Brangus skundikas
2012 metais JAV valdžia sumokėjo rekordinę sumą informatoriui, kuris padėjo išaiškinti, kad vienas bankas pažeidinėjo įstatymus, padėdamas klientams išvengti mokesčių. Laimingasis, gavęs 104 mln. dolerių, buvo Bredlis Birkenfeldas, užimantis vieną iš svarbiausių postų viename didžiausių Šveicarijos bankų UBS. Jo parodymai padėjo apkaltinti banką padėjus klientams nuslėpti lėšas, kad jos nebūtų apmokestintos. Tiesa, prieš gaudamas piniginę dovaną už sąžiningumą, pats B. Birkenfeldas kelerius metus praleido kalėjime. Jis buvo kaltinamas briliantų iš Europos į Ameriką milijardieriui Igoriui Oleinikovui gabenimu kontrabanda.
Be „otkato“ – nė iš vietos
Nesąžiningumu 2012 metais buvo įtartos net kelios stambios kosmoso pramonės įmonės. Didžiosios Britanijos valdžia inicijavo tyrimą prieš variklių gamintoją „Rolls-Royce“, kuri esą siekdama naudingų kontraktų papirkinėjo savo partnerius Azijos ir ramiojo vandenyno regione. Panašus tyrimas šiuo metu atliekamas ir dėl kompanijos EADS, kuri taip pat įtariama derybose su Artimųjų Rytų partneriais nevengusi sukčiavimo stambiu mastu.
Tabletės vokelyje?
2012 metų rugpjūtį farmacijos gigantas „Pfizer“ sumokėjo JAV valdžiai 60 mln. dolerių, kad atsikratytų kaltinimų korupcija Rusijos, Bulgarijos, Kinijos, Čekijos, Italijos, Kazachstano, Serbijos ir kai kurių kitų šalių rinkose. Ši kompanija buvo kaltinama bandymu papirkti savo partnerius ir oficialius asmenis šešiais skirtingais būdais, tarp kurių ir kyšiai muitininkams bei pinigų pervedimas į ofšorinių kompanijų sąskaitas siekiant nuslėpti korupcijos pėdsakus. Manoma, kad panašiai ši kompanija elgėsi mažiausia 10 metų.
Vokiškas patikimumas
Didžiausia Vokietijos kredito įstaiga „Deutsche Bank“ šiemet pateko į korumpuotųjų sąrašus du kartus. Iš pradžių bankas JAV turėjo sumokėti 202 mln. dolerių dydžio baudą už sukčiavimą draudžiant ipotekos kreditus, o vėliau pateko į pirmuosius laikraščių puslapius – kompanija ir grupė jos bendradarbių įtariami sukčiavimu prekiaujant šiltnamio dujų kvotomis Europos Sąjungos teritorijoje.
Parduodamos teisės transliuoti rungtynes
Korupcijos skandalai 2012 metais neaplenkė ir sporto valdininkų. FIFA eksprezidentas Žoao Avelanžas ir buvęs Brazilijos futbolo federacijos vadovas Rikardo Teišeris ne vienerius metus ėmė milijoninius kyšius už kontraktus transliuoti per televiziją pasaulio čempionato mačus. Apie valdininkų nesąžinigumą visuomenei tapo žinoma po to, kai Šveicarijos aukščiausiasis teismas nusprendė paskelbti dokumentą, kuriame kalbama apie kyšius, kuriuos FIFA eksprezidentas gavo nuo 1974 iki 1998 metų, o Rikardo Teišeris nuo 1989 iki 2012 metų.
IKEA vadovai – irgi ne šventieji
Liepą IKEA Rusijos padalinio komercinio papirkinėjimo byloje 5 metus kalėti griežto režimo kolonijoje buvo nuteistas Turkijos pilietis Okanas Junalanas. Jis buvo sulaikytas vienoje iš Maskvos kavinių 2011 metų balandį, kai jis paėmė 6,5 mln. rublių kyšį. Ši suma buvo skirta IKEA grupės Rusijoje vadovui švedui Karlui Ola Ingvaldsonui. Pinigų jis reikalavo už dviejų patalpų garsiame prekybos ir pramogų centre nuomą. K. Ingvaldsonas ir jo bendrininkas kol kas nesulaikyti, jų tebeieškoma.
Kyšis pagal Hollywood‘ą JAV vertybinių popierių komisija SEC inicijavo tyrimą prieš didžiausias šalies kino studijas, kurios įtariamos davusios kyšius siekdamos organizuoti filmavimus ir kino filmų demonstravimą Kinijoje. Metų viduryje SEC išsiuntė oficialius prašymus suteikti informacijos mažiausiai penkioms studijoms, tarp kurių 20th Century Fox, Disney и DreamWorks Animation. SEC domisi šių kino studijų ryšiais su įvairaus rango valdininkais. Tyrimas kol kas tęsiamas.
Prezidentinė korupcija
2012 metais buvo priverstas atsistatydinti Vokietijos prezidentas Christianas Wulffas. tai jis padarė po to, kai Hanoverio prokuratūra pateikė prašymą panaikinti jo teisinę neliečiamybę. Tokio prašymo priežastis – eksprezidento ryšiai su bičiuliu – verslininku milijonieriumi Egonu Geerkensu, kuris suteikė aukštam valdininkui kreditą itin palankiomis sąlygomis. Ch. Wulfas kaip įmanydamas stengėsi nuslėpti sandėrį, tačiau informacija vis dėlto pateko į viešumą.
Be kyšio parduotuvės nepastatysi
Didžiausias JAV prekybos tinklas „Wal-Mart“ sistemingai duodavo kyšius siekdamas gauti leidimus statyti savo supermarketus Meksikoje. Manoma, kad taip kompanija gavo leidimus pastatyti 19 parduotuvių. JAV teisėsaugos institucijos šiuo metu dar tęsia tyrimą, nors Meksikos valdžios institicijos taip ir nesugebėjo rasti jokių korupcijos liudininkų.
„Starbucks“ nuostoliai
Spalį agentūra „Reuters“ nustatė, kad Didžiojoje Britanijoje „Starbucks“ trejus metus nuo 2009 metų nemokėjo pajamų mokesčio ir mokesčio už korporaciją. Pastaruosius 10 metų kompanija tvirtino patirianti nuostolių ir išvengdavo mokesčių. Tačiau Britanijos rinkoje per 14 pastarųjų metų kompanijos apyvarta sudarė 3,1 mlrd. svarų sterlingų, o mokesčių buvo sumokėta 8,6 mln. Po to, kai kompaniją patikrino, „Starbucks“ pažadėjo 2013 ir 2014 metais sumokėti po 10 mln. Svarų sterlingų nepaisant to, ar tais metais kompanija dirbs pelningai.