koronaviruso krizės susitraukusi 0,9 proc., šiemet turėtų atsigauti ir šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) augs 4,3 procento.

REKLAMA

Prognozuojama, kad 2022 metais BVP augimas sieks 4 proc., o 2023–2024 metais ūkio plėtra turėtų kasmet būti po 3,5 proc., penktadienį pranešė Finansų ministerija.

Birželį ministerija prognozavo, jog BVP šiemet augs 4,1 proc., 2022 metais – 4,4 proc., o 2023–2024 metais – vidutiniškai po 3,5 proc. per metus.

Anot ministerijos, ekonomikos augimą vidutiniu laikotarpiu skatins augantys vidaus vartojimas ir investicijos bei didėjančios eksporto apimtys.

„Lietuvos ekonomika tiek šiais, tiek kitais metais demonstruos spartų augimą. Matome, kad stabilizavus pandeminę situaciją „užsikūrė“ abu ekonomikos varikliai – vidaus vartojimas ir eksportas. Gerėjant lūkesčiams stiprėja namų ūkių vartojimas ir ženkliai auga verslo investicijos, o palankesnė išorinė aplinka sudaro prielaidas sparčiam eksporto augimui“, – pranešime sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.

REKLAMA
REKLAMA

Prognozuojama, kad namų ūkių vartojimo išlaidos šiemet augs 5,4 proc., o 2022 metais – 3,8 proc., valdžios sektoriaus vartojimas – atitinkamai 0,3 proc. ir 0,1 proc., o bendrojo pagrindinio kapitalo formavimas (investicijos) – atitinkamai 13,4 proc. ir 7,5 procento. Prekių ir paslaugų eksportas šiemet turėtų padidėti 11,1 proc., kitąmet – 6,2 proc., importas – atitinkamai 14,2 proc. ir 7,4 procento.

REKLAMA

Vidutinė metinė infliacija, kuri pernai buvo 1,1 proc., šiemet turėtų šoktelėti iki 3,4 proc., kitąmet sumažėti iki 2,5 proc., o 2023-2024 metais sudaryti po 2 procentus.

„Atsižvelgiant į ekonominę raidą, situaciją darbo rinkoje ir sprendimus dėl MMA bei viešojo sektoriaus atlyginimų didinimo, į viršų peržiūrėjome ir vidutinio darbo užmokesčio augimo projekcijas tiek šiems, tiek ir kitiems metams – tai reiškia, kad gyventojų perkamoji galia ir toliau augs, nepaisant laikinai paspartėjusios infliacijos“, – teigė finansų ministrė G. Skaistė. 

REKLAMA
REKLAMA

Prognozuojama, kad nedarbo lygis, pernai siekęs 8,5 proc., šiemet sumažės iki 7,4 proc., o kitąmet – iki 6,7 proc., tuo metu užimtų gyventojų skaičius šiemet turėtų padidėti 0,4 proc., o 2022 metais – 0,9 procento. Vidutinio mėnesio darbo užmokesčio iki mokesčių augimas šiemet turėtų siekti 9 proc., 2022 metais – 8 proc., o bendro darbo užmokesčio fondo augimas – atitinkamai 9,5 proc. ir 9 procentais. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot ministerijos, šiemet darbo užmokestį reikšmingai didins stipriai išaugusi darbuotojų paklausa ir darbuotojų, turinčių darbo rinkos poreikius atitinkančius įgūdžius, trūkumas bei padidinti atlyginimai viešajame sektoriuje.

Ministerijos teigimu, esminiais neigiamos rizikos veiksniais, dėl kurių gali keistis numatytos prognozės, išlieka naujų viruso atmainų keliamas didelis neapibrėžtumas, neaiškus pandemijos suvaldymo globaliu mastu terminas ir neužtikrintumas dėl globalios ekonomikos atsigavimo masto, sustiprėjusios geopolitinės įtampos bei galima įtampa finansų rinkose, netolygus vakcinavimo procesas tarp pasaulio valstybių ir neatsakingas, pandemijos plitimą skatinantis, visuomenės elgesys.

Taip pat neatmestina teigiama rizika, kad efektyvus masinio populiacijos vakcinavimo planų įgyvendinimas Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse sudarys pagrindą dar šiemet ekonomikai augti sparčiau, nei numatyta šiame scenarijuje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų