Laikas nustoti be saiko taupyti. Tokį raginimą „Lietuvos rytas" išgirdo iš ekonomisto Anderso Aslundo. Jis tikina, kad Lietuvai blogiausia – jau praeityje. „Niekas nepamirštama greičiau nei sėkmė", – Petersono ekonomikos institute Vašingtone pareiškė A.Aslundas, pristatydamas naująją ekonomikos studiją „Paskutiniai bus pirmi".
Taip drąsiai knygą apie sunkmetį Rytų Europoje pavadino A.Aslundas. Šis ekonomikos ekspertas iš Švedijos, dirbantis JAV, visada garsėjo savo ginčytinais pareiškimais.
Prasidėjus sunkmečiui daugelis pasaulio ekonomistų kalbėjo, kad Baltijos šalims teks devalvuoti savo valiutas. A.Aslundas purtė galvą, o dabar pabrėžia, kad jis buvo teisus.
Jis yra vienas iš nedaugelio, kurie itin optimistiškai vertina padėtį Lietuvoje ir visame regione, dėl ko dažnai sulaukia kolegų kritikos.
„Kone dešimt metų Lietuva pagal ekonomikos augimą smarkiai lenkė Vidurio Europos šalis: nuo 2000 iki 2007 metų Lietuvos ekonomikos rodikliai kilo vidutiniškai po 9 proc. Viskas vyko per greitai, todėl lietuviai pajuto didesnį nuosmukį. Dabar Lietuvai sunkiausia dėl to, kad žmonės išsigando ir sumažino vartojimą“, – sako ekspertas.
Pasak jo, blogiausia, kad žmonės išleidžia mažiau tų pinigų, kuriuos jie turi. Iš baimės prasidėjo taupymo metas. Ypač Lietuvoje ir Latvijoje. „Čia ekonomika smuko būtent dėl sumažėjusio vartojimo šalies viduje, o ne smukusio eksporto, kaip Slovakijoje ir Čekijoje. Manau, kad laikas lietuviams nusiraminti ir grįžti prie normalių vartojimo įpročių. Tuomet vėl ims kilti ir bendrasis vidaus produktas (BVP)“, – tvirtina A. Aslundas.