• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didėjant atotrūkiui tarp gamintojų ir vartotojų kainų, Europos Parlamentas imasi veiksmų garantuoti sąžiningą konkurenciją Europos maisto produktų rinkoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Šia rezoliucija raginame Europos Komisiją parengti veiksmingą Europos rinkos stebėsenos sistemą, kurią taikant būtų įmanoma fiksuoti kainų tendencijas ir išlaidas gamybos priemonėms, – sako EP Žemės ūkio reikalų komiteto narys Gintaras Didžiokas. – Remiantis šia sistema turėtų būti užtikrintas skaidrumas ir sudarytos galimybės palyginti keliose valstybėse parduodamas panašias prekes“.

REKLAMA

EP narių nuomone, būtina užtikrinti gerokai skaidresnės struktūros kainodarą ir skaidriau nustatyti mažmenininkų, perdirbėjų ir pirminės produkcijos gamintojų procentinio prekybos pelno maržą. Nacionalinės ir Europos konkurencijos tarnybos turėtų tirti ir vertinti vartotojų kainas visoje ES bei užtikrinti, kad būtų paisoma konkurencijos taisyklių.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak EP frakcijos „Sąjunga už tautų Europą“ vicepirmininko G. Didžioko, pastaruoju metu Europoje ir pasaulyje labai kyla žemės ūkio ir maisto produktų kainos vartotojams, kurių poveikis žemės ūkio sektoriui dvejopas: kylant kainoms vieni pelnosi, o kiti (dažniausiai pirminės produkcijos gamintojai) patiria gerokai daugiau išlaidų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Krizė neigiamai veikia vartotojus, kadangi apskritai daugelyje ES valstybių narių didėja maisto produktų kainų infliacija. Tai ypač pajuto mažas pajamas gaunantys namų ūkiai, maistui išleidžiantys didžiąją pajamų dalį, be to, tai itin neigiamai atsiliepė daugeliui mažų ir vidutinio dydžio maisto perdirbimo įmonių (MVĮ). Iš dalies dėl daugybės struktūrinių veiksnių, o labiausiai dėl netobulos maisto rinkos visoje Europoje pastebimas vis didesnis gamintojo ir vartotojų mokamų kainų atotrūkis, o šioje grandinėje silpniausia grandis yra ūkininkai“, – sako G. Didžiokas.

REKLAMA

EP Žemės ūkio reikalų komitetas ypač pabrėžia vieną veiksnį – maisto rinkodaros ir platinimo koncentracijos laipsnį. Daugybė tyrimų parodė, kad tose valstybėse narėse, kur nustatyta didžiausia rinkos koncentracija, gamintojo ir vartotojų mokamų kainų atotrūkis didesnis.

Per pastarąjį dešimtmetį Europos maisto prekių rinkose pradėjo dominuoti stambieji mažmenininkai. Pvz., koncentracijos laipsnis 1993 m. 15-oje ES valstybių narių siekęs 21,7 proc., šiuo metu padidėjo iki 70 proc.

REKLAMA

„Remiantis turimais įrodymais, didieji prekybos centrai piktnaudžiauja savo perkamąja galia taikydami ES ir užsienio tiekėjams neleistinai mažas kainas ir nesąžiningas sąlygas. Visoje Europoje stambieji mažmenininkai vis labiau kontroliuoja ūkininkų ir kitų tiekėjų galimybes pasiekti ES vartotojus. Be to, galutinė vartotojų mokama kaina Europoje iki 5 kartų viršija supirkimo kainą“, – sako G.Didžiokas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarp nesąžiningų salygų EP nariai įvardija spaudimą tiekėjams prekes parduoti už kainą, kuri gerokai mažesnė už produkto savikainą, grasinimus išbraukti iš prekybos sąrašo, specialius prekybos centrų taikomus mokesčius už tam tikro prekės ženklo maisto produktų pardavimą, įtraukimo į prekybos sąrašą mokesčius, taip pat mokesčius, kuriuos gamintojai moka siekdami būti tikri, kad mažmenininkai parduos jų gaminamas prekes, nuolaidų jau parduotoms prekėms taikymą atgaline data, nepagrįstas rinkliavas mažmenininkų reklamos išlaidoms padengti arba primygtinius reikalavimus tiekti išskirtines prekes.

REKLAMA

Koncentracija ir stambiųjų mažmenininkų kainų karas daro didelį poveikį užimtumui žemės ūkio ir gamintojų sektoriuose. Nustatyta, kad dėl agresyvios tinklų konkurencijos suprastėjo produktų kokybė, pradėta mažinti produktų maistinė vertė, taip pat sutrikdytas sezoninių vaisių ir daržovių auginimas.

„Visos Europos visuomenė, taip pat ir Lietuvos, turi būti suinteresuota išsaugoti adekvačias kainas ir užtikrinti sąžiningą konkurenciją, ypač prekiaujant strateginėmis prekėmis, tokiomis kaip žemės ūkio ir maisto produktai. Europa turėtų aprūpinti vartotojus maisto prekėmis už prieinamą kainą, o ūkininkams užtikrinti stabilias ir deramas pajamas. Be to, ūkininkams turi būti adekvačiai mokama siekiant užtikrinti nenutrūkstamą sveiko, geros kokybės maisto tiekimą Europos piliečiams“, – teigia G. Didžiokas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų