Vilniuje vykstančiame Pasaulio lietuvių ekonomikos forume (PLEF) „Konkurencinga ateities Lietuva: investicijos į asmenybes, žinias ir inovacijas“ dalyvaujantis mokslininkas futuristas Davidas Passigas (Izraelis) kalbėjo apie iššūkius, kuriuos sukels ir formuos įvairūs XXI a. įvykiai.
Anot mokslininko, nerimą kelia besikeičianti demografinė situacija, dėl kurios gali išsibalansuoti tiek socialinė, tiek ekonominė sritys.
Anot D. Passigo, pasaulį pakeis kitas dalykas – demografinis lūžis.
,,Prieš 12 tūkst. metų pasaulyje gyveno 5 mln. gyventojų. Kad pasiektume 1 mlrd. ribą, reikėjo 11 tūkst. metų. Kitiems milijardams užaugti prireikė tik šimtų, o vėliau ir keliasdešimties ar keliolikos metų. Tai mums nurodo, kad mūsų kažkas laukia", - dėstė futurologas, priminęs, kad šiandien tie milijardai žmonių padaro mūsų pasaulį tokį, koks jis yra.
Mokslininko teigimu, įvairiais skaičiavimais 2050 metais pasaulyje bus 9-10 mlrd. gyventojų. Bet pabrėžė, kad futurologų teigimu, šio amžiaus pabaigoje jis bus gerokai mažesnis.
,,Šio amžiaus pabaigoje gyventojų skaičius bus 5-6 mlrd., tai sakau 80 proc. tikslumu. Viskas pasikeis, nuo geriausių iki blogiausių dalykų. Dar niekada žmonija neaugo ir nežlugo tokiais tempais", - tikino futurologas.
„Kaip jūs manote, kas bus labiausiai trokštamas dalykas XXI amžiuje? – Maži vaikai. Nebus vaikų – nebus jaunuolių, nebus darbo jėgos, nebus inovacijų'' - sakė atstovas.
„Žmonių populiacija ateityje tik mažės – XXI a. pab. pasaulyje bus vos 5-6 mlrd. gyventojų. Kadangi gyventojų mažėjimą lemia daugybė veiksnių, sprendimų paieška užtruks. Todėl jų turime ieškoti jau dabar“, – teigė PLEF dalyvaujantis mokslininkas.
„Prieš 200 m. žmogaus gyvenimo trukmė buvo 25 m. Dabar skaičiuojame ne kiek gyvena žmogus, o kiek jis būna sveikas. Tai parodo, kaip viskas keičiasi, todėl nemanau, kad yra bent vienas žmogus pasaulyje, kuris galėtų pasakyti, kaip gyvensime po 5o m.''
Kaip pagrindinę to priežastį mokslininkas įvardijo moterų kiekio mažėjimą visame pasaulyje. Šiandien 100 moterų vidutiniškai tenka 117 vyrų. Lyčių santykis keičiasi visame pasaulyje neigiama linkme: vyrų skaičius daugėja, moterų – mažėja.
,,Mūsų visuomenei trūksta mergaičių. Iki 2050 metų, tūkstantmečio vaikai pasens, o jaunimo bus žymiai mažiau. O be jaunų žmonių nėra kūrybiškumo, nėra technologijų", - kalbėjo futurologas savo įžvalgas įliustruodamas skaičiais. Anot jo, iki 2030 metų Rusija prapras apie 20 mln. žmonių, Japonija – 11 mln., vien dėl moterų ir vyrų santykio pasikeitimo.
D. Passigo teigimu, per ateinantį šimtmetį mūsų planeta pasikeis labiau nei per pastaruosius 5 tūkst. metų, todėl žmonijai teks išmokti itin greitai įsisavinti naujausias technologijas.
Apie ateities Lietuvą globalaus pasaulio kontekste forume diskutavo pastaruoju metu ypač garsinantis Lietuvą bendrovės „Get Jar“ įkūrėjas ir vadovas Ilja Laurs, kiti verslininkai, mokslininkai, politikai.
PELF metu I. Laursui įteiktas aukštas apdovanojimas.
Inovacijų sąjunga - geresnei Europai