Buvo pirkėjas
Suomijos kepinių ir konditerijos gamybos grupė „Fazer“, Kaune turinti kepyklą „Gardėsis“, dar birželį pranešė atleidžianti 182 iš 218 darbuotojų ir perkelianti gamybą į Latvijos miestą Ogrę – visą gamybą Latvijoje planuojama sujungti į vieną kepyklą.
Padalinį Kaune nusprendusi uždaryti „Fazer Bakery Baltic“ iš Lietuvoje registruotų juridinių asmenų buvo gavusi pasiūlymų parduoti „Gardėsį“. Pirkėjas planavo tęsti gamybą, jam buvo reikalingi visi darbuotojai ir įranga, tačiau savininkai nė nesileido į kalbas. „Fazer“ pasirinko geriau atleisti žmones ir pabandyti išlaikyti savo dalį Lietuvos rinkoje, ją aptarnaujant iš gamyklos Latvijoje.
„Gamybos konsolidavimas yra strateginis sprendimas, o mūsų siekis – augti Lietuvos rinkoje su stipriais prekių ženklais ir gerai žinomais produktais. Bendrovė nesvarsto ir nesvarstys parduoti dalį verslo“, –- apie „Fazer“ prekių ženklams galimą nepageidaujamą papildomą konkurenciją sakė „Fazer Bakery Baltic“ vadovė Anne Mere.
Investicijos nepadėjo
Vos prieš septynerius metus „Fazer“ Kaune į gamybą investavo apie 1,7 mln. eurų. Tačiau pakuotų duonos gaminių vartojimas Baltijos šalyse kelerius metus iš eilės mažėja, o per pastaruosius metus Baltijos šalių kepinių rinka sumažėjo 2 proc. „Gardėsio“ gamybos produkcijos užimama dalis rinkoje labai susitraukė.
„Vartotojai tapo jautresni kainoms, o rinka vis labiau priklauso nuo kainos akcijų, tai lemia aštresnę kainų konkurenciją ir mažesnes maržas“, – agentūrai ELTA yra komentavusi A. Mere.
Suomių sprendimas – skaudus, tačiau nėra neteisėtas. Darbuotojų atleidimo priežastis nurodoma Lietuvos Respublikos darbo kodekso 57 str. 1 d. 1 p. pagrindu – darbuotojo atliekama darbo funkcija darbdaviui tampa perteklinė dėl darbo organizavimo pakeitimų ar kitų priežasčių, susijusių su darbdavio veikla.
Ekonomistai yra atkreipę dėmesį, kad duonos vartojimas mažėja ir tai aštrina konkurenciją, todėl prognozuojama, kad įmonių konsolidacija neišvengiama, o mažesnių kepyklų perspektyvos – komplikuotos.
„Gardėsio“ kepykloje gamyba dar vyksta. Procesą planuojama baigti iki šių metų pabaigos. Numatomo darbuotojų Kaune atleidimo laikotarpis – nuo rugsėjo 30 iki gruodžio 16 d.
Apie planuojamą atleidimą įspėti kepimo cecho darbininkai, duonos kepėjai – 84, pakavimo cecho darbininkai – 30, sandėlio darbininkai – 20, pamainos vadovai – 11, taip pat mechanikai, dispečeriai, sandėlininkai, buhalteriai ir kt. profesijų darbuotojai.
Užimtumo tarnybos atstovė Milda Jankauskienė informavo, kad Kauno klientų aptarnavimo departamento specialistai bendradarbiauja su „Fazer“ ir teikia paslaugas pagal su darbdaviu suderintą poreikį.
„Pagal susitarimą įmonėje rugpjūčio 28 d. įvyko informacinis susitikimas su 35 įspėtais apie atleidimą darbuotojais, pristatant jiems Užimtumo tarnybos (UT) teikiamas paslaugas, įsidarbinimo galimybes ir atsakant į jiems aktualius klausimus. Kitas toks susitikimas numatytas spalio 28 d.“, – informavo UT specialistė.
Kepėjų trūksta
„Fazer Bakery Baltic“ vadovė A. Mere „Kauno dienai“ teigė, kad bendrovė ieško būdų, kaip padėti Kaune be darbo likusiems žmonėms.
„Vertiname visus savo darbuotojus ir sudarome visas sąlygas, kad mūsų darbuotojai, kurių darbo vietų po struktūrinio pokyčio nelieka, rastų kitas. Kauno padalinyje darbuotojams, kurie ieško darbo, gelbsti karjeros konsultantas. Buvo suorganizuota sesija su UT specialistais. Įmonei paskelbus apie gamybos pajėgumų perskirstymą, gavome nemažai darbo pasiūlymų būtent gamybos darbuotojams, jais esame pasidaliję įmonės viduje“, – informavo A.Mere.
„Fazer Bakery Baltic“ vadovė atkreipė dėmesį, kad po planuojamų pokyčių „Fazer Bakery Baltics“ Lietuvos komercinis padalinys su pagalbinėmis funkcijomis ir toliau veiks Kaune.
M. Jankauskienė pabrėžė, kad apie atleidimą įspėti bendrovės darbuotojai jau dabar gali susipažinti su viešai skelbiamomis UT registruotomis laisvomis darbo vietomis, kurių Kauno mieste kiekvieną mėnesį registruojama daugiau nei 2,5 tūkst.
„Darbo pasiūlymai kiekvienam klientui parenkami individualiai, atsižvelgiant ne tik į įgytą išsilavinimą, turimą darbo patirtį, bet ir į asmens pageidavimą darbui. Šiuo metu kepėjams ir konditeriams šalyje yra registruotos 167 laisvos darbo vietos, iš jų – 39 darbo skelbimai Kaune. Iš šios įmonės atleistiems darbuotojams galima bus pasiūlyti laisvų darbo vietų maisto pramonės gamybos veiklą vykdančiose įmonėse ar viešojo maitinimo paslaugas teikiančiose įstaigose. UT taip pat gali pasiūlyti persikvalifikuoti“, – paaiškino specialistė.
Paprašyta informuoti, ar yra daugiau į situaciją „Gardėsyje“ panašių atvejų, M. Jankauskienė informavo, kad šiais metais gauti du pranešimai iš maisto produktų gamybos veiklas vykdančių įmonių.
„Metų pradžioje apie numatomą grupės darbuotojų atleidimą pranešė UAB „Mažoji Ragainė“. Atleidimų priežastis – bankrotas“, – informavo M. Jankauskienė.
Suomijos kompanija
„Fazer“ – viena didžiausių Suomijos tarptautinių kompanijų, veikiančių maisto pramonės srityje, savo produkciją eksportuojanti į dešimtis pasaulio šalių.
Kaune veikiančią privačią kepyklą „Gardėsis“ Suomijos kompanija nusipirko 2002 m. 2014-aisiais buvo priimtas sprendimas, dėl kurio „Gardėsio“ pajėgumai buvo padidinti, o analogiška įmonė Estijoje uždaryta. „Fazer“ veikė ir Rusijoje, kur užėmė nemenką rinkos dalį. 2022 m. vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainą, „Fazer“, kaip ir daugelis tarptautinių kompanijų, netrukus pranešė pasitraukianti iš šalies agresorės rinkos. Vėliau būta abejonių, ar ji vykdo savo prisiimtus įsipareigojimus, ar neveikia Rusijoje prisidengdama kitais prekių ženklų pavadinimais, tačiau vėliau „Fazer“ ne kartą teigė, kad pasitraukimo iš Rusijos procedūros baigtos – jos padalinių ten neliko.
Autorius Arūnas Dambrauskas